Domů
Elektřina
Poslanci hospodářského výboru nejsou spokojeni s energetickým balíčkem EU
Budova Evropské unie
Zdroj: Pixabay.com

Poslanci hospodářského výboru nejsou spokojeni s energetickým balíčkem EU

Elektřina
14 komentářů
22. březen 2017, 14:41
ČTK

Kriticky se dnes postavili poslanci z hospodářského výboru k tzv. zimnímu energetickému balíčku EU, který loni v listopadu představila Evropská komise a který popisuje reformy evropské energetické oblasti po roce 2020. Podle poslanců se ale v jeho důsledku přesune řada národních kompetencí v energetice na úroveň EU a omezí se právo členského státu na volbu energetického mixu. Sněmovnímu výboru pro evropské záležitosti doporučili, aby k části balíčku přijal tzv. odůvodněné stanovisko.

Jako zásadní vnímá výbor návrh nařízení o trhu s elektřinou, kterým se zřizují regionální provozní centra pro spolupráci provozovatelů přenosových soustav. Riziko vidí v porušení principu subsidiarity, protože tato provozní centra mají převzít část rozhodovací pravomoci členského státu v zajištění bezpečnosti ́dodávek elektřiny.

Také náměstkyně ministra průmyslu Lenka Kovačovská požádala poslance, aby zvážili, zda česká strana nemá zaslat k tomuto návrhu své odůvodněné stanovisko. Ministerstvo si také nechalo k balíčku vypracovat stanovisko, zdali je tento materiál v souladu s principem subsidiarity. Vedlo ho k tomu podezření, že tomu tak není, uvedla.

Vedení VVN
Ilustrační foto

Regionální provozní centra mají podle EK zlepšit spolupráci mezi provozovateli sítí, a poskytnout větší sílu evropskému úřadu pro energetickou regulaci ACER. Mají být nadstavbou nad dispečerskými pracovišti.

„Mají to být zcela nové entity, ve kterých by měla probíhat koordinace opatření, příprava provozu a vlastně i najíždění jednotlivých zdrojů, elektráren, měla by rozhodovat o všech klíčových věcech,“ řekla náměstkyně Kovačovská ČTK.

Poukázala však na to, že už od roku 2009 se tuzemský správce přenosové soustavy ČEPS účastní spolupráce v rámci systému TSC, kde je 11 provozovatelů přenosových soustav. Evropská komise to podle ní chce nyní zrušit a vybudovat něco nového.

„Je to zcela nadbytečný krok, naopak může vést k ohrožení bezpečnosti provozování soustavy, protože pak rozhodně už nemáte takové slovo v řízení soustavy, jaké jste měl doteď,“ dodala.

Předseda výboru Ivan Pilný (ANO) poznamenal, že Evropa dělá vše pro to, aby mílovými kroky směřovala ke snížení konkurenceschopnosti.

„A do této záležitosti zatahuje členské státy, zejména ty, které visí velmi na exportu a průmyslu, což je Česká republika,“ řekl.

Cílem dokumentu nazvaného Čistá energie pro všechny Evropany je podle komise přesvědčit, že přechod na čistou energii je růstovým odvětvím a vyplatí se do něj investovat. Jeho součástí jsou návrhy na snížení plýtvání energií, lepší integraci obnovitelných zdrojů a postupné odstraňování dotací pro výrobu elektřiny z uhlí.

Návrhy, které musí schválit členské státy a Evropský parlament, stanovují závazný cíl snížení spotřeby energie do roku 2030 o 30 procent a zvýšení podílu výroby elektřiny z obnovitelných zdrojů na celkové výrobě elektřiny v EU na 27 procent.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(14)
Jan Veselý
22. březen 2017, 23:01

Asi by to chtělo podrobnější vyjádření Ivana Pilného, fakt by mě zajímalo jak energeticky úspornější ekonomika, která bude méně závislá na importu energetických surovin, bude ohrožena ve své konkurenceschopnosti.

Taky by mě zajímalo bližší vysvětlení paní Kovačovské, jak nadnárodní koordinátor přenosových soustav ohrozí bezpečnost dodávek elektřiny.

Petr
23. březen 2017, 09:19

EU tak používá typické neomarxistické postupy, i když to má schváleným principem subsidiarity v tomto přímo zakázáno.

Schopní národní regulátoři si v našem prostoru odspodu vytvořili vlastní koordinační sdružení 11 sítí, a fungují velmi dobře.

A bruselská byrokratická zvůle to chce rozbít, a zvrchu to nahradit jejich přímým neodpovědným úřednickým rozkazům podléhajícími dokonce menšími regionálními uskupeními, které pak začnou nedemokraticky diktovat dosud svrchovaným národním regulátorům.

Jan Veselý
23. březen 2017, 11:40

Já stojím o fakta. Od Vás jsem se dočkal jen plamenné politické agitace. Už ta chybějí jen židozednáři, plutokrati a imperialističtí hrdlořezové.

Já chápu, že ČEPS, resp. MPO štve ztráta některých pravomocí. Já ovšem chci nějakou argumentaci, proč to, že část práce ČEPSu bude dělat někdo jiný, by mělo ohrožovat bezpečnost provozování soustavy.

NN
23. březen 2017, 14:05

Elektronoví agresoři udusíme v digestoři.

Ono je tam taky omezení práva státu na volbu mixu. Jak pak to naopak zdůvodňuje EK -ty nadnárodní koord. centra? Publikovalo MPO stanovisko, jež je zmiňováno v textu?

Petr
23. březen 2017, 16:24

Tak pro ty neorientující se to napíšu ještě jinak.

Omezení základního práva na nakládání s vlastním majetkem pro naši velmi efektivní ČEPS, a nesmyslné předání řízení nikým nevoleným vzdáleným byrokratům, těm samým, kvůli kterým má teď reálně EU nejjedovatější splodiny (NOx a mikrosaze) z aut na světě.

Milan Vaněček
23. březen 2017, 17:53

Kvůli komu máme spoustu oxidů dusíku a mikročástic z aut??? Myslím, že je to kvůli VW, Škodě, Renaultu, BMW, mercedesu a dalším, kteří chtějí co největší zisk z prodeje SUV dieslů. Ti byrokrati zb EU mohli na papíře chtít stále nižší emise, ale to je tak vše, stejně je podfoukli.

A proč se protěžovaly diesly? Kvůli CO2 hysterii, že mají o trochu nižší spotřebu paliva, tedy i emise CO2.

Naštěstí to vše vyřeší OZE a elektromobilita, ale zabere to tak 10-20 let než to bude trochu vidět. Záleží na tlaku politiků, teď jsem četl, že kdo bude chtít dovážet na obrovský Čínský trh tak už od roku 2018 bude muset dodat určité procento elektromobilů (8%, a to budou stále zvyšovat). Takže se můžeme těšit, že to i Škoda bude brát vážně vzhledem k vysokému vývozu do Číny.

Martin Hájek
23. březen 2017, 17:11

Pane Veselý,

energeticky úspornější ekonomika je samozřejmě v pořádku. Pokud ale budou firmy tlačeny do úspor bez ohledu na náklady (což aktuálně zcela reálně hrozí), no tak jim sice klesnou náklady na energie, ale vzrostou náklady na úspory v konečném důsledku nebudou konkurenceschopné respektive je jejich vlastníci přesunou tam, kde nějaký byrokrat nemluví do toho, kolik koksu má spotřebovat ocelárna. Je to přece úplně stejné jako s OZE - ty jsou taky obecně v pořádku. Jenomže jsme si tu pořídili nesmyslnou fotovoltaiku a kdo to platí? No firmy a snad nechcete tvrdit, že to jejich konkurenceschopnost nezhoršuje. Čili je to o tom, aby ČR nebyla nucena vymáhat úspory energie, které nemají ekonomický smysl. Pokud proti tomu nic nemáte, tak souhlasíte s MPO.

Problémem toho nadnárodního koordinátora je především to, že v duchu nejlepších bruselských tradic za nic neručí a nikomu se nezodpovídá. Takže pokud ten koordinátor při nedostatku elektřiny rozhodne, že v zájmu evropských hodnot je potřeba vypnout některé zákazníky v ČR a nechat odebírat ty v Německu nebo Rakousku, tak to tak bude správně. Vy možná o sobě chcete nechat rozhodovat nikým nevoleného a nikomu se nezodpovídajícího člověka (v tomto případě to dokonce nebude ani úředník!), ale pak Vám doporučuji navštívit příslušný salon, kde se Vám dostane odpovídající péče a nezatěžovat s tím normální populaci.

energetik
23. březen 2017, 18:43

Tak ten nadnárodní a nezávislí ACER by ČEPS potřeboval jak prase drbání:

zpravy.e15.cz/byznys/prumysl-a-energetika/vitr-nefouka-proud-elektriny-presto-ohrozuje-cesko-745837

A je velmi potěšující slyšet ten kvikot prasat že jim někdo bude vidět do koryta a kontrolovat ho. Jen tak dál a nepolevovat, Evropská komise se přesně trefila do dalšího Augiášového chléva.

Ondra
23. březen 2017, 19:42

Tak s tím odkazem na E15 ten Váš komentář trochu nedává smysl ne? Vždyť z toho vyplývá, že ČEPS dělá, co může, ale Německo přes nás vesele valí svou elektřinu do Rakouska, se kterým má jednotnej trh a nemusí tak dodržovat klasický pravidla pro přeshraniční přenosy. Jestli se tu zavede nějakej centrální evropskej správce přenosovejch sítí, tak to situaci asi jen těžko pomůže. Spíš to vypadá, že se někomu (čti Německu) nelíbí, že se Poláci a Češi chráněj PSTčkama a honem tady chtěj nějakou evropskou instituci, která to bude všechno řídit. Dokud nepadne německo-rakouská obchodní zóna, tak ať si EU strčí svoje centralizovaný regulace třeba .... za klobouk.

C
23. březen 2017, 20:59

To není jen problém Německo-Rakouské zóny a chybějících vedení. To je spíš problém spojený s integrací EU. A ano může v tom být i to že jsou nyní Němci asi vzteklí na PST, ale kdoví. EU je teď v dost chaotickém stavu a možná na hranici rozpadu. Štěpící hranice povede po železné oponě.

Martin Hájek
23. březen 2017, 22:25

Je to podstatně složitější, ale chápu, že jen na základě novinových článků je velmi těžké se v tom vyznat. Velmi stručně a zjednodušeně: Poté, co Polsko a ČR podnikly kroky k technickému řešení a problém dále eskaloval, tak Německo pochopilo, že musí Rakušanům "uříznout lano", pokud chce samo přežít. Tím, kdo vidí nůž v ruce svých starých přátel a zoufale kvičí, jsou v tuto chvíli Rakušané, kteří především budou mít při zrušení jednotné zóny velký problém (Němcům se uleví a už je nebudou muset držet). Minulý pátek ACER definitivně zamítl odvolání Rakouského regulátora proti jeho rozhodnutí, které fakticky jednotnou Německo-Rakouskou zónu ruší. Zuřil Rakouský regulátor, zatímco Němci přijali původní rozhodnutí ACERu s ledovým klidem, což říká vše.

Celá takzvaná reforma trhu s elektřinou je ovšem v zásadě o tom, že všechny okolní země budou zcela zdarma solidárně pomáhat Německu, aby nějak přežilo svojí Energiewende, kterou se s nimi nikdy ani nenamáhalo konzultovat a to ani na začátku, ani teď, kdy podniká zoufalé kroky, aby neskončilo ve tmě - viz například výstavba plynových elektráren v jižním Německu v režii provozovatelů přenosových soustav, která je zcela v rozporu s evropskou regulací. Je to zhruba stejné, jako když paní Merkelová pozvala do Německa uprchlíky, a následně Evropská komise začala vymýšlet, jak je v duchu solidarity přerozdělit do jiných zemí. Je to stále totéž a pokud bude Německo takto pokračovat, tak EU, bohužel, nemá budoucnost, protože to všechny časem přestane bavit.

C
24. březen 2017, 15:07

Takže Rakušákům nezbude než nakupovat proud z ČR, Slovenska atd., jestli tomu rozumím správně.

Bude to hodně zajímavé co se bude dít, ale to že si Německo své problémy zkouší řešit na úkor svých sousedů se mi tak nějak přestává líbit, pokud budou chtít přenášet proud přes ČR a zaplatí posílení vedení, tak se o tom dá jednat a nejspíš by s tím problém nebyla, jinak je to ale trochu nedobrá situace.

To co předvádí Německo a vlastně i dost ze západních států EU povede k jejímu rozpadu. Integrace kdy diktují co se bude dít, ano je to částečně i blbostí našich politiků, prostě dělat nejde. Je to snad až folklor posledních dvou století že na Evropu krizi přivede vždy Německo.

Martin Hájek
24. březen 2017, 16:11

Za situace běžné výroby a spotřeby se nic dít nebude, protože Německo-Rakouský profil zvládne obsloužit požadované obchodní toky, zásadní změny ovšem nastanou v krajních situacích. Při značném přebytku elektřiny z větru v Německu se Německo-Rakouský profil rychle ucpe a v aukcích se za něj bude muset platit. To zásadně postihne hlavně Rakouské provozovatele přečerpávacích vodních elektráren, které svůj zisk v zásadě předají provozovatelům sítí. Následně bude tyto provozovatele třeba nějak udržet při životě kvůli přežití Rakouské sítě. Navíc dnes Německo platí tzv. redispečink, kdy se uměle přesouvá výroba elektřiny v klasických zdrojích ze severu Německa do Rakouska. Je to fakticky německá dotace rakouských výroben elektřiny. Bez této dotace se ty výrobny zavřou, což by ovšem způsobil kolaps Rakouské soustavy, takže je bude muset začít dotovat Rakousko, což se opět přes tarify za použití sítí přesune na Rakouské spotřebitele. Jsou tam ještě další efekty, píšu jen velmi stručně. Zkrátka Rakousko je dnes ukázkovým černým pasažérem a Německu došla trpělivost. Rakousko najednou zjišťuje, že se bude muset platit svou energetiku, protože ne všechnu elektřinu lze dovézt. Takže ano, zeleným Rakušanům bude nakonec ta příšerná jaderná elektřina z Dukovan a Temelína ještě velmi dobrá :-).

energetik
27. březen 2017, 07:39

Ze zkušenosti nemám důvěru a vítám zde jakýkoliv nadnárodní nezávislý dohled.

Ten odkaz dokazuje že PST nic neřeší a je to jen další zbytečná zakázka pro Kyperské firmy:

zpravy.aktualne.cz/denik-insider/stat-sveril-dalkove-vedeni-elektriny-tajemne-firme-z-kypru/r~i:insider:article:3169/

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se