1. Grafen jako materiál budoucnosti. Vědci objevili snadný způsob, jak s ním pracovat

Grafen je tvořen atomy uhlíky, které jsou uspořádány do tenké vrstvy o tloušťce jediného atomu. Autor: CORE-Materials

Grafen, který je podobně jako grafit či diamant formou uhlíku, je pro své vlastnosti často vnímán jako vhodný materiál pro řadu nových technologií. Tým amerických vědců nyní demonstroval jednoduchý způsob, jak z grafenového prášku snadno vyrobit pelety, které mohou sloužit například jako elektrody pro moderní baterie.

Grafen je forma uhlíku podobná grafitu, avšak je tvořen pouhou jednou vrstvou atomů, které jsou pomocí vzájemných vazeb uspořádány do šestiúhelníků. Díky této zvláštní struktuře a vlastnostem uhlíku grafen dobře vede elektrický proud i teplo a zároveň je jedním z nejpevnějším materiálů vůbec. Vzhledem k tomu, že je tvořen pouhou jednou vrstvou atomů, je rovněž téměř průhledný. Za izolování grafenu z běžného grafitu pomocí kuriózní metody s využitím obyčejné lepící pásky dva vědci obdrželi v roce 2010 Nobelovu cenu.

2. Cena povolenek pokračuje v prudkém růstu, za poslední měsíc vzrostla o 30 %

Emise CO2 v EU

Cena emisních povolenek nadále prudce roste a včera se na spotovém trhu zastavila na hodnotě 12,34 EUR/t CO2. Ještě před měsícem se přitom pohybovala kolem 9,5 EUR/t CO2 a před rokem dokonce pod 5 EUR/t CO2. Trh reaguje na blížící se zavedení tzv. rezervy tržní stability, jedním z podpůrných faktorů může být i hromadění spekulantů na trhu.

Nedávno schválená reforma evropského systému emisního obchodování (EU ETS), která má přinést obnovení rovnováhy mezi nabídkou a poptávkou po letech, kdy přebytek povolenek na trhu stlačil jejich cenu v roce 2013 až k hranici 2,5 EUR/t CO2, se začíná projevovat.

3. Babiš: Při dělení ČEZ musí státu zůstat strategické oblasti jako obchod a distribuce

čez budova

Při případném dělení energetické společnosti ČEZ si vláda musí pohlídat, aby vedle výroby zůstaly státu také strategické věci typu obchodu nebo distribuce. Na dnešní oslavě 25. výročí Hospodářské komory to řekl premiér v demisi Andrej Babiš (ANO).

Nejpreferovanější varianta transformace prezentovaná dříve firmou přitom počítá s tím, že distribuce by byla součástí „Nového ČEZ“, ve kterém by se podíl státu mohl postupně snížit na 25 procent. Stát je nyní majoritním vlastníkem ČEZ, přes ministerstvo financí drží zhruba 70 procent akcií.

4. Umělá inteligence proniká do energetiky. Toto jsou 4 nejtypičtější aplikace

Algoritmy umělé inteligence nalezly v energetickém sektoru využití například při řízení spotřeby elektřiny, řízení stability sítě nebo průzkum ložisek plynu a ropy. Obdobně jako v jiných sektorech se tématu umělé inteligence věnuje čím dál více pozornosti, což se dá vysledovat z trendu článků zaměřených na toto téma.

Umělá inteligence je v posledních letech na vzestupu a její vliv se dotkl také relativně tradičního energetického sektoru. O rostoucí významnosti tohoto tématu svědčí především počet článků, které se na toto téma objevují. Výrazný růst zobrazuje následující graf zpracovaný cbinsights.com.

5. Konec dalšího dodavatele – One Energy & One Mobile přestala dodávat zákazníkům energie

Vedení vvn ČEPS

Firma One Energy & One Mobile přestala dodávat zákazníkům elektřinu a plyn. Vyplývá to z vyjádření firmy a Operátora trhu s elektřinou (OTE). Podle dat OTE dodávala společnost na konci letošního února elektřinu 15.057 a plyn 8326 zákazníkům.

Zákazníci firmy mohou ve zrychleném řízení požádat o změnu dodavatele. Pokud tak neučiní, přejdou pod takzvaného dodavatele poslední instance (DPI), který má v zákonem stanovených případech povinnost energie zákazníkům dodávat. Je určen podle daného distribučního území.

6. Výkon bateriových úložišť v Německu prudce roste, letos se má zdvojnásobit

Německý trh bateriové akumulace elektřiny v posledních letech prudce roste, v letošním roce by podle predikce tamní Asociace pro akumulaci energie (BVES) měl celkový výkon bateriových úložišť v Německu dosáhnout až 700 MW. Růst trhu táhnou jak velké baterie určené pro stabilizaci sítě, tak domácí bateriová úložiště.

Podle asociace BVES by měl výkon velkých bateriových úložišť v Německu dosáhnout do konce letošního roku zhruba 323 MW, dalších 110 MW má přibýt na začátku roku 2019. Růstu trhu významně pomáhají i německé domácnosti – výkon domácích úložišť má podle konzultační společnosti Team Consult letos vzrůst na 385 MW, tedy zhruba o třetinu ve srovnání s loňskými 280 MW, uvádí agentura Platts. Kromě výkonu je druhým významným parametrem úložišť jejich akumulační kapacita, tu však společnosti v tomto případě neuvádí.

7. Rafinérii v Kralupech čeká nejrozsáhlejší odstávka v její historii

Litvínov rafinérie

Rafinerii v Kralupech nad Vltavou na Mělnicku čeká od 27. března do 9. května nejrozsáhlejší odstávka v její historii. Skupina Unipetrol chce provést pravidelnou údržbu všech zařízení v areálu. Servisní a investiční práce budou oproti minulosti mnohem obsáhlejší a budou se týkat klíčových zařízení, sdělil dnes ČTK mluvčí Unipetrolu Pavel Kaidl.

Ačkoliv bude výroba přerušena, počet pracovníků i provoz po vnitřních i vnějších komunikacích se zvýší. V areálu bude pracovat vedle 350 zaměstnanců dalších 1500 pracovníků externích firem. Celkové náklady dosáhnou 1,1 miliardy korun. Zhruba 700 milionů Kč je určeno na vlastní zarážkové práce a 400 milionů na investiční rozvojové projekty.

8. Deset státu EU včetně ČR může čelit sankcím za porušení směrnice o pohonných hmotách

benzín, nafta, ropa

Evropská komise minulý týden oficiální cestou varovala deset členských států Evropské unie o možných následcích nedodržení jejich povinností vyplývajících ze směrnice EU o kvalitě pohonných hmot. Pokud tyto státy nezajistí nápravu, Komise může případ předložit Evropskému soudnímu dvoru.

Komise oznámila, že přistoupí k zaslání takzvaného odůvodněného stanoviska Rakousku, Belgii, Kypru, České republice, Finsku, Řecku, Lotyšsku, Rumunsku, Španělsku a Velké Británii, týkajícího se porušení jejich povinnosti transponovat do svých vnitrostátních právních předpisů evropská pravidla o kvalitě benzínu a nafty. Dle směrnice mají státy povinnost vypočítávat a vykazovat emise skleníkových plynů z paliv, která nepochází z bio-zdrojů. Cílem regulace je zmapování kvality produktů jednotlivých dodavatelů pohonných hmot, zjištění, zda jsou v souladu s pravidly vydanými EU a v konečném důsledku i dosažení snížení emisí uhlíku v evropských dopravních palivech o 6 % do konce roku 2020 s porovnání s rokem 2010.

9. Evropská komise podezřívá německého provozovatele přenosové sítě z omezování přeshraniční kapacity

Přenosová soustava ČR. Zdroj: ČEPS

Evropská komise zahájila na začátku týdne vyšetřování případu německého provozovatele přenosové sítě TenneT, který je nařčen z porušení antimonopolních regulí EU omezením toku elektrické energie ze západního Dánska.

Antimonopolní vyšetřování Komise má za cíl objasnit, zda společnost TenneT omezovala přenosovou kapacitu propojovacího vedení na hranici mezi západní částí Dánska a Německem. Vyšetřování bylo zahájeno v době, kdy bylo rozhodnuto o balíčku energetických reforem s názvem „Čistá energie pro všechny Evropany“, přičemž jedním z jeho hlavních cílů je podpora zvyšování přeshraničních toků elektřiny. Společnost TenneT, jejíž hlavní základnou je Nizozemsko, je jedním ze čtyř hlavních provozovatelů přenosových soustav našeho západního souseda.

10. Evropská komise v Brně zahájila kampaň o energetických úsporách

ELektroměr a úspory energie

Češi platí v rámci Evropské unie jedny z nejvyšších účtů za energie v poměru k příjmu. Mezi členskými státy také využívají v domácnostech nejvíce elektrické energie na metr čtvereční. Čísla prezentuje Evropská komise v kampani, kterou dnes zahájila u nákupního centra Olympia na okraji Brna. Cílem kampaně je pomoct lidem snížit účty za energie a ukázat jim jednoduchá úsporná řešení.

Před nákupním centrem stojí kamion, který na interaktivní stěně ukazuje tipy na energetické úspory u jednotlivých spotřebičů. Po neděli 25. března se kampaň přesune do Ostravy, poté do Ústí nad Labem, uvedli zástupci projektu na tiskové konferenci.

Inovativní technologie

Mořské vlny jako nevyčerpatelný zdroj energie pro lidstvo? Švédové věří, že je to možné

Vizualizace konceptu technologie vlnové elektrárny Seabased. Zdroj: seabased.com

O výrobě elektřiny z mořských vln jsme již na našem serveru několikrát informovali. Doposud se však jednalo především o prototypy, případně o menší instalace v rozmezí výkonů 1 až 10 MW. Dva projekty vznikající u ghanského pobřeží však mají ambice posunout výkon vlnových elektráren na úroveň konvenčních zdrojů. Dočkáme se tak konečně odemknutí obrovského energetického potenciálu, který je ve zvlněných mořských hladinách ukrytý?

Na základě podpisu smlouvy mezi švédským výrobcem Seabased a ghanským developerem TC’S Energy má dojít k výkonovému posunu o další řád oproti doposud největším vlnovým elektrárnám. Elektrárna o výkonu 100 MW využívající k výrobě elektřiny energii mořských vln bude největší komerční instalací svého druhu. Elektrárna bude vybudována na pobřeží v pobřežních vodách nedaleko města Ada v Ghaně.

Konec nefunkčním bateriím v zimě? Nová baterie má pracovat i při -70 °C

Testování zařízení za nízkých teplot. Autor: ShavPS

Jedním z hlavních nepřátel v současnosti běžně používaných baterií je chlad, kdy baterie s klesající teplotou ztrácejí značnou část své kapacity a přestávají fungovat. Nová baterie vyvinutá čínskými vědci má díky speciálním materiálům fungovat i při extrémně nízkých teplotách, díky čemuž by mohla být využívána ve vesmíru nebo na nejchladnějších místech na Zemi.

Ačkoliv běžné baterie mohou fungovat i při nízkých teplotách, mají své limity. Většina baterií pracuje na přibližně polovině své kapacity při teplotách okolo -20 °C, při -40 °C však lithium-iontové baterie disponují pouze 12 % své běžné kapacity za pokojové teploty.

Protonové baterie – vážný a ekologický soupeř lithium-iontových baterií?

Vědečtí pracovníci z Melbournské univerzity RMIT poprvé demonstrovali funkční prototyp dobíjecí“protonové baterie“, která by mohla změnit způsob ukládání energie v domácnostech nebo elektromobilech. První neoptimalizovaný prototyp dosáhl srovnatelné energetické hustoty se současnými lithium-iontovými akumulátory. Baterie navíc využívá široce dostupné a levné materiály šetrné k životnímu prostředí, může se tak jednat o zásadní krok směrem k levnějšímu a ekologičtějšímu skladování energie.

Protonová baterie dle slov vědců z RMIT kombinuje to nejlepší z vodíkových palivových článků a akumulátorových baterií, používá materiály šetrné k životnímu prostředí a má potenciál dosažení vyšší energetické hustoty oproti současným lithium-iontovým akumulátorům.

Téma

Environmentální organizace napadly žaloby proti emisním standardům pro velké spalovací zdroje

Německo uhelná elektroenergetika

Žaloby proti novým emisním standardům Evropské unie pro velká spalovací zařízení (Large Combustion Plants BAT reference documents – LCP BREF) jsou nyní zpochybňovány ze strany nevládních organizací zabývajících se životním prostředím, které se rozhodly zapojit do procesu a obhajovat postup Evropské komise.

V listopadu loňského roku provozovatelé uhelných elektráren a lobbistické skupiny zahájili žalobu proti Evropské komisi v souvislosti s revidovanými normami kvality ovzduší LCP BREF, které členské státy EU schválily v dubnu.

Energostat: výroba elektřiny v ČR

{„country“:“CZE“,“type“:“AREA“,“to“:“2018-03-25″,“from“:“2018-03-18″,“caption“:“Vyroba elektřiny v tomto týdnu v České republice.“,“url“:“https://energodock.cz/energodock/get_online_generation_data.php“,“source“:“shortcode“,“start_date“:“2018-03-18″,“end_date“:“2018-03-25″}

Energostat: výroba elektřiny v Německu

{„country“:“GER“,“type“:“AREA“,“to“:“2018-03-25″,“from“:“2018-03-18″,“caption“:“Vyroba elektřiny v tomto týdnu v Německu.“,“url“:“https://energodock.cz/energodock/get_online_generation_data.php“,“source“:“shortcode“,“start_date“:“2018-03-18″,“end_date“:“2018-03-25″}

Komentáře

0 komentářů ke článku "undefined"

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *