Domů
Emise CO2
Zvýšení cíle snížení emisí do 2030 lze očekávat brzy. Návod na jeho dosažení až v půlce roku 2021
emise-továrna-elektrárna
Zdroj: Unsplash

Zvýšení cíle snížení emisí do 2030 lze očekávat brzy. Návod na jeho dosažení až v půlce roku 2021

Vyšší cíl pro snížení emisí na úrovni minimálně o 55 % do roku 2030 bude s největší pravděpodobností brzy schválen. Stále ovšem není konkrétně jasno, jak by mělo být ambicióznějšího cíle dosaženo. První možné politické nástroje a revize legislativy představí Evropská komise až v létě 2021. Informoval o tom portál Euractiv na základě proběhlé online konference na téma přispění provozovatelů energetické soustavy k dosažení klimatické neutrality.

Zástupci členských států v minulém týdnu schválili zvýšení cíle snížení emisí do roku 2030 na alespoň 55 % ve srovnání s rokem 1990, jak navrhla Evropská komise. Tento cíl musí být ještě schválen v Evropském parlamentu, který bude hlasovat na začátku roku 2021. Dosavadní pozice Evropského parlamentu je zvýšit cíl pro snížení emisí až na hodnotu 60 %. Lze tedy očekávat, že Evropský parlament cíl snížení emisí o 55 % do 2030, pokud ne přísnější, podpoří.

Cíl je jasný, jak ho dosáhnout nikoliv

Nicméně přestože je zvýšení ambice cíle EU v oblasti snižování emisí do roku 2030 de facto již jistou věcí, stále není přesně jasné, jak by cíle mělo být dosaženo. Je patrné, že aktuálně vyvíjené úsilí bude muset být podstatně zintenzivněno. A to aby bylo dosaženo vyššího cíle do roku 2030 a následně i klimatické neutrality do roku 2050.

Evropská komise ovšem plánuje zveřejnit případné revize dotčené legislativy a politických nástrojů, které mají k dosažení vyššího cíle snižování misí do 2030 pomoci, až koncem června 2021.

„Bude nastaven rámec, ve kterém budou soukromé entity a jiné podniky fungovat v budoucnu. A je už nyní jasné, že změny v tomto rámci povedou k významným změnám prostředí, ve kterém podniky fungují nyní,“ řekl Augustijn van Haasteren, expert v oblasti energetiky v Evropské komisi.

Podle van Haasterena může určitý obrázek o tom, co lze v červnu 2021 od Komise očekávat, poskytnout strategie integrace energetických systémů (Energy System Integration) – tedy důraz na sector coupling a důraz na aktivnější spotřebitele.

Budoucnost je v obnovitelných zdrojích a vodíku

Mezi dvě hlavní obavy podle portálu Euractiv patří příprava sítě na vyšší podíl volatilních obnovitelných zdrojů elektřiny a úprava plynárenské infrastruktury tak, aby byla schopná přepravovat vodík jako základní palivo.

„Myslíme si, že zelené plyny budou tvořit poměrně velkou část plně dekarbonizovaného energetického mixu, něco kolem 25 %. Stávající plynárenská infrastruktura bude klíčová, aby se toto mohlo stát,“ uvedla Camilla Palladinová, výkonná viceprezidentka italského provozovatele přepravní soustavy Snam.

Podle Palladinové jsou již nyní veškeré plynovody, které společnost Snam pořizuje, s vodíkem kompatibilní. Zároveň Snam zkoumá svou stávající soustavu, aby věděla, na jaký podíl vodíku je připravena, případně jaké změny bude nutné provést.

Zdroj úvodního obrázku: unsplash.com

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(11)
Jaroslav Novak
23. prosinec 2020, 20:20

2030 ČR splní pokud začne v r.2021 stavět ETE34 shodně s ETE12, v r.2025 zaháji v r. EDU56 stejné jako ETE34 = 4 200 MWe netto a pokračujeme TETOV12 + Brezno12=4 200 MWe ....v r.2035 ČR disponuje neemisnich 8400MWe a rozjetý vlastní český

jaderný průmysl!!!

Jaroslav Novak
23. prosinec 2020, 20:24

stačilo by ceska vláda vlastenců, nikoli smelinářů se smrtí a strachem....!!!

Josef Novák
24. prosinec 2020, 07:33

U EDU nemáte vodu na chlazení dalších bloků, na stavbu dalších bloků v ČR ani neexistují lidské ani technologické kapacity. IMHO ani na výstavbu EDU5, jak, obávám se, se v dohledné době prokáže. Tak přestaňte nesmyslně fantazírovat o "vládě vlastenců" a hoďte do kamen další lopatku uhlí.

Jaroslav Novák
24. prosinec 2020, 10:38

pokud se nezačne a zakázka nezahájí, nikoho Vaše podvody nezajímají, ČEZ 9.4.2014 sliboval rozvoj jádrav PSP a druhý tendr zrušil!!! Dnes už mohly ETE34 být v provozu za 250 mld.Kč !!! Když vládnou šmejdi, nic dobrého nás nečeká!!!!! Jako s COVIDem, podvody s vyhlášením pandemie,...!!!!!

St
24. prosinec 2020, 10:54

Myslím, že v EDU voda je ten nejmenší problém. Mnohem horší je to, že se o ryze technických věcech rozhodují lidé, které nemají elementární základy fyziky. Lidé, kteří si myslí, že poručí větru dešti. Což už tu jednou bylo a všichni víme jak to dopadlo.

Carlos
24. prosinec 2020, 11:47

Jaderná elektrárna stavěná s účastí státu není čistě technická věc.

Zařízení na transformaci energie které ovlivňuje podobu společnosti není čistě technické rozhodnutí.

Společnost NELZE řídit technokraticky, pak se z ní stane lágr psychicky labilních tvorů v depresích.

P.S. Pokud chcete o JE rozhodovat jen čistě technicky, tak si těch 150-200 mld sežeňte na trzích, jsou tu fondy, které spravují sumy podobné jako státní rozpočty ČR. Ale i pak se Vám do toho budou montovat cifršpioni a manažeři.

Takže jestliže chcete o něčem rozhodovat podle čistě technických podmínek, tak asi jenom projekt který děláte za své.

Josef
23. prosinec 2020, 22:45

Mě ani tak nezajímá cesta k těmto cílům, ale důsledky snahy o jejich plnění a ty budou znamenat pro většinu členů evropské unie hospodářský úpadek. Výsledkem bude, že Čína do roku 2030 předežene mnohé členy evropské unie a zdaleka to nebudou jen ti nejchudší, ale třeba i takové Chorvatsko. A po roce 2030 bude každý rok Čína předhánět minimálně jednu zemi EU. Ve 40 tých letech 20 století pak EU nebude soupeřit s USA (i když plán dohnat USA už jsem dlouho od neomarxistů z Bruselu neslyšel), ale bude se snažit, aby jí nedohnala alespoň Indie. Co je snad jistého, že až v roce 2050 budeme uhlíkově neutrální tak před námi nebude alespoň Afrika.... Skutečně skvělá budoucnost.

Jaroslav Novák
24. prosinec 2020, 00:05

proč se starat, kdo koho předhoní, měli bychom se zajímat o doma, co my sami doma zvládneme v neutralitě, nakolik urychlíme proces rozhodování o ETE34 a EDU 56, a jak se domácí kvalifikované síly zapojí, ....zatím v ČR rozhodují diletanti a šmelináři, copak to ještě pořád na jiných tragických rozhodnutí (např. okolo kůrovce, řešení povodní a výstavba protipovodňových VD, obnova dálnice D1, bezpečnost na železnicích, aj.) politikůnení zřejmé, jací diletanti nás ničí, jak se snaží na COVIDU vyšmelit miliardy: napč. na rouškách + pomůckách + vakcínách + .....!!!

Josef
24. prosinec 2020, 13:37

V současné době vyděláváme na tom, že jsme mnohem vyspělejší než je Asie. Takže naše výrobky mají pořád větší cenu než jejich ( někdy už bohužel jen z nostalgie) a proto máme mnohem vyšší životní úroveň, protože jejich práci kupujeme levně kdežto oni naší musí kupovat draze, ale jak nás technologicky a ekonomicky doženou bude s tímto obchodem konec. Jenže my netěžíme ani suroviny ani energie a to všechen tento dovoz se musí něčím krýt praktiky za jakoukoli cenu, takže to najednou budeme muset být my, co budou dávat svojí práci levně. A s těmi OZE se budeme moci nechat vyfotit, protože vedu na dovoz plynu navíc většina světa si prostě počká a bude zavádět jen ty nové technologie, které jsou výhodné a to až po jejich zlevnění, kdežto my tady budeme zavádět vše za jakoukoli cenu. Možná po roce 2070 to už bude jedno (mě určitě:),), protože stoupne energetická efektivita natolik, že podíl energie na tvorbě HDP bude malý a kromě fůze budou všechny dnes známe zdroje energie patrně na vrcholu svého technologického vývoje - tedy cenově relativně přijatelné. Jenže to už bude pozdě, protože za 50 let budeme při této politice na 80% světového průměru ´- pro dnešní srovnání takové vyspělejší Mongolsko. Pro ty kdo si myslí ,že to nemůže být pravda, pak upozorňuji, že v 60 tých letech 20 století byla ČR vyspělejší než Rakousko a v roce 90 byla asi 20 let za Rakouskem, protože to tady díky špatné hospodářské politice prakticky od poloviny 60 tých let stagnovalo.

Carlos
24. prosinec 2020, 14:12

Tak zde se dá v "neutralitě" zvládnout tak maximálně výstavba MVE a menších parních bloků a něco se dá ještě v oblasti FVE, ale kapacita těch linek co tu je není tak velká zase. Najděte si poslední rozhovor s Drábovou na seznamu, průmysl už dvacet let není ve stavu něco takového jako JE sám postavit.

Kůrovec je důsledek změny lesů na monokulturní plantáže. Pokud naskládáte vedle sebe jenom jeden druh stromů tak vytvoříte naprosto ideální prostředí pro šíření škůdců, to se tu praktikovalo až moc dlouho a pak při období sucha dojde ke katastrofě. A když k tomu ještě přidáte vysazování tam kde to nemá být, tak to ještě zhoršíte.

Přehrady a přehnaná regulace řek je to co způsobuje ony povodně, Vltavská kaskáda tu v roce 2002 posunula tak že se jí sečetla vlna vlnou na Berounce. Pokud chcete nějak bojovat proti povodním a nedělat tím ještě větší problémy, tak je třeba nechat vodu rozlévat tam co se rozlévala v minulosti, tedy do lesů a luk. Mimochodem lužní lesy na Moravě a ve Slezsku pojmou obrovské objemy vody a fakticky jsou s to menší povodně zastavit. Takže to nejlepší co se dá proti nim v současnosti dělat je to že se nechá řekám volné pole působnosti ve vymezených oblastech.

Za dráhu a dálnici tak nějak může pak právě věčné hraní si na hledání nějaké české cesty místo toho aby se to udělalo převzetím norem a fungujících systémů.

pr
25. prosinec 2020, 15:37

".... úprava plynárenské infrastruktury tak, aby byla schopná přepravovat vodík jako základní palivo ...."

Tak s tímto nesouhlasím. Evropa nezaznamenala a u nás jsme již zapomněli co se stalo ve Frenštátě pod Radhoštěm, v Prešově, s mostem pionýrů, v Třinci ........

Pokud bude plyn forsážován čistým vodíkem, tak potěš koště. Vodík ve stávajících rozvodech, kde se nalézají šroubované spoje (např. u každého plynoměru.) je čistý způsob zbraně hromadného ničení.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se