Interní ocenění emisí uhlíků se stává standardem mezi nadnárodními korporacemi. V současnosti zahrnuje, nebo plánuje zahrnout cenu emisí uhlíku do svých podnikatelských plánů téměř 1400 společností po celém světě. Jedná se tak o více než devítinásobný nárůst ve srovnání s rokem 2014, kdy bylo takových společností pouze 150.

Dle výzkumu organizace CDP je nyní v celosvětovém měřítku 1 389 společností, které aktuálně ve svých byznys plánech uvažují s cenou uhlíku nebo tento krok plánují. Z celkového počtu téměř 1 400 je více než 100 společností z žebříčku Fortune Global 500. Suma ročních tržeb společností z prestižního žebříčku časopisu Fortune, které berou do úvahy cenu emisí uhlíku, přesahuje 7 bilionů amerických dolarů.

Společnosti v Evropě, Číně i USA začínají brát emise CO2 vážně

Jak vyplývá z dat CDP, v Evropě interní cenu emisí uhlíku zahrnují do svých plánů například automobilky Renault, BMW nebo Volkswagen. Svou starostí o životní prostředí je známá švédská nábytkářská společnost IKEA, která také patří mezi firmy, které již mají svou cenovku pro uhlík.

Z evropských utilit pak mají vlastní ocenění emisí uhlíku například francouzské Veolia, EDF, či Engie, v Německu to pak je E.ON nebo EnBW. K další významným hráčům na evropském energetickém trhu s oceněním emisí uhlíku patří Enel, Iberdrola, Vattenfall nebo National Grid.

Z regionálního pohledu byla Čína tahounem v asijsko-pacifické oblasti. V Číně se meziročně počet společností, jež počítají s cenou emisí uhlíku, téměř zdvojnásobil z 54 na 102. Větší zájem o oceňování emisí uhlíku v Číně je dán i díky postupnému zaváděním sytému obchodování s těmito emisemi, jehož fungování na celonárodní úrovni se však komplikuje a hrozí mu další odložení.

Významný nárůst společností deklarujících ocenění emisí uhlíku byl zaznamenán také v USA navzdory nejistotě související s environmentální politikou současné administrativy. V USA je tak nyní 96  společností, které mají svou interní cenu pro emise uhlíku, a dalších 142 plánuje jejich ocenění do roku 2019.

Komentáře

0 komentářů ke článku "undefined"

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *