1. Izotopový reaktor, který pomohl více než miliardě lidí, byl odstaven

Jeden z největších a nejvšestrannějších výzkumných reaktorů na světě, který je součástí kanadského výzkumného institutu National Research Universal (NRU), byl navždy odstaven. Uvnitř reaktoru ve vědeckém centru Chalk River došlo k poslední štěpné reakci v říjnu 2016. Od té doby zůstával v pohotovostním režimu.

Provozovatel, Kanadské jaderné laboratoře (CNL) v pondělí uvedl, že reaktor byl 31. března v 19:00 „potichu navždy odstaven“. Nyní bude uveden do „stavu uskladnění“ před jeho vyřazením a demontáží.

2. Belgická vláda potvrdila záměr uzavřít jaderné reaktory do roku 2025

Belgická vláda na konci března představila novou energetickou strategii, která počítá s dříve avizovaným ukončením provozu všech 7 v současné době provozovaných reaktorů mezi lety 2022 až 2025. Výpadek ve výrobě elektrické energie by měly nahradit i obnovitelné zdroje, zejména offshore větrné farmy.

Jaderné elektrárny jsou v Belgii v současné době nejvýznamnějším zdrojem elektrické energie. Podle dat Mezinárodní energetické agentury (EIA) se na výrobě elektřiny v zemi podílí zhruba 50 %, což Belgii v globálním měřítku řadí na čtvrtou příčku za Francii, Ukrajinu a Slovensko.

3. Alan Svoboda: Nové emisní standardy způsobí náhlé odstavení pro systém kritických elektráren

Generální ředitel mezinárodního holdingu Seven Energy, Alan Svoboda, před dvěma týdny uvedl, že pokud budou nové emisní standardy Evropské unie pro velká spalovací zařízení (Large Combustion Plants BAT reference documents – LCP BREF), které mají začít platit v roce 2021, ponechány v současné podobě, bude to znamenat odstavení velkého počtu pro systém kritických tepelných elektráren „v jediný den“.

Ředitel výroby v Seven, Luboš Pavlas, uvedl, že společnost podpořila námitku Euracoal vůči revidovaným normám kvality ovzduší. Euracoal v listopadu loňského roku společně s několika německými provozovateli hnědouhelných dolů a hnědouhelných elektráren, včetně společnosti Leag vlastněné EPH, podal žalobu proti revidovaným normám pro oxidy dusíku a rtuti v LCP BREF.

4. Tesla se vyjádřila k autonehodě Modelu X, vůz byl v režimu autopilota

Společnost Tesla v pátek prohlásila, že její Model X, jenž byl v Kalifornii minulý týden účastníkem dopravní nehody s fatálními následky, měl aktivován režim autopilota. Světlo světa tedy spatřilo nové téma týkající se bezpečnosti provozu semi-autonomních vozů.

Tesla do svého prohlášení rovněž zahrnula záznamy z „černé skříňky“ vozu. Ty říkají, že ze strany řidiče nebyla ani po včasném vyslání varování systémů ze strany vozu zaznamenána žádná akce, tedy ani uchopení volantu.

5. Video: Roboti začínají nahrazovat těžaře ropy. Během pěti let běžné, říká odbornice

Těžba ropy

Poprvé v historii průmyslu těžby ropy a zemního plynu bude použit autonomní robot. Autonomní robot bude vyslán na ropné plošiny v Severním moři, kde bude sloužit k vizuální kontrole a detekci úniku plynu. Tvůrci projektu doufají, že autonomní roboti budou běžnou záležitostí do pěti let.

Deník the Guardian informoval o pokroku v sektoru offshore těžbě zemního plynu a ropy. Společnosti se tímto projektem zabývaly delší dobu a jejich výzkum přinese vytoužené ovoce. Již tento rok bude vyexpedován první autonomní robot na vrtné plošiny, a to konkrétně v Severním moři.

6. Nizozemsko ukončí těžbu plynu na poli Groningen do roku 2030

Plynovod. Nová technologie zlevní břidlicový plyn. Ilustrační foto

Nizozemská vláda do roku 2030 postupně ukončí těžbu plynu na poli Groningen, které je největším v Evropě a desátým největším na světě. Důvodem je to, že těžba způsobuje řadu zemětřesení, která jsou sice malá, nicméně způsobují velké škody.

Letos má těžba činit 21,6 miliardy metrů krychlových, což odpovídá zhruba pěti procentům spotřeby plynu v EU. Ještě v roce 2013 činila těžba 53,8 miliardy metrů krychlových. Nizozemsko v posledních letech rozsah těžby postupně snižuje, protože desítky zemětřesení, která ročně vyvolává, způsobují škody na tisícovkách domů a dalších budov.

7. BVES: Baterie mají v Německu budoucnost, významný milník překonají již letos

STEAG baterie 15 MW

Instalovaný výkon baterií v Německu by měl do konce letošního roku přesáhnout 700 MW. Boom zažívají zejména velká bateriová úložiště, jejichž instalovaný výkon by se měl dle očekávání meziročně zdvojnásobit. Uvádí to data BVES.

Dle německého spolku pro skladování energie (Bundesverband Energiespeicher – BVES) je pro rok 2018 v Německu ohlášeno 15 projektů velkých bateriových úložišť o celkovém instalovaném výkonu baterií ve výši 255 MW. Bateriová úložiště o výkonu 145 MW by měla být spuštěna ještě do konce letošního roku, zbylých 110 MW by mělo zahájit provoz na začátku roku 2019.

8. MPO: Na příspěvek podporovaným zdrojům bylo loni vynaloženo 45,7 mld. Kč

Solární panely

Na příspěvek podporovaným zdrojům energie (POZE) bylo loni v Česku vynaloženo asi 45,7 miliardy korun. Na dnešní debatě o obnovitelných zdrojích v Praze to řekl ředitel odboru elektroenergetiky a teplárenství ministerstva průmyslu a obchodu Ladislav Havel. Podle něj nejde o číslo malé, označil ho ale za únosné. Stát podle dřívějších informací přispěl dotací 26,2 miliardy korun, zbytek zaplatili převážně spotřebitelé. Celkem bylo od roku 2006 na podporu POZE v Česku vyplaceno téměř 300 miliard korun.

Podle loňské roční zprávy Operátora trhu s elektřinou (OTE) činila předloni výše poskytnutého příspěvku 43 miliard korun a poprvé od roku 2006 klesla. Loňské číslo zmíněné dnes Havlem tak bylo meziročně o 6,2 procenta vyšší. Mezi roky 2006 až 2008 přitom činila výše příspěvku jen mezi jednou až dvěma miliardami korun.

9. V zásobnících plynu bylo na konci března nejméně plynu za poslední desetiletí

zásobník plynu

V zásobnicích pro Česko bylo na konci letošního března nejméně zemního plynu za poslední dekádu. Na dnešním setkání s novináři to řekl předseda rady Energetického regulačního úřadu (ERÚ) Vladimír Outrata. Důvodem podle něj byla především dlouhá zima, která skončila teprve před několika dny. Bezpečnost a stabilita dodávek ohrožena nebyla, uvedl.

dat organizace Gas Infrastructure Europe (GIE), sdružující evropské provozovatele plynárenských infrastruktur podle Outraty vyplývá, že zásoby největšího tuzemského provozovatele – společnosti innogy Gas Storage byly ke konci minulého měsíce nejmenší minimálně v rámci tohoto desetiletí.

10. Kontroverzní aspekty chorvatského LNG terminálu na ostrově Krk

Švédský LNG terminál v oblasti Nynashamn se po své otevření v roce 2011 stal prvním zařízením v oblasti Baltského moře. Autor: Jan Arrhénborg / AGA

Plánovaný LNG terminál na ostrově Krk v Chorvatsku se stále potýká s problémy. Proti projektu stojí část veřejnosti, zejména v místních komunitách. Navíc je nejasná finanční rentabilita projektu. To vše i přesto, že vládou jmenovaná komise prohlásila, že LNG terminál by neměl mít žádné negativní dopady na životní prostředí či ekonomiku ostrova Krk.  

V posledních letech projekt stagnoval kvůli územním sporům a kvůli nedostatku financí. Nyní se finance začínají pomalu objevovat, nicméně stále je zde významná opozice veřejnosti a pochyby o skutečné ekonomické rentabilitě projektu.

Téma

Infografika: Odpad jako zdroj energie. Jak je využíván v ČR a Evropě?

Plánované největší ZEVO na světě Shenzhen East v Číně. zdroj: www.gottliebpaludan.com

Energetické využití odpadů je v dnešní době, kdy Evropa v čele s Německem nastoupila na cestu snižování emisí skleníkových plynů a zvyšování využívání obnovitelných zdrojů energie, stále častěji skloňovaným tématem. Jak jsou na tom v oblasti energetického využití odpadů jednotlivé evropské státy a jak energeticky využívá odpad Česká republika? Na tyto a další otázky odpoví následující článek s infografikou (odkaz ke stažení infografiky v plném rozlišení je umístěn na konci článku).

Energetické využití odpadů znamená využití tepelné energie uvolněné při spalování odpadů k výrobě elektřiny a tepla. Kogenerační zařízení využívající k výrobě elektřiny a tepla odpad jsou v České republice obecně označována jako zařízení na energetické využití odpadů (ZEVO).

Energostat: výroba elektřiny v ČR

{"country":"CZE","type":"AREA","to":"2018-04-08","from":"2018-04-01","caption":"Vyroba elekt\u0159iny v tomto t\u00fddnu v \u010cesk\u00e9 republice.","url":"https:\/\/energodock.cz\/energodock\/get_online_generation_data.php","source":"shortcode","start_date":"2018-04-01","end_date":"2018-04-08"}

Energostat: výroba elektřiny v Německu

{"country":"GER","type":"AREA","to":"2018-04-08","from":"2018-04-01","caption":"Vyroba elekt\u0159iny v tomto t\u00fddnu v N\u011bmecku.","url":"https:\/\/energodock.cz\/energodock\/get_online_generation_data.php","source":"shortcode","start_date":"2018-04-01","end_date":"2018-04-08"}

Komentáře

0 komentářů ke článku "undefined"

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *