1. Německý regulátor: Německá soustava disponuje nedostatečnou zápornou flexibilitou

Přenosová soustava ČR. Zdroj: ČEPS

Technické problémy, současný způsob fungování trhu a to, že čtvrtina z konvenčních elektráren nereaguje na negativní cenové signály, způsobuje nedostatek flexibility v německé elektrizační soustavě. Uvádí to zpráva německého regulátora, Bundesnetzagentur (BNetzA).

Ve své první zprávě analyzující minimální možnou výrobu z konvenčních elektráren v německé elektrizační soustavě analyzuje regulátor pět hodinových úseků v pěti různých dnech ve druhé polovině roku 2015, ve kterých klesla cena silové elektřiny na denním spotovém trhu do záporných hodnot. Záporná cena silové elektřiny znamená, že provozovatelé aktuálně vyrábějících uhelných, jaderných, plynových a paroplynových elektráren zaplatily za elektřinu dodanou do sítě.

2. ČEZ plánuje do roku 2035 odstavit více než polovinu svých českých uhelných elektráren

elektrarna počerady

Energetická skupina ČEZ chce do roku 2035 odstavit více než polovinu kapacity uhelných zdrojů v Česku. Na dnešním setkání s novináři a analytiky to uvedl ředitel strategie ČEZ Dávid Hajmán. Nyní je instalovaný výkon uhelných elektráren ČEZ v ČR 4641 megawattů (MW), během dvou desetiletí bude podle Hajmána odstaveno kolem 3000 MW. V provozu zůstanou pouze nové a modernizované elektrárny v Ledvicích, Prunéřové a Tušimicích a teplárna Mělník, která má dlouhodobě dodávat teplo pro Prahu.

Do skupiny elektráren, se kterými ČEZ dlouhodobě nepočítá, patří černouhelná elektrárna Dětmarovice. Primárně využívá uhlí od společnosti OKD, která je v insolvenci. Generální ředitel ČEZ Daniel Beneš letos v únoru ČTK řekl, že elektrárna nebude fungovat déle než deset let. Kromě ní provozuje ČEZ hnědouhelné elektrárny Poříčí nebo Hodonín. Například v Hodoníně je ale nyní jeden blok využíván ke spalování biomasy. Ředitel divize obchod ČEZ Pavel Cyrani ČTK řekl, že například teplárny ČEZ využívající hnědé uhlí firma neuzavře, pouze v nich přejde na jiný druh paliva.

3. Elektromobilitě se v podání BMW daří, automobilka násobí prodeje

bmw

BMW zaznamenalo dvojnásobný růst prodeje elektromobilů oproti loňskému roku. V prvním čtvrtletí se automobilce povedlo dodat 20 000 elektromobilů, především pak do skandinávských zemí. Tahákem prvního čtvrtletí byl model i3. 

Německá automobilka BMW má prozatím jako jedna z mála větší slovo ve světě elektromobility. Svoji pozici upevnila i díky posledním výsledkům, které ukazují na výrazný růst počtu prodaných elektromobilů.

4. Mikroby požírající radionuklidy mohou přispět k vyšší bezpečnosti úložišť odpadu

Úložiště nízkoaktivních jaderných materiálů EDU; Zdroj: Archiv EDU

K bezpečnějšímu ukládání jaderného odpadu by v budoucnu mohly přispět i bakterie. Některé druhy mikroorganismů totiž dokáží strukturu jaderného odpadu částečně přeměnit, což je výhodné z hlediska omezení možných úniků radioaktivních látek do okolí úložiště.

Experimenty ukázaly, že některé druhy mikroorganismů dokáží využívat radionuklidy jako uran či neptunium namísto kyslíku a tyto radionuklidy přeměnit z rozpustné formy do nerozpustné, což by výrazně omezilo riziko jejich úniku například při zaplavení radioaktivního odpadu vodou.

5. GE představila v Kalifornii první plynovou elektrárnu s bateriovým úložištěm

Hybridní plynová elektrárna s bateriovým úložištěm. Zdroj: GE

General Electric spolu se společností South California Edison na začátku týdne představila vůbec první hybridní systém kombinující plynovou turbínu s bateriovým úložištěm. Turbína se tak nebude muset točit záloze, jelikož baterie mají v době špičky poptávky po elektrické energii umožnit překlenout dobu do jejího najetí na požadovaný výkon.

Systém, který společnost označuje jako Hybrid EGT (z angl. LM6000 Hybrid Electric Gas Turbine), GE dodala pro dva špičkové plynové zdroje společnosti South California Edison (SCE). Hybridní systém má přispět k další integraci elektrické energie z obnovitelných zdrojů, jejichž podíl na výrobě elektřiny by měl v Kalifornii do roku 2030 vzrůst na 50 %.

6. Přebytky výroby v Kalifornii rostou, provozovatel soustavy omezuje stále více výroby z OZE

Zdroj: californiavalleysolarranch.com

Nutnost omezovat výrobu elektřiny z obnovitelných zdrojů energie (OZE) v elektrizační soustavě Kalifornie v posledních letech významně roste. Ve středu to uvedl Mark Rothleder, viceprezident provozovatele přenosové soustavy pro kvalitu trhu a integraci obnovitelných zdrojů energie. Informovala o tom agentura Platts.

Kalifornský nezávislý provozovatel přenosové soustavy (CAISO) omezil letos výrobu z OZE o zhruba 60 GWh v únoru a 80 GWh v březnu. Jedná se o významný nárůst oproti hodnotám 21 GWh a 47 GWh za stejná období loňského roku. Rothleder to uvedl na zasedání Výboru pro Imbalance market v západní části spojených států (obdoba vyrovnávacího trhu v ČR).

7. Představenstvo ČEZ podpořilo prodej Počerad, schválit prodej má dozorčí rada

elektrarna počerady

Představenstvo elektrárenské společnosti ČEZ podpořilo prodej hnědouhelné elektrárny Počerady těžební skupině Czech Coal finančníka Pavla Tykače. Agentuře Reuters to dnes řekly dva zdroje blízké transakci. Prodej podle nich ještě musí schválit dozorčí rada.

ČEZ se skupinou Czech Coal o prodeji elektrárny Počerady jedná od začátku letošního roku. Podle Hospodářských novin Tykačova firma za elektrárnu nabízí deset miliard korun.

8. V Německu se budou stavět přímořské větrné elektrárny s rekordně nízkými dotacemi

Offshore wind park in Baltic Sea

Německý regulátor Bundesnetzagentur (BNetzA) zveřejnil dlouho očekávané výsledky z dražby instalovaných výkonů pro projekty přímořských větrných elektráren. Nejvyšší podpora pro úspěšné projekty činí 6 eurocentů za kWh, což je v porovnání se současnou výší podpory mnohem méně. Vážený průměr vydražené výše dotace ale činil pouhých 0,44 eurocentů za kWh a v dražbě uspěly i projekty s nulovou výší dotace za 1 kWh.

Aukce proběhla 1. dubna, draženo bylo celkem 1 550 MW instalovaného výkonu. V aukci uspěly celkem 4 nabídky, vydražen byl téměř všechen dostupný výkon – 1,49 GW. Všechny úspěšné nabídky jsou na projekty v Severním moři.

9. Ve Finsku má jaderná energetika podporu i u části strany zelených

Výstavba finské jaderné elektrárny Olkiluoto 3

Více než 100 kandidátů z nedávno proběhlých komunálních voleb ve Finsku vyzvalo v polovině března tamní města, aby prozkoumala potenciál malých jaderných reaktorů v oblasti centrálního zásobování teplem. Mezi signatáře prohlášení se přitom připojily i dvě desítky členů finské strany zelených.

Centrální zásobování teplem je ve finských městech hojně využíváno, avšak z velké části spoléhá na výrobu tepla z uhlí či rašeliny, a je tak v zemi jedním z významných zdrojů emisí. Jen v Helsinkách je systém centrálního zásobování teplem zdrojem více než poloviny emisí.

10. Největší zásobník zemního plynu v Británii zůstane uzavřen pro nový plyn po další rok

Rough, zásobník zemního plynu, velká Británie. Zdroj: Centrica

Největší zásobník zemního plynu ve Velké Británii zůstane nejméně další rok uzavřen pro vtláčení dalších zásob plynu. Závislost Velké Británie na dovozu zemního plynu tak příští zimu, kdy je poptávka nejvyšší, vzroste.

Energetická skupina Centrica minulý týden ve středu oznámila, že zásobník zemního plynu Rough, nacházející se v Severním moři zhruba 30 kilometrů od pobřeží Yorkshire, nebude moci přijímat nové zásoby plynu do května 2018. Důvodem jsou obavy o integritu stárnoucích podzemních prostor 30 let starého zásobníku, které jsou tvořeny propustným pískovcem.

Téma

První elektromobil Škoda měl premiéru na autosalonu v Šanghaji

skve20_58f516aa43485

Automobilka Škoda představila 18. dubna nový model s prozatímním názvem Vision E. Prototypy, jak už je u Škodovky zvykem, jsou vždy pojmenovány právě slovem vision a písmenko E tentokrát nebylo zvoleno náhodně – jde totiž o první elektromobil od Škody. Vůz byl představen v rámci autosalonu v Šanghaji, přičemž byly oznámeny i smělé plány na to, že v budoucnu bude každá čtvrtá škodovka poháněna, alespoň částečně, právě energií ze zásuvky.

Nový Vision vznikl prozatím jen z důvodu prezentace na autosalonech, plány na elektromobily značky Škoda ale byly oznámeny s oficiální platností. Za asi tři roky by měla první Vision E sjet z továrního pásu a kolem roku 2025 již bude každý čtvrtý vůz elektrický, jak se vyjádřil generální ředitel největší české firmy Škoda Auto Bernhard Maier. V dalších deseti letech automobilka plánuje přijít s třemi plně elektrickými vozy a několika dalšími, které budou kombinovat elektrický a spalovací motor. Prvního auta tohoto druhu se dočkáme již za dva roky – bude jím varianta modelu Superb.

Názor

Možnosti decentralizované energetiky v ČR

Solární panel na střeše

Operátor trhu musí každoročně předkládat zprávu o způsobu zabezpečení rovnováhy mezi nabídkou a poptávkou elektřiny a plynu. Letošní zpráva byla věnována tématu decentralizace.

Decentralizovaná energetika je pojem, kterým jsou přímo prošpikovány propagační materiály zahraničních a samozřejmě i českých environmentálních hnutí. Pokud vztáhneme tento pojem na elektroenergetiku, tak velice povšechně řečeno se jedná o přechod od stávající energetické koncepce založené na omezeném počtu výrobních zdrojů s vysokým instalovaným výkonem k velkému množství lokálních obnovitelných zdrojů (OZE) s výrazně nižším instalovaným výkonem, které by ovšem vzhledem k jejich ohromnému počtu měly vyrábět srovnatelné množství elektřiny.

Komentáře

0 komentářů ke článku "undefined"

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *