1. Největší jaderný projekt na světě: Indická elektrárna Jaitapur má zahrnovat 6 EPR reaktorů

jaderná elektrárna fessenheim edf

Společnosti EDF a General Electric (GE) tento týden podepsaly strategickou dohodu o spolupráci na projektu indické jaderné elektrárny Jaitapur s šesti bloky typu EPR. Elektrárna může být po dokončení největší jadernou elektrárnou na světě s plánovaným instalovaným výkonem téměř 10 GW. GE v rámci spolupráce s EDF navrhne a dodá nejadernou část elektrárny včetně strojních komponent. 

Francouzská energetická společnost EDF a americká GE tento týden ve společném prohlášení oznámily podpis strategické dohody o spolupráci na projektu jaderné elektrárny Jaitapur v indickém státě Maharashtra. Projekt elektrárny s celkem šesti reaktory typu EPR s výkonem okolo 1600 MW má ambice stát se největší jadernou elektrárnou s celkovým instalovaným výkonem téměř 10 GW.

2. V Ústí nad Labem budou vyrábět bionaftu z odpadního kuchyňského oleje

Společnost Chemoprojekt plánuje již na konci září či počátku října letošního roku zahájit výrobu bionafty z odpadního kuchyňského oleje v areálu bývalé chemičky Setuza v Ústí nad Labem. Jde o první projekt v Česku, který se zaměřuje na výrobu tzv. biopaliva druhé generace.

Výrobní linka bude zpracovávat odpadní olej na smažení a bude schopna zpracovat až osm tisíc tun suroviny měsíčně. Společnost Chemoprojekt byla první v České republice, která započala s výrobou biopaliva z řepkového oleje. Nyní přeorientovává svou činnost na výrobu z oleje kuchyňského a do projektu investovala již několik desítek milionů korun, jak pro Hospodářské noviny uvedl ředitel odboru biodiesel společnosti Chemoprojekt Radomír Kučera.

3. Ve Francii byl zprovozněn první evropský závod na recyklaci solárních panelů

fotovoltaický panel, autor: Steve Rainwater

Francouzský vodárenský a energetický koncern Veolia otevřel ve Francii závod na recyklaci solárních panelů a tvrdí, že je první v Evropě. Vzhledem k tomu, že v příštích letech skončí životnost tisíců tun těchto panelů, firma už plánuje výstavbu dalších závodů, uvedla agentura Reuters.

Závod ve městě Rousset na jihu Francie uzavřel smlouvu se společností PV Cycle France na recyklaci 1300 tun solárních panelů v letošním roce. Jde prakticky o všechny panely, kterým letos ve Francii skončí životnost. Do roku 2022 chce firma kapacitu zvýšit na 4000 tun.

4. Blíží se německý „větrný sen“ ke konci? Výrobci turbín přistupují k propouštění zaměstnanců

Německá společnost Adwen, která se zabývá výrobou, instalací a provozem větrných turbín, oznámila, že v průběhu následujících dvou let propustí více než polovinu ze svých zaměstnanců. Tento krok je součástí již dříve oznámeného plánu mateřské společnosti Siemens Gamesa propustit až pětinu zaměstnanců.

Společnost uvedla, že 260 z celkových 480 pracovních pozic v Německu bude do roku 2020 zrušeno. Management společnosti by měl již brzy zahájit vyjednávání ze zástupci zaměstnanců. Zprávě o rozsáhlém propouštění předcházelo uzavření výrobního závodu ve městě Stade v loňském roce.

5. Na Mostecku se opět sešli odpůrci těžby hnědého uhlí

Uhelný lom

Několik desítek hlavně mladých lidí dnes v Louce u Litvínova zahájilo činnost tábora odpůrců těžby hnědého uhlí. Za obcí vytvořili kemp, kde se během pěti dnů uskuteční přednášky, workshopy a dílny, které mají upozornit na změny klimatu. V sobotu účastníci vyrazí na pochod po hraně blízkého dolu Bílina.

„Bojujeme proti změnám klimatu, proto požadujeme, aby se co nejrychleji zastavila těžba uhlí,“ uvedl Áron Kadleček v kempu, jenž má být mimo jiné ukázkou způsobu života bez ekologických stop.

6. Podzemní zásobník Háje slaví významné výročí, k vykrývání špiček slouží již 20 let

Podzemní zásobník Háje slaví 20 let, zásobník plynu ve skalním masivu je technickým unikátem, přičemž plyn je uskladněn ve vyražených chodbách o délce 45 km. Zásobník se pro svou rychlost využívá zejména k vykrývání špiček ve středních Čechách a v Praze.

Před 20 lety, na začátku léta 1998, se začal naplňovat zemním plynem podzemní uskladňovací prostor v Hájích u Příbrami. Tento technicky ojedinělý a zároveň jediný kavernový zásobník zemního plynu v České republice provozuje společnost innogy Gas Storage. Na rozdíl od většiny zásobníků se zde plyn neskladuje v porézní hornině, ale ve vyrubaných chodbách v žulovém masivu.

7. Žaloba Polska u SDEU proti rezervě tržní stability neuspěla – je neopodstatněná

Polsko neuspělo se svoji žalobou na neplatnost rozhodnutí, kterým byla zavedena rezerva tržní stability systému EU ETS. Polsko, které vyrábí přes 80 % elektřiny z černého a hnědého uhlí, zejména namítalo, že rozhodnutím je zasaženo do jeho práva na volbu energetického mixu. 

Podle předpokládání dopadla žaloba Polska u Soudního dvora Evropské unie, kterou se Polsko snažilo zabránit zavedení rezervy tržní stability. Snaha právě ze strany Polska je přitom logická – výrobní mix elektřiny tohoto členského státu je nejvíce závislý na hnědém a černém uhlí, přičemž výroba z těchto paliv má vysoké emise CO2.

8. Německo: V koalici CDU a SPD panují neshody ohledně podoby aukcí pro OZE

Německá koalice je nejednotná ohledně podoby dodatečných aukcí pro obnovitelné zdroje, jediného konkrétního klimatického opatření z koaliční dohody. Dodatečný objem podpory pro větrné a solární elektrárny má Německu pomoci smazat rozdíl od klimatického cíle pro rok 2020, o kterém vláda prohlásila, že je nedosažitelný.

Ve své koaliční dohodě se současné vládnoucí německé strany CDU a SPD dohodly, že v letech 2019 a 2020 nabídnou prostřednictvím dodatečných aukcí podporu pro 4 GW výkonu ve větrných elektrárnách na pevnině (onshore), pro 4 GW solární energie a dále pro nespecifikované množství větrných elektráren na moři (offshore). Tyto aukce mají poskytnout podporu nad rámec standardních aukcí pro 5,5 GW instalovaného výkonu onshore větrných a fotovoltaických elektráren ročně.

9. V Temelíně zítra začne odstávka druhého bloku, potrvá dva měsíce

Jaderná elektrárna Temelín

jaderné elektrárně Temelín začne v pátek večer odstávka druhého bloku, potrvá dva měsíce. Energetici vymění třetinu paliva, poprvé použijí modernizované palivo, dohromady 48 souborů. I s dodavateli se do odstávky zapojí asi 1000 lidí. ČTK to dnes řekl temelínský mluvčí Marek Sviták. Odstávka prvního bloku byla v Temelíně od prosince 2017 do začátku letošního března, trvala 83 dní. Od začátku roku vyrobil Temelín 7,66 terawattthodin (TWh) elektřiny.

Při nynější odstávce vymění energetici palivo, zkontrolují turbínu, bezpečnostní systémy a také opraví část potrubí cirkulační chladicí vody. Celkem to bude přes 10.000 činností. O tomto víkendu bude technologie postupně chladnout, naplno začnou práce 2. července. Mezi prvními bude otevírání reaktoru, plánované na čtyři dny.

10. Bulharsko plánuje nový plynovod do Turecka, chce být na trase TurkStream

Turkish Stream

Bulharsko plánuje vybudování nového propojení s Tureckem. Snaží se tak přesvědčit Rusko, aby trasa plánovaného plynovodu TurkStream vedla přes Bulharsko. Realizace plynovodu TurkStream a jeho pokračování přes Bulharsko zřejmě bude mít dopad na tranzit ruského plynu přes Ukrajinu.

Bulharsko vypsalo tendr na nové plynové propojení s Tureckem. Nové propojení má být dlouhé 11 km a stát přibližně 646 milionů Kč (29 milionů USD). Kromě plánovaného nového plynovodu Bulharsko v průběhu tohoto měsíce dokončilo modernizaci současné infrastruktury na hranici s Tureckem, která umožní navýšení přepravní kapacity a tok zemní plynu v obou směrech. Motivací za tímto projektem je podle informací agentury Reuters snaha přesvědčit Rusko, aby plánovaný plynovod TurkStream pokračoval z Turecka dále do Bulharska a nikoliv do Řecka, nebo Itálie.

Inovativní technologie

Čínští vědci vyvinuli nový biokompatibilní obvod, který lze ohýbat či natahovat (video)

Elastický obvod

Čínští vědci představili svůj nový vynález – hybridní vodivý materiál, který je tvořen kombinací elastického polymeru a tekutého kovu. Díky spojení těchto dvou komponentů je materiál nejen vysoce flexibilní, ale zároveň je schopen vést elektrický proud. Jelikož materiál rovněž není toxický, podle výzkumníků by své uplatnění měl nalézt zejména v oblasti biomedicínského inženýrství.

Nový vodivý materiál, v angličtině označovaný jako metal-polymer conductor (MPC), je tvořen kombinací dvou materiálů s velmi odlišnými vlastnostmi – flexibilního polymeru a kovového vodiče. Vodivou část však netvoří běžně užívané vodiče jako měď, stříbro či zlato, ale slitiny gallia a india, které jsou za běžných teplot v kapalné formě. Kombinací těchto kovů se silikonovým polymerem se tak vědcům podařilo vytvořit materiál, který je netoxický, mechanicky velmi odolný a zároveň dostatečně vodivý.

ABB a Ballard Power Systems vyvíjí nové palivové články pro napájení velkých lodí

Nový systém palivových článků bude navržen, vyvinut a ověřen švédsko-švýcarskou společností ABB a kanadskou společností Ballard Power Systems. Systém o elektrickém výkonu 3 MWe pomůže lodním společnostem splnit rostoucí požadavky na ekologickou lodní dopravu.

Společnosti ABB a Ballard Power Systems při vývoji nového systému využívají stávající palivové články. Jejich elektrický výkon se pohybuje v řádech kWe. Optimalizací těchto palivových článků má vzniknout průkopnické megawattové řešení vhodné pro napájení větších lodí. Ve vývoji je systém o elektrickém výkonu 3 MWe, který bude mít rozměry tradičního lodního motoru.

Téma

Predikce v energetice 5: Vhodný predikční nástroj

Předchozí díly seriálu objasnily, co vše lze predikovat a proč je to důležité, jaké predikční metody  jsou v oblasti energetiky využívány a co se dá považovat za dobrý predikční model. Poslední článek této série odpoví na otázku, jak by měla vypadat predikce v praxi a co konkrétně má umět software určený k predikcím.

V předchozích dílech série bylo řečeno mnohé o tom, že spolehlivá predikce musí být založena zejména na správném predikčním modelu. Většina dodavatelů nástrojů určených pro predikce se tak i proto předhání v dosahování lepší přesnosti svých výpočtů a ladí své algoritmy k vysněné dokonalosti. Z praktických zkušeností ovšem vyplývá, že velkou slabinou firem využívajících predikční software je nastavení spolupráce okolních systémů, datových zdrojů a uživatelů s vlastním predikčním softwarem.

Jan Starý (MND): Méně přesná predikce neočekávaných tržních situací přináší zajímavé obchodní příležitosti

Na závěr seriálu věnovaného predikcím v energetice Vám přinášíme exkluzivní pohled do zákulisí jejich praktického využívání. Význam predikcí pro obchodování s plynem a elektřinou nám přiblížil Jan Starý, který zajišťuje ve společnosti MND optimalizaci nákupu komodit a také vyvíjí strategie pro automatické obchodování.

MND je evropskou skupinou podnikající převážně v naftovém a plynárenském odvětví. Podniká napříč celým spektrem aktivit v oblasti těžby ropy a zemního plynu v ČR, Německu, Rusku a na Ukrajině. Pražská část skupiny se soustředí na obchodování různých komodit nejen na evropských trzích a také na prodej energií koncovým zákazníkům.

TenneT a Vattenfall prozkoumají využití infrastruktury offshore větrných parků na propojení UK a Nizozemska

TenneT společně s Vattenfallem ověří přínosy propojení Spojeného království a Nizozemska za využití infrastruktury větrných parků. Jedná se o první krok k vytvoření tzv. „větrného hubu“ vzájemným propojením offshore větrných parků v Severním moři. Cílem má být úspora nákladů na vytvoření propojení mezi jednotlivými zeměmi, vyšší využití infrastruktury a více možností pro dodávku elektřiny z větrných parků.

Švédská energetická skupina Vattenfall a provozovatel přenosové soustavy (TSO) v Nizozemsku a Německu TenneT spojili své síly s cílem posoudit technickou proveditelnost, regulační prostředí a výhody provozování propojovacího vedení mezi plánovanými větrnými parky IJmuiden Ver v nizozemských vodách a parku Vattenfallu ve vodách Spojeného království. Opatření by rozšířilo přenosovou kapacitu mezi oběma zeměmi a znamenalo by výrazně nižší dodatečné investice ve srovnání s investicemi potřebnými pro konvenční propojení obou zemí.

Energostat: výroba elektřiny v ČR

{"country":"CZE","type":"AREA","to":"2018-07-01","from":"2018-06-24","caption":"Vyroba elekt\u0159iny v tomto t\u00fddnu v \u010cesk\u00e9 republice.","url":"https:\/\/energodock.cz\/energodock\/get_online_generation_data.php","source":"shortcode","start_date":"2018-06-24","end_date":"2018-07-01"}

Energostat: výroba elektřiny v Německu

{"country":"GER","type":"AREA","to":"2018-07-01","from":"2018-06-24","caption":"Vyroba elekt\u0159iny v tomto t\u00fddnu v N\u011bmecku.","url":"https:\/\/energodock.cz\/energodock\/get_online_generation_data.php","source":"shortcode","start_date":"2018-06-24","end_date":"2018-07-01"}

Komentáře

0 komentářů ke článku "undefined"

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *