Domů
Emise CO2
Stane se konopí revolučním nízkoemisním stavebním materiálem?
Výstavba druhého suchého meziskladu už také velmi pokročila. Fotografie z návštěvy zahraničních podnikatelů ukazuje stav začátkem června (zdroj Energoatom).

Stane se konopí revolučním nízkoemisním stavebním materiálem?

Především v Severní Americe začíná být konopí velmi oblíbenou náhražkou tradičního cementu. Cement, a celá oblast stavebnictví obecně, je významným zdrojem emisí skleníkových plynů. Stavební společnosti tak hledají alternativní materiály pro své stavby a mohou sáhnout – překvapivě – právě po konopí.

Dobré vlastnosti a nízká uhlíková stopa

Ve stavebnictví je užíváno konopí neobsahující psychoaktivní látky. Dle propagátorů tohoto materiálu má konopí skvělé vlastnosti pro užití právě v sektoru stavebnictví. Cihly rostlinného původu se užívaly již ve starověku pro své dobré termoregulační a ventilační schopnosti, ale také svou nehořlavost.

Propagátoři konopných stavebních materiálů v současnosti argumentují především nízkou uhlíkovou stopou tohoto materiálu. Upozorňují, že energetická a uhlíková náročnost domu nemá být zkoumána pouze při jeho samotném užívání, ale již při stavbě.

Konopné cihly mají mít skvělé termoregulační vlastnosti. Zdroj: JustBioFiber

Konkurence tradičnímu cementu?

Tradičním společnostem vyrábějícím cement se pouze částečně daří snižovat množství emisí skleníkových plynů vypuštěných při výrobě, a to i přesto, že je na ně v tomto směru vyvíjen v současné době značný nátlak. Sektor cementu je totiž zodpovědný za asi 7 % všech emisí CO2 na světě. Někteří výrobci se proto snaží najít alternativu k tomuto tradičnímu stavebnímu materiálu.

Konopná pole při svém růstu oproti tomu značné množství CO2 absorbují, a to i poté, kdy je plodina sklizena a je smísena s vápnem nebo jílem. Kanadská společnost JustBioFiber, která konopí k výrobě stavebních materiálů používá, udává, že jejich materiálu zachytí okolo 130 kilogramů CO2 na každý metr krychlový, který je z něj vystavěn. Naproti tomu každá tuna cementu vyprodukuje, podle Evropské asociace pro cement, kolem půl tuny toho skleníkového plynu.

Pěstování konopí pro stavební účely roste i v Evropě. Například ve Francii za poslední desetiletí byl tento nárůst pětinový, a to i toho důvodu, že semena rostlin, která se ve stavebnictví nevyužívají, se zpracovávají na výrobu konopného oleje.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(0)
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se