Domů
Legislativa ČR
Nový energetický zákon má odrážet proměnu energetiky
Bateriové úložiště
Bateriove uloziste. Zdroj: younicos.com

Nový energetický zákon má odrážet proměnu energetiky

Legislativa ČR
3 komentáře
23. červen 2020, 06:35
ČTK

Nový energetický zákon chce odrážet zásadní změny na trhu, které vedou k decentralizaci energetiky. Čím dál víc zákazníků totiž elektřinu nejen spotřebovává, ale také vyrábí nebo ukládá. Příkladem mohou být fotovoltaické zdroje na střechách domů nebo bateriové systémy. Vyplývá to z věcného záměru zákona, který ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO) vložilo do připomínkového řízení.

Současný energetický zákon z přelomu milénia byl podle MPO novelizován osmadvacetkrát, čímž se stal značně nepřehledným. Z podkladů aktuálního materiálu mimo jiné vyplývá, že na věcný záměr má do poloviny příštího roku navázat návrh nového zákona.

„Ve srovnání se současným stavem nepochybně dojde k dalšímu významnému posunu v kumulaci rolí fyzických a právnických osob. Zákazník tak může být v jednom okamžiku i výrobcem, provozovatelem zařízení na ukládání energie, poskytovatelem flexibility a současně dodávat elektřinu jinému zákazníkovi. Všechny tyto role pak může i nemusí činit jako nepodnikající osoba nebo osoba podnikající,“ píše v materiálu MPO.

Nová právní úprava podle něj zavede mimo jiné databázi energetických zařízení a subjektů provozujících tato zařízení, dále takzvaný institut aktivního zákazníka nebo takzvané energetické společenství, které pro své členy nebo společníky bude oprávněno vyrábět a dodávat elektřinu nebo zajišťovat dodávku elektřiny nakoupené od jiných účastníků trhu. Místo pojmu spotřebitel věcný návrh zákona používá pojem zákazník v domácnosti.

Ministerstvo slibuje, že nový zákon rozšíří také ochranu zákazníků. Připomíná, že už aktuální novela současného energetického zákona, která je právě v Poslanecké sněmovně, zavádí jako nový druh podnikání v energetice zprostředkovatelskou činnost. Nový registr zprostředkovatelů, který povede Energetický regulační úřad (ERÚ), má pomoci učistit energetický trh od takzvaných šmejdů.

Věcný záměr počítá také s dalším krokem k decentralizaci, a to s rozdělením distribučních soustav podle jejich charakteru. „V elektroenergetice se zavádí tři typy distribučních soustav na základě jejich rozdílného charakteru: regionální, lokální a uzavřené. V plynárenství pak dva typy: regionální a lokální. Práva a povinnosti provozovatelů jednotlivých distribučních soustav budou strukturována dle typu provozované distribuční soustavy,“ uvedlo v materiálu MPO. Zákon má poprvé řešit také akumulaci a agregaci.

V předkládací zprávě dokumentu ministerstvo doplnilo, že věcný záměr vychází z tezí, které loni v říjnu dostala pro informaci vláda. „Do přípravy konceptu a návrhu věcného záměru energetického zákona byli zapojeni přední odborníci z oblasti energetiky a zástupci státní správy v rámci několikaměsíčních diskusí na platformě čtyř pracovních skupin a řídicího výboru. Jednání pracovních skupin se tak pravidelně účastnili zástupci subjektů působících na trhu s elektřinou, trhu s plynem a v teplárenství, ERÚ a Státní energetické inspekce. Snahou MPO je vyváženost návrhu z pohledu dopadu na jednotlivé účastníky trhu,“ dodal resort.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(3)
Pavel
23. červen 2020, 08:00

Co to bude znamenat pro obyčejné lidi je jasné. Co to ale bude znamenat pro distributory el.energie ČEZ,PRE,E.ON ? Rozroste se jejich počet nebo se ještě více upevní/zesílí jejich pozice, když budou 3 druhy - lokální/regionální/uzavřené, jak navrhuje nový zákon ? Nebude to chaos ?

Bob
23. červen 2020, 20:22

No nevím: "Místo pojmu spotřebitel věcný návrh zákona používá pojem zákazník v domácnosti."

Když ten dnešní terminologií spotřebitel je obecní/městský úřad, drobná provozovna, nebo třeba obchod tak to také bude zákazník v domácnosti? Neprotiřečí si to trochu? Nebo jak se budou jmenovat ti spotřebitelé, kteří nebudou domácnosti?

Také by mne zajímalo, jak bude definována akumulace. Aby to neskončilo výhodami jen pro kombinaci FV + akumulátory, nebo samotné akumulátory. Mělo by to být uděláno univerzálně pro všechny možnosti od PVE, přes akumulátory až po akumulaci při ohřevu TV, nebo topení s akumulací do hmoty (akumulační el. kamna), nebo vody pro odběr v době nadbytku EE. Typicky 8 hodinová blokovaná sazba.

Vlastně by to nemělo být ani jen o akumulaci, ale o přesunu spotřeby z doby špičky odběru do doby nízkého odběru.

Pro názornost příklad:

a) V době nadbytku EE nabiju akumulátor a kdykoliv v průběhu dne z něho

budu napájet automatickou pračku s programem 90°C (zapnu přímotop, apod.).

b) V době nadbytku nechám vyprat prádlo v AP pomocí odloženého startu, v budoucnu použiji smart pračku (nahřeju vodní AN, z které budu topit zbytek dne).

Pro vyrovnání spotřeby a stabilizaci sítě to obojí bude mít stejný význam a mělo by to být stejně oceněno.

Akorát řešení a) je nákladnější, s vyšší uhlíkovou stopou a nemělo by být zvýhodňováno na úkor řešení b).

Také si můžete všimnout, že pro obě tato řešení (ale taky pro nabíjení elektromobilu) je potřeba mít silnější hlavní jistič, než při stálém rovnoměrném odběru i přes špičku, což je nežádoucí.

Vzpomeňte si na to, až zase bude někdo prosazovat vysoké platby za jistič!

Platby za jistič by sankcionovaly takové žádoucí chování. Je potřeba prosadit nízké platby za jistič, ale dostatečně rozdílné ceny EE v době nadbytku a nedostatku (nízkého a vysokého zatížení sítě), aby byla motivace k přesouvání spotřeby, nebo akumulaci.

T
23. červen 2020, 22:39

Hodne lidi proste nase.r.ou ,az se odpoji...hlavne ty zakazniky v domacnosti...A potom se upiste Cezu na FVE!!!

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se