Domů
Úřady a instituce
MPO: Strategické suroviny je třeba ochránit, aby z nich měl stát prospěch
Lithium

MPO: Strategické suroviny je třeba ochránit, aby z nich měl stát prospěch

Strategické nerostné suroviny České republiky je třeba ochránit tak, aby z nich měl prospěch stát. Vyplývá to ze zprávy o nutnosti zajištění ekonomických zájmů státu v této oblasti, která je nyní v připomínkovém řízení. Materiál vypracovalo ministerstvo průmyslu a obchodu.

S prosazováním zájmů státu a posílení jeho úlohy v oblasti nakládání se strategickými surovinami má pomoci státní podnik Diamo a Česká geologická služba (ČGS).

„Diamo a ČGS vypracují metodiku na hodnocení surovinového potenciálu odvalů a odkališť ve vlastnictví ČR se zaměřením na strategické suroviny,“ stojí v dokumentu.

Obě společnosti mají také zajistit nově zahájený geologický průzkum ložisek těchto surovin.

Vláda v polovině června schválila surovinovou politiku ČR v oblasti nerostných surovin, která má platit zhruba 15 let. Zaměřuje se mimo jiné na oblast vědy a výzkumu, nové dobývací metody nebo hledání nových druhů surovin a jejich využití.

Elektrárna Belchatów s přilehlým dolem uhlí
Ilustrační foto

Aktuální materiál upozorňuje, že se v současné době stupňuje zájem těžebních společností o využívání ložisek strategických surovin ČR, například lithia a wolframu. Podle dokumentu je proto nezbytné neprodleně přistoupit k opatření na ochranu jejich budoucího využití v maximální prospěch státu, a to bez nutnosti okamžitých legislativních změn.

Podle návrhu by podmínky využívání strategických surovin v Česku měly být rozšířeny mimo jiné o zásadu, že těžba nezačne, pokud nebudou hospodářské a další zájmy ČR převažovat nad prostými ekonomickými zájmy na vydobytí ložiska.

„V případě, že těžené suroviny nejsou využívané průmyslem v ČR, vytrácí se jeden z hlavních argumentů pro zahájení těžby a pro obhajování těžebního záměru před veřejností,“ podotýká materiál.

těžba uhlí čína
Ilustrační foto

Za strategickou energetickou surovinu považuje dokument uran, mezi takzvané kritické suroviny EU pak řadí mimo jiné antimon, hořčík, chrom, kobalt, kovy platinové skupiny nebo prvky vzácných zemin. Mezi ostatními suroviny aktuálně významnými pro českou ekonomiku pak zmiňuje lithium, tantal, zirkonium a titan.

Například těžba lithia v Krušných horách by mohla začít za několik málo let. Od loňského podzimu má všechna povolení k těžbě u Cínovce na Teplicku společnost Cínovecká deponie, kterou ovládá investiční skupina RSJ kolem miliardáře Karla Janečka.

Lithium chce těžit povrchově. Hlubinou těžbu pak v lokalitě plánuje společnost Geomet, kterou vlastní australský European Metals Holdings (EMH). EMH dříve uvedl, že by uvítal, pokud by do holdingu vstoupil strategický český partner.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(5)
Josef
5. září 2017, 22:49

Ne vždy se vyplatí s těžbou otálet. Uran bude mít cenu maximálně do konce století, protože pak už patrně bude v provozu příliš málo JE III generace , které potřebují hodně uranu , JE IV generace v současné situaci nebudou potřebovat těžbu uranu stovky, možná i 1000 let a to i když se prosadí jako majoritní zdroj , protože el. mají spotřebu paliva minimální a ochuzený uran je v sudech a vyhořelé jaderné palivo také. Dalším příkladem je Lithium před pár lety byla jeho cena nízká , teď je vysoká kvůli rozvoji baterií jenže rozvíjí se i jiné typy baterií například sodíkové a křemíkové , Lithium nemá žádné kouzelné vlastnosti , takže ve střednědobém horizontu bude nahrazeno levnější alternativou - výrobcům to nevadí jeho cena pak klesne k nule protože se bude dlouho získávat povinnou recyklací starých baterií, kterých bude hodně. Otálet s těžbou je tedy nerozum. Nic podstatného kromě uranu a lithia nemáme líbivé řeči o tom jak je třeba tyto zdroje ochránit jsou zcela mimo realitu, odkládání těžby bude znamenat jen to, že stát z toho nebude mít nic . Zdroje totiž ve skutečnosti neexistují , to člověk díky poznání dělá z něčeho cennou surovinu a z něčeho bezcennou.

Vinkler
6. září 2017, 08:23

pro informaci opakuji poučku, že vše, včetně energie je zcela zdarma vyrobené kdysi dávno supernovou. Platí se jen náklady a zisk na to, aby žádané, bylo ve správném čase a ve správném tvaru na správném místě.

NN
6. září 2017, 10:55

Bych si dovolil tvrdit, že vodík (protony), z jejichž slučování Slunce vyzařuje, supernovou vyrobeny nebyly (a to ani zdarma či za úplatu galaktickou měnou).

Vinkler
6. září 2017, 11:48

Ano, chybí mi : velkým třeskem a supernovou....

C
7. září 2017, 13:57

Souhlasím. jedinou možností snad je že by se rozjela fúze, kde bude lithium u prvních pár generací výstelkou komory k produkci tritia, nebo že poběží aneutronová fúze spalující jisté izotopy lithia přímo, ale to je myslím nepravděpodobné do konce století.

Na to že do konce století budou běžet Gen. IV bych tolik nesázel, jako spíš na to že se dojde k tomu že jaderná energetika bude prakticky politicky neprůchodná byť budou dostupné takové reaktory, které vlastně ani nebudou moci způsobit zásadní škody. Podívejte se jak dopadl Superphénix, zelení si vydupali jeho zavření (i když byl už na konci odladěný) místo některé ze starších elektráren.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se