Objem zobchodovaných emisních povolenek na lipské energetické burze EEX loni vzrostl o 45 %, když dosáhl hodnoty 1 380,5 mil. t CO2. Významný byl zejména růst objemu zobchodovaných povolenek na sekundárním trhu, a to jak na spotovém trhu, tak na trhu s futures kontrakty. V tomto segmentu došlo k meziročnímu růstu o 71 % na 531 mil. t CO2.

Růst zobchodovaného množství emisních povolenek byl zaznamenán také na primárním trhu, kde jsou draženy emisní povolenky jednotlivých členských států EU. Na tomto trhu vzrostl objem zobchodovaných emisních povolenek o 33 % na 849 tis. t CO2.

Zatímco aukce povolenek na primárním trhu jsou určeny Evropskou unií, EEX ve své výroční zprávě upozorňuje na nastavený růstový trend na sekundárním trhu a na zvyšující se tržní podíl burzy EEX v tomto segmentu.

Objem zobchodovaných emisních povolenek na lipské energetické burze EEX v letech 2016 a 2017. Zdroj: EEX
Objem zobchodovaných emisních povolenek na lipské energetické burze EEX v letech 2016 a 2017. Zdroj: EEX

Podle pravidel pro obchodování s emisními povolenkami jsou nové povolenky jednotlivých členských států vypouštěny na trh v primárních aukcích. Objem těchto aukcí je dopředu určen a aukce probíhají zvlášť pro Německo, Spojené království a Polsko a dohromady pro zbývajících 25 členských států EU.

Aukce pro povolenky Spojeného království probíhají na burze ICE (Intercontinental Exchange), aukce pro povolenky ostatních členských států EU probíhají na lipské energetické burze EEX.

Na sekundárním trhu s emisními povolenkami, který zahrnuje spotový trh a trh s futures kontrakty, dominuje burza ICE, která měla i přes mírný meziroční pokles v loňském roce v tomto segmentu 86% tržní podíl. Zbylé obchody probíhají zejména na burze EEX a přes brokery.

Komentáře

0 komentářů ke článku "undefined"

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *