Domů
Energetický dvoutýdeník
Top 10 událostí z energetiky za poslední týden

Top 10 událostí z energetiky za poslední týden

1. Češi jaderné energetice fandí, za hranicemi je situace diametrálně odlišná

Jaderná elektrárna temelín

Občané ČR se podle průzkumu CVVM staví velice pozitivně k jaderné energetice. Více než polovina obyvatel podporuje dostavbu dvou bloků v jaderné elektrárně Temelín. Naprosto odlišný pohled na současnou a budoucí energetiku je možné najít v sousedním Rakousku a Německu, naopak obdobně se ze sousedních států k jádru staví například Poláci.

Průzkum CVVM se odehrál v květnu letošního roku a respondenti se vyjadřovali zejména k jaderné energetice. Z průzkumu vyplývá, že více lidí by se přiklonilo k zvyšování celkového podílu jaderné energie na výrobě elektřiny, než ke snižování tohoto podílu.

2. Vláda pověřila ministra financí Pilného otázkou zvýšení solární daně

Systémy solárních elektráren

Vláda dnes požádala ministra financí Ivana Pilného (ANO), aby se začal zabývat možným zvýšením solární daně. Důvodem jsou vysoké odvody ze státního rozpočtu na podporu obnovitelných zdrojů energie i nepřiměřené zisky z tohoto podnikání. Na tiskové konferenci po jednání vlády to uvedl ministr zahraničí a volební lídr ČSSD Lubomír Zaorálek (ČSSD). Předseda dozorčí rady Solární asociace Jan Fousek označil návrh za silně populistický předvolební krok.

Ministra Pilného k tomu vláda vyzvala v souvislosti s dnes projednávaným návrhem nařízení vlády ohledně příspěvku státu podporovaným zdrojům energií. Na podporu elektřiny a tepla plánuje stát pro rok 2018 ze státního rozpočtu poskytnout 26,2 miliardy korun, stejně jako letos. Projednávání materiálu vláda dnes přerušila.

3. Norsko je blízko tomu stát se první plně elektrifikovanou společností na světě

Norsko vlajka

Podle zprávy norské neziskové průmyslové skupiny Energi Norge, reprezentující norské společnosti zainteresované v elektrické energii, má Norsko dostatečné obnovitelné zdroje a politickou vůli stát se první zemí na světě, která by využívala elektrickou energii výhradně z obnovitelných zdrojů. Informoval o tom portál Euractiv.

Norská vláda nedávno oznámila, že prodeje automobilů se spalovacími motory budou do roku 2025 postupně ukončovány.  Země chce zvýšit počet elektromobilů na norských silnicích. Toto je stimulováno kupříkladu daňovými úlevami pro elektromobily, právem neplatit poplatky za silnice nebo možností jezdit v pruzích vyhrazených autobusům.

4. Marže německých plynových elektráren dosáhla letošního maxima, stále je však záporná

Plynová elektrárna

Marže německých plynových elektráren s 50% účinností pro dodávku elektřiny v roce 2018 dosáhla minulý týden ve čtvrtek svého letošního maxima, když podle zahraničního serveru Platts měla hodnotu -1,6 EUR/MWh. Platts uvedl, že za růstem marže německých plynových elektráren může zejména vyšší velkoobchodní cena elektřiny s dodávkou v roce 2018 způsobená rostoucí cenou černého uhlí na světových trzích.

Clean spark spread (CSS) pro plynové elektrárny s 50% účinností pro dodávku elektřiny na příští rok dosáhl svých letošních maxim. Zatímco na začátku letošního roku byla hodnota CSS -8 EUR/MWh a před dvěma lety dokonce -14 EUR/MWh, aktuálně se tento ukazatel podle zahraničního serveru Platts pohybuje kolem -1,6 EUR/MWh.

5. V Česku by se do dvou let mohla rozběhnout výstavba až dvaceti velkých bateriových úložišť

Bateriové úložiště

Velkých bateriových úložišť energie se může v Česku do začátku roku 2019 začít stavět k dvaceti. V rozhovoru s ČTK to řekl výkonný ředitel asociace pro akumulaci energie a baterie AKU-BAT CZ a předseda dozorčí rady Solární asociace Jan Fousek.

Jedny z prvních baterií pro nadbytečnou energii s kapacitou jedné megawatthodiny (MWh) v ČR aktuálně staví společnost E.ON v Mydlovarech na Českobudějovicku a firma Solar Global v Prakšicích na Uherskohradišťsku. Náklady na vybudování v obou případech činí zhruba 20 milionů korun.

6. Členové nově vzniklé rady ERÚ si rozdělili kompetence

Energetický regulační úřad

Členové nově vzniklé rady Energetického regulačního úřadu (ERÚ) si na ustavujícím zasedání rozdělili kompetence. ČTK to dnes sdělil mluvčí úřadu Michal Kebort. Pětičlenná rada v čele s předsedou Vladimírem Outratou přebrala vedení ERÚ na začátku srpna. Nahradila Alenu Vitáskovou, které skončil šestiletý mandát. Členy a předsedu rady jmenuje nově vláda na návrh ministra průmyslu a obchodu.

Kebort uvedl, že Outrata bude mít vedle předsednictví na starosti plynárenství, což je obor, v němž pracoval více než 30 let. Působil mimo jiné ve skupině Net4Gas, která je provozovatelem tuzemských plynovodů. Do konce července byl na ERÚ místopředsedou, vláda ho jmenovala členem rady na čtyři roky.

7. Pro Čechy energetika není žádné téma, 75 % se o ni nezajímá

Bioplynová stanice

Z letošního průzkumu Centra pro výzkum veřejného mínění (CVVM) vyplývá, že tři čtvrtiny obyvatel ČR se o energetiku nezajímají. S prolomením těžebních limitů uhlí nesouhlasí, ale naopak podporují modernizací a další provozování uhelných elektráren. Souhlasí i s finančním zvýhodněním využívání OZE.

Po vydání průzkumu, který mapuje postoje českého obyvatelstva k jaderné energetice, zveřejnilo CVVM i další část výzkumu věnujícího se energetice v celé šíři. Okruh otázek se týkal jak uhelné energetiky, tak i souhlasu obyvatelstva s finančním zvýhodněním využívání obnovitelných zdrojů energie.

8. Něměcký výrobce fotovoltaických panelů Solarworld vzkřísen díky investici z Kataru

Solarworld, německá společnost, která byla kdysi největším evropským výrobcem součástí pro fotovoltaické elektrárny, bude po pádu do insolvence zachráněna díky investorům z Kataru. Nově vzniklá společnost s názvem Solarworld Industries se zaměří na high-end panely.

Solarworld se dohodla na prodeji svých klíčových aktiv, včetně dvou výrobních závodů v Německu, za zhruba 100 milionů euro (2,6 miliardy korun) Katarsko-německé společnosti, založené zakladatelem společnosti Solarworld, Frankem Asbeckem, a Qatar Solar Technologies.

9. Technická univerzita v Mnichově vyvinula elektromobil pro africký kontinent

Vědci na Technické univerzitě v Mnichově vyvinuli elektromobil vhodný pro africké podmínky. Důraz je kladen na využití ve venkovských oblastech a má pomoci ekonomickému rozvoji těchto oblastí. Výsledek čtyřletého snažení bude představen na Mezinárodním autosalonu ve Frankfurtu. Toto vozidlo je uzpůsobeno jak pro transport nákladu, tak lidí a bude zajímavým i pro evropský automobilový trh.

Mobilita je denní součástí našeho života, ať už v podobě nákladní dopravy, tak té osobní. Pro mnoho lidí v Africe je však mobilita velmi těžko dosažitelná. V případech venkovských oblastí vzdálených od měst to kupříkladu znamená špatnou dosažitelnost lékařské péče a vzdělání. Místní jsou silně závislí na nasmlouvaných dopravcích. I z toho důvodu se lidi raději stěhují do měst.

10. Waterotor může pomoci v boji s energetickou chudobou rozvojových zemí

Waterotor vodní turbína pro pomalu tekoucí řeky. Zdroj: http://waterotor.com/

Inovativní technologii výroby elektřiny v pomalu plynoucích vodách představila kanadská společnost Waterotor energy technologies. Turbína s patentovaným designem dokáže vyrábět elektřinu již od rychlosti proudění vodního toku mírně přesahující 3 km/h.

Technologie společnosti Waterotor využívá kinetické energie vodního proudu, kterou přeměňuje na mechanickou. Rotor turbíny je navržený tak, aby byl zdroj schopen efektivně vyrábět elektřinu již od rychlosti proudění 3,2 km/h.

 Téma

Podle EIA jsou úzká místa námořní dopravy klíčová pro globální energetickou bezpečnost

Americká agentura U.S. Energy Information Administration (EIA) nedávno zveřejnila zprávu World Oil Transit Chokepoints 2017 týkající se úzkých míst námořní dopravy (angl. chokepoints). Podle této zprávy jsou tato úzká místa klíčovou součástí globální energetické bezpečnosti.

Chokepointy EIA definuje jako úzké kanály, které jsou široce využívány v námořní dopravě a které jsou v některých případech tak úzké, že existují omezení velikostí plavidel, jež jimi mohou proplouvat.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(0)
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se