1. Větrné turbíny čelí na moři náročným podmínkám. Jejich lopatky degradují rychleji, než se očekávalo

Minimálně u dvou projektů offshore větrných elektráren, ve kterých je dodavatelem technologie společnost Siemens Gamesa, byla zjištěna koroze lopatek. Dotčenými projekty jsou London Array o výkonu 630 MW a Anholt o výkonu 400 MW. V obou projektech vlastní podíl společnost Orsted (dříve působící pod jménem DONG). 

V projektu britského větrného parku London Array začne letos v létě oprava lopatek u 140 z celkového počtu 170 turbín Siemens Gamesa 3.6-120. Problémy s korozí lopatek se u londýnského parku objevily po pěti letech provozu, což je dříve, než se předpokládalo. Kromě dánského Orstedu jsou vlastníky projektu také E.On, Masdar a investiční fond Caisse des Depot. Mluvčí větrného parku London Array odmítl tuto záležitost komentovat.

 2. RWE odprodá svůj podíl v innogy svému konkurentovi E.ON

E.ON

Německá energetická společnost RWE včera oznámila prodej dceřiné společnost innogy svému rivalovi E.ON. Závazné dohody dosud nebyly uzavřeny. Prodej bude prováděn prostřednictvím rozsáhlé výměny obchodních činností a podílů.

Dle tiskové zprávy RWE odkoupí E.ON celý podíl RWE v innogy čítající 76,8 %. Transakce bude provedena prostřednictvím rozsáhlé výměny obchodních aktivit a podílů. RWE výměnou získá 16,6% podíl v E.ON. Akcie budou vydány společností E.ON prostřednictvím 20% navýšení kapitálu oproti věcnému příspěvku na základě stávajících oprávnění. Kromě toho získá RWE v podstatě veškeré podnikání v oblasti obnovitelných zdrojů společnosti E.ON včetně ekonomických přínosů a finanční kompenzaci ve výši 1,5 mld. €.

 3. Hlavním znečišťovatelem v ČR je doprava a lokální vytápění

komín

Hlavním znečišťovatelem ovzduší v Česku je doprava a lokální vytápění, nikoliv velké zdroje. Ve svých vyjádřeních to uvedla většina provozovatelů uhelných elektráren v Česku a Svaz průmyslu a dopravy. Návrh poslankyně Dany Balcarové (Piráti), který mimo jiné prosazuje zákaz výjimek z limitů znečištění pro velké uhelné elektrárny podle nich proto míří na špatný cíl. Zástupci ministerstva životního prostředí dnes ve Sněmovně na semináři o ochraně ovzduší uvedli, že ovzduší v ČR nejvíce poškozují lokální topeniště, doprava a průmysl.

Diskuze souvisí s dlouho připravovaným celoevropským zpřísněním limitů znečištění, které bude závazné od srpna roku 2021. Jednotlivé státy EU si však do svých zákonů mohou zařadit možnost udělování výjimek.

4. Růst výkonu ve větrných elektrárnách může v Německu výrazně zpomalit, varuje analýza

Větrná elektrárna Pchery (zdroj EP ENERGY).

Analýza německé Agentury pro onshore větrné elektrárny, jež vychází z dat německého síťového regulátora, ukazuje výrazný pokles celkového objemu nových povolení pro výstavbu onshore větrných elektráren v Německu v loňském roce. To by se dle agentury mělo projevit poklesem růstu výkonu německých větrných elektrárnách v letošním a zejména v příštím roce.

Rychlému růstu výkonu v onshore větrných elektrárnách v Německu pomohla podle agentury vlna žádostí o povolení k výstavbě z let 2014 až 2016. V letech 2014 a 2015 získaly v Německu povolení projekty o celkovém výkonu 7,6 GW, v roce 2016 dokonce 9,6 GW. V loňském roce se však celkový výkon nově povolených projektů meziročně propadl na 1,3 GW, tedy na méně než pětinu.

5. Německo čelí kritice EU, nestíhá s výstavbou přenosového vedení

Elektrické vedení v zasněžené krajině

Evropská unie kritizuje Německo za pomalý rozvoj přenosové soustavy, který má negativní vliv nejen na Německo samotné, ale i na sousední státy. Ty jsou ovlivňovány prostřednictvím přetoků elektřiny přes jejich území. EU upozorňuje i na cíl Německa snížit emise, kterého zřejmě nebude dosaženo.

V rámci více než osmdesáti stránkového hodnocení německého hospodářství, které zpracovala EU, se dostalo pochopitelně i na energetický sektor, který u našeho západního souseda budí pozitivní i negativní emoce. EU se zaměřila na prvním místě na rozvoj infrastruktury, zmínila ale i energetikou účinnost nebo emise CO2.

6. Výstavba první turecké JE čelí dalšímu zpoždění, Rosatom stále hledá zájemce o 49% podíl

Vizualizace jaderné elektrárny Akkuyu

Projekt výstavby první turecké jaderné elektrárny Akkuyu, jejíž celkový instalovaný výkon má činit 4800 MWe, čelí dalšímu riziku zpoždění. Ruský Rosatom má problém s nalezením zájemce o 49% podíl v projektu, který měl být podle plánu prezentovaného v září 2017 nalezen do konce loňského roku.

Podle informací zahraniční agentury Reuters čelí projekt výstavby první turecké jaderné elektrárny Akkuyu riziku dalšího zpoždění, jelikož Rosatom má problémy s nalezením lokálních partnerů pro výstavbu plánovaných čtyř jaderných bloků.

7. Teplárny Volkswagenu ve Wolfsburgu přejdou z uhlí na plyn

Volkswagen zmodernizuje do roku 2022 své závodní teplárny v německém Wolfsburgu. Rekonstrukce za 400 milionů EUR počítá se změnou paliva z uhlí na zemní plyn, od čehož si automobilka slibuje úsporu 1,5 milionu tun vypuštěného CO2 – srovnatelné množství s ročními emisemi CO2 870 tisíc jejích vozů. Investice je součástí programu společnosti snížit svůj dopad na životní prostředí do roku 2025 o 45 % ve srovnání s rokem 2010.

Představenstvo německé automobilky Volkswagen rozhodlo o dalším směřování svého energetického hospodářství v domovském Wolfsburgu. Dvě hlavní teplárny projdou výraznou modernizací s cílem snížit vliv jejich provozu na životní prostředí. Hlavní změnou je náhrada uhlí jako paliva pro výrobu tepla a elektřiny za zemní plyn. Volkswagen odhaduje, že modernizace ho bude stát okolo 400 milionů EUR (zhruba 10 miliard Kč) a automobilka s ní, v případě že se nevyskytnou žádné problémy, začne již v tomto roce. S uvedením do provozu ekologičtějšího řešení se pak počítá v letech 2021 a 2022.

8. Studie: Světové metropole vytváří až o 60 % více skleníkových plynů, než se předpokládalo

Emise CO2 EU ETS

Organizace C40, která sdružuje největší světová města s cílem bojovat proti klimatické změně, zveřejnila novou studii, dle které města po celém světě vytvářejí takzvanými nepřímými emisemi o více než 60 % víc emisí skleníkových plynů, než bylo do současné doby klasickými modely odhadováno. Dle C40 tak může být díky těmto zjištěním pro velkoměsta nyní jednodušší dosáhnout cílů Pařížské dohody o změně klimatu z prosince 2015.

Organizace vypracovala novou emisní studii zveřejněnou před necelým týdnem společně s univerzitou v Leedsu, University of New South Wales a consultingovou společností Arup, přičemž zjistila, že množství emisí vyprodukované 79 městy po celém světě je o 60 % vyšší, než jim bylo doposud přisuzováno. Důvodem je hustota obchodování se zbožím a službami, které spotřebovávají obyvatelé těchto měst (konkrétně například potraviny, oděvy, elektronická zařízení, zahrnuta byla také třeba nákladní a letecká doprava).

9. Evropská investiční banka loni podpořila solární projekty za více než 1 miliardu EUR

Při příležitosti konference solární energetiky v Indii prezident Evropské investiční banky (EIB) uvedl, že banka v uplynulém roce podpořila řadu solárních projektů celkovou částkou přesahující 1 miliardu EUR. Zároveň slíbil navýšit investice do oblasti spojených s životním prostředím a OZE v rozvojových zemích.

Objem podpořených projektů prezident EIB oznámil před zahájením konference v Novém Dillí. Právě Indie, kde konference probíhá, je největším příjemcem financování EIB do solárních zdrojů mimo EU. Celkově se jedná o investice ve výši 640 mil. EUR, které mají zajistit čistou energii pro 4,2 mil. domácností a ušetřit vyprodukovaní 4 mil. tun oxidu uhličitého. Během konference má delegace vedená přímo ředitelem EIB podepsat smlouvy v objemu 500 mil EUR pro další projekty po celé Indii v součinnosti s Indickou agenturou pro rozvoj OZE (IREDA).

10. Těžba velké části zásob ropy v Evropě je rentabilní již při ceně 60 USD za barel

Průzkumné práce možných zdrojů ropy v Evropě pokračují i přesto, že se ceny ropy doposud plně nezotavily z poklesu v roce 2014. Studie evropských producentů ropy a plynu IOGP naznačuje, že velká část evropské produkce by mohla být ekonomicky výhodná už při ceně 60 USD za barel. Informoval o tom portál Euractiv

Nedávná studie evropských producentů ropy a plynu z International Association of Oil and Gas Producers (IOGP) naznačuje, že velká část evropské produkce by mohla zažít rozmach už při ceně 60 dolarů za barel. Této výše cena ropy dosáhla v prosinci a prozatím se na této hodnotě drží. Ropný průmysl je optimistický o budoucnosti těžby ropy v evropských vodách i přes změny, které se v oblasti ropy nyní dějí. I přesto, že se Evropa již nikdy nevrátí k úrovni těžby jako v minulosti, existuje dostatečný zájem o zbývající zásoby, a to nejen od velkých firem.

Inovativní technologie

Průtokové baterie jako budoucnost velké energetiky? Američtí vědci jsou blízko dalšímu průlomu

Průtokové baterie bývají často zmiňovány jako jedno z možných řešení, jak se vypořádat s proměnlivou výrobou obnovitelných zdrojů, zejména solárních a větrných elektráren. Oproti v současné době běžně používaným lithium-iontovým bateriím mají nabídnout zejména delší životnost.

Tým amerických vědců pod vedením Trung Van Nguyena z Kansaské univerzity již od roku 2010 pracuje na vývoji pokročilé vodíkovo-bromové průtokové baterie. Po letech výzkumné práce tým přišel s novou elektrodou, která je klíčovou součástí baterie. Dostatečně veliký povrch plochy elektrody je zásadní pro rychlost průběhu reakce a tedy i možného výkonu baterie.

Neomezený zdroj energie na dosah? MIT chce do 15 let zprovoznit fúzní reaktor

MIT oznámila velké plány, do 15 let chce vyvinout a postavit fúzní reaktor, který bude schopen vyrobit více energie, než spotřebuje. Revolucí mají být supravodivé materiály na výrobu magnetů. Grant na tento projekt ve výši 50 miliónů dolarů poskytla italská energetická společnost ENI.

Americká univerzita MIT (Massachusetts Institute of Technology) spolu se společností CFS (Commonwealth Fushion Systems) započnou inovativní výzkum fúzního reaktoru. Ten se oproti svým předchůdcům bude vyznačovat použitím zcela nového supravodivého materiálu na výrobu magnetů. Díky nim by se mělo podařit v horizontu 15 let vytvořit 100MW zkušební reaktor SPARC s kladnou energetickou bilancí. Tedy takový, který vyrobí více energie, než spotřebuje na svůj provoz. To by znamenalo zásadní průlom ve zkoumání termojaderné fúze.

Hybridní solární článek vyrobí elektřinu i za deště, využívá energii dopadajících kapek

Fotovoltaický panel. Autor: h080

Navzdory velkým pokrokům v rámci technologie fotovoltaických článků zatažená obloha a déšť stále značně omezují výrobu solárních elektráren. Nový hybridní článek, který k výrobě elektřiny kromě dopadajícího světla využívá rovněž energii dešťových kapek, by mohl nabídnout částečné řešení.

Klíčovou součástí hybridního článku je nanogenerátor, jenž k výrobě elektrické energie využívá takzvaný triboelektrický jev, při kterém určité materiály získávají elektrický náboj poté, co přijdou třením do kontaktu s jiným materiálem. Triboelektrické nanogenerátory (TENG) jsou obvykle nanomateriály, které generují elektřinu při stlačení a opětovném uvolnění. V tomto případě články využívají kinetickou energii dopadajících a následně stékajících vodních kapek.

Téma

ENTSO-E ve své studii hodnotí současné vymezení obchodních zón v Evropě

ENTSO-E v únoru vydalo první verzi studie hodnotící současné vymezení obchodních zón v Evropě k otevřenému online připomínkování. Připomínkovací proces probíhal od 9. února do 9. března a v rámci něj se mohli zúčastněné strany a účastníci trhu vyjádřit k tomuto důležitému aspektu evropských trhů s elektřinou.

Studie přezkoumávající stávající podobu obchodních zón v Evropě byla vytvořena provozovateli přenosových soustav Belgie, České republiky, Dánska, Francie, Itálie, Lucemburska, Maďarska, Německa, Nizozemska, Polska, Rakouska, Slovenska a Slovinska v souladu s článkem 32 Nařízení Komise (EU) 2015/1222, kterým se stanoví rámcový pokyn pro přidělování kapacity a řízení přetížení.

Energostat: výroba elektřiny v ČR

{„country“:“CZE“,“type“:“AREA“,“to“:“2018-03-18″,“from“:“2018-03-11″,“caption“:“Vyroba elektřiny v tomto týdnu v České republice.“,“url“:“https://energodock.cz/energodock/get_online_generation_data.php“,“source“:“shortcode“,“start_date“:“2018-03-11″,“end_date“:“2018-03-18″}

Energostat: výroba elektřiny v Německu

{„country“:“GER“,“type“:“AREA“,“to“:“2018-03-18″,“from“:“2018-03-11″,“caption“:“Vyroba elektřiny v tomto týdnu v Německu.“,“url“:“https://energodock.cz/energodock/get_online_generation_data.php“,“source“:“shortcode“,“start_date“:“2018-03-11″,“end_date“:“2018-03-18″}

Komentáře

0 komentářů ke článku "undefined"

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *