1. Zpřístupnění zemědělské půdy německým fotovoltaikám srazilo v aukci ceny dolů

Červnová aukce pro výstavbu fotovoltaických elektráren přinesla v Německu výrazné snížení nabízených cen, které v průměru klesly o více než desetinu. Německo totiž v posledním tendru vůbec poprvé otevřelo možnost výstavby solárních elektráren na zemědělských plochách a loukách.

Možnost výstavby elektráren na zemědělské půdě, loukách či jiných travnatých plochách se projevila výrazným snížením cen. Zatímco nejnižší nabídka v minulé aukci činila 6 centů za kWh, při poslední aukci dosáhla nejvyšší nabídka hodnoty 5,9 centů/kWh. V průměru tak výše bonusu za dodanou kilowatthodinu poklesla o 0,9 centů z 6,58 centů na 5,66 centů, tedy o zhruba 14 %.

2. ČEPS nesouhlasí s omezením svých pravomocí plynoucího ze zimního energetického balíčku

Koncem listopadu loňského roku zveřejnila Evropská komise soubor legislativních opatření s podtitulem Čistá energie pro všechny Evropany. Legislativní balíček pak vešel ve známost jako tzv. zimní energetický balíček. Jednou ze zásadních změn, které zimní balíček přináší, je vznik regionálních provozních center, která přeberou některé pravomoci jednotlivých národních provozovatelů přenosových soustav (PPS) v oblasti řízení elektrizační soustavy.

Ovšem již koncem letošního dubna schválil výbor pro evropské záležitosti Poslanecké sněmovny v souvislosti s možným zaváděním regionálních provozních center vydání odůvodněného stanoviska (tzv. žluté karty).

3. Trump chce zemím střední a východní Evropy nabízet americký plyn

Donald Trump. Autor: Gage Skidmore

Americký prezident Donald Trump chce při červencové návštěvě Varšavy povzbudit země regionu k dovozu plynu z USA. Řekl to dnes agentuře Reuters šéf Trumpových ekonomických poradců Gary Cohn. Trump se má ve Varšavě setkat s předními činiteli tuctu zemí střední a východní Evropy včetně Česka a sázet chce především na jejich úsilí o snížení energetické závislosti na Rusku.

„Jsou takoví, kteří tyto dodávky používají skoro jako politickou zbraň a hrozí zastavením dodávek v nejchladnějších obdobích roku,“ řekl Cohn, a odkázal tím na přerušení dodávek plynu z Ruska v letech 2006 a 2009.

4. Evropská komise souhlasí s podobou rozdělení německo-rakouské zóny jako s dočasným řešením

Ztráty v přenosové soustavě

Evropská komise podle informací serveru ICIS souhlasí s navrhovaným způsobem rozdělení německo-rakouské obchodní zóny, na kterém se před měsícem dohodli tamní regulátoři. Na začátku loňského roku přitom situace vypadala tak, že se komise staví proti rozdělení zóny. S dohodou mezi Německem a Rakouskem však nesouhlasí někteří evropští provozovatelé přenosových soustav, podle kterých tento způsob rozdělení faktickou změnu nepřinese.

Společná zóna mezi Německem a Rakouskem způsobuje největší obtíže České republice a Polsku, přes jejichž soustavy přetéká proud ze severu Německa na jih a do Rakouska. K jejímu rozdělení má dojít na začátku října příštího roku, avšak podle dohody mezi tamními regulátory má být mimo jiné zachována přenosová kapacita v minimální výši 4,9 GW.

5. MND našla na jihu Moravy ložisko ropy a zemního plynu za miliardy

Plynovod. Nová technologie zlevní břidlicový plyn. Ilustrační foto

Těžařská společnost MND, která patří do skupiny KKCG podnikatele Karla Komárka, objevila na jižní Moravě ložisko se zásobami ropy a zemního plynu v hodnotě přes 3,5 miliardy korun. Informovaly o tom dnes Hospodářské noviny (HN). Firma začne v nalezišti těžit zřejmě v příštích letech podle toho, jak rychle se jí podaří vyřídit všechna povolení a vykoupit potřebné pozemky.

Podle člena představenstva MND Miroslava Jestřabíka je ložisko mezi Kyjovem a Brnem a pod zemí jsou tam přes tři miliony barelů ropy a 100 milionů kubíků plynu.

6. Vattenfall ověří ve švédských ocelárnách možnost náhrady uhlí vodíkem

Nahradit uhlí a koks v technologických procesech oceláren environmentálně šetrnějším zdrojem energie je jednou z výzev pro průmysl v průběhu následujících desetiletí. Po ohlášení snahy o náhradu uhlí vodíkem v ocelárně v rakouském Linci z února letošního roku se obdobným směrem vydává také švédská energetická společnost Vattenfall.

Partnery Vattenffalu ve výzkumu jsou švédsko-americká ocelárenská společnost SSAB a švédský státem vlastněný těžař železné rudy, společnost LKAB. Tyto švédské společnosti vytvořily společný podnik s názvem HYBRIT, ve kterém každý z partnerů vlastní třetinový podíl. Hlavním cílem nově vzniklého podniku je vyvinout proces výroby oceli, který jako odpadní produkt emituje vodu namísto oxidu uhličitého.

7. TenneT varuje před poplatky za Südlink, Merkel z něj chce udělat povolební prioritu

Německé větrné elektrárny s přenosovým vedením

Německý provozovatel přenosové soustavy ve vyjádření pro HandelsBlatt varuje před úvahami nad opakujícími se platbami pro vlastníky pozemků, na kterých budou nové linky německé přenosové soustavy. Pro současnou kancléřku Angelu Merkel bude výstavba přenosového vedení povolební prioritou.

Německé přenosové vedení je jedním z fenoménů, který není důležitý pouze pro německou elektroenergetiku, ale je důležitý pro celý region a sousedící státy. Je jednou z příčin pro rozdělení německo-rakouské obchodní zóny, jejíž existence přispívá k přetokům elektřiny přes sousední státy.

8. První plovoucí větrnou farmu na světě zprovozní norský ropný gigant Statoil

Norská ropná společnost Statoil do konce roku vybuduje první plovoucí větrnou farmu, nacházet se bude 25 km od pobřeží Skotska. Samotné větrné elektrárny, včetně způsobu ukotvení, byly již testovány v Severním moři u pobřeží Norska. Společnost je nyní přesune do lokality budoucí větrné farmy ve Skotsku.

Statoil učinil konečné investiční rozhodnutí vybudovat první plovoucí větrnou farmu na světě, pilotní park Hywind off-shore Peterhead v Aberdeenshire ve Skotsku. Pro offshore větrnou energetiku se jedná o významný krok kupředu, jelikož tato technologie otevírá nové lokality pro výrobu obnovitelné energie po celém světě.

9. Německo přizpůsobí trh s podpůrnými službami obnovitelným zdrojům energie

Větrné a fotovoltaické elektrárny.

Německý energetický regulátor Bundesnetzagentur (BNetzA) změnil pravidla pro trh s podpůrnými službami, aby umožnil vyšší účast elektráren využívajících obnovitelné zdroje energie na tomto trhu. Jedním z opatření je zavedení denních aukcí na sekundární a terciární (minutovou) regulaci výkonu. 

Zahraniční server Platts informoval, že BNetzA učinil opatření, která mají umožnit vyšší zapojení obnovitelných zdrojů energie do trhu s podpůrnými službami. Mezi hlavní změny v pravidlech pro podpůrné služby patří zavedení denních aukcí pro sekundární a terciární regulaci výkonu či umožnění nabídek výkonu pod 5 MW.

10. Slovenské elektrárne investují loňský zisk do dostavby JE Mochovce

Slovenské Elektrárne, JE Mochovce

Největší výrobce elektřiny na Slovensku, společnost Slovenské elektrárne (SE), loni zvýšila čistý zisk na 116,8 milionu eur (3,07 miliardy Kč) z 24 milionů eur (630,5 milionu Kč) v roce 2015. Valná hromada podniku rozhodla, že celý zisk si podobně jako v minulosti nerozdělí akcionáři, ale společnost jej investuje hlavně do dokončení jaderné elektrárny Mochovce. Informovaly o tom SE, do jejichž vlastnické struktury v minulém roce vstoupila skupina Energetický a průmyslový holding.

Loňský nárůst čistého zisku společnost zdůvodnila kromě jiného úspornými opatřeními a absencí jednorázových mimořádných položek.

Téma

V Kanadě započaly studie pro výběr lokalit pro IMSR reaktory

IMSR® Facility

Společnost Terrestial Energy  zahájila studii proveditelnosti pro umístění prvního komerčního „Integral Molten Salt Reactor (IMSR) v lokalitě Chalk River, která je vlastněna Kanadskými nukleárními laboratořemi (CNL). Součástí studie je vize vytvoření technologického centra v CNL, které by mělo podpořit komercializaci malých modulárních reaktorů (SMR).

Terrestial Energy prohlásilo, že studie je prováděna CNL spolu s žádostí o vyjádření zájmu (RFEOI), který CNL zahájila 2. června. CNL plánuje použít odezvy na RFEOI pro úpravu plánu, který také zohlední zvažování vývojářů reaktorů, dodavatelského řetězce, konečných uživatelů a dalších zúčastněných stran. Organizace si klade za cíl stát se klíčovým partnerem v oblasti vývoje a nasazení SMR reaktorů.

Komentáře

0 komentářů ke článku "undefined"

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *