1. Způsobí boom švédských větrných elektráren kolaps trhu se zelenými certifikáty?

Větrná elektrárna společnosti innogy v Nizozemsku

Švédsko v letošním 1. pololetí uvedlo do provozu 88 MW pevninských větrných elektráren, přírůstek za celý rok však má být téměř desetkrát vyšší. Letos tak má meziroční růst dosáhnout hodnoty 12%. V roce 2019 má dle Švédské asociace pro větrnou energii (SWEA) dojít dokonce k meziročnímu růstu instalovaného výkonu o 24 %. Očekávaný růst instalovaného výkonu švédských větrných elektráren ovšem může ohrozit stabilitu tamního trhu se zelenými certifikáty.

Švédsko má za sebou slabší první pololetí letošního roku, pokud jde o instalace nových pevninský (onshore) větrných elektráren (VtE). Dle SWEA však ve Švédsku během následujících 18 měsíců budou uvedeny do provozu větrné elektrárny o instalovaném výkonu více než 2,5 GW. Švédsko se tak velmi pravděpodobně zařadí mezi 3 státy s největším růstem výkonu v onshore větrných elektrárnách v Evropě. V letošním prvním pololetí však přitom bylo až na 8. místě.

2. Americká solární cla se míjí účinkem, přebytek nabídky na globálním trhu tlačí ceny dolů

rp_Solarni-elektrarna-725x483.jpg

Prudký pokles cen solárních modulů na světových trzích, který přišel po oznámení Číny o omezení podpory pro výstavbu nových solárních elektráren, podle výkonného ředitele jednoho z největších amerických výrobců panelů téměř neguje účinek nedávno přijatých cel. Cla na dovoz solárních modulů do USA zavedl americký prezident Donald Trump po naléhání tamních výrobců, kteří nedokáží konkurovat levnému dovozu z Číny.

Na začátku letošního roku americký prezident Donald Trump zavedl cla na dovoz solárních modulů do Spojených států. O zavedení vysokých cel a minimální ceny pro solární články a moduly požádal u americké Komise pro mezinárodní obchod (ITC) loni v dubnu výrobce fotovoltaických panelů, společnost Suniva, který pouhé dva týdny předtím vyhlásil bankrot. V květnu se k žádosti připojila i americká divize německé společnosti SolarWorld AG, kterou levný dovoz poslal do platební neschopnosti.

3. Uspějí auta s vodíkovým pohonem? Názory a strategie automobilek se liší

Toyota zdvojnásobila svoje investice do vozidel s vodíkovými palivovými články (fuel cell vehicle – FCV) a snaží se vyrobit vozidlo s nízkými náklady pro masový trh. Cílem společnosti je také vytvořit úspory z rozsahu protlačením technologie do autobusů a nákladních vozidel.  Společnost pracuje na další generaci modelu Mirai, která je očekávaná v roce 2020, a doufá, že ukáže konkurenci a expertům, jak se mýlili, když označili plány za komerčně nemožné.

Výrobce Priusu, prvního masově vyráběného, ekologicky šetrného automobilu, říká, že automobily s vodíkovými palivovými články mohou dosáhnout lepší popularity při snížení ceny.

4. Česká železnice má zcela přejít na střídavý proud, sjednocení má navýšit její kapacitu a snížit výdaje na provoz

Vlak SC Pendolino

Stát připravuje sjednocení trakční soustavy na železnici. Vlaky v Česku by tak měl napájet pouze střídavý proud. Nyní v ČR fungují dvě trakční soustavy – na jihu země se střídavým proudem, na severu se stejnosměrným. Jednotné napájení by mělo umožnit především zvýšení kapacit na železnici. ČTK to řekl mluvčí Správy železniční dopravní cesty (SŽDC) Marek Illiaš.

Podle mluvčího budou moci vlaky jezdit v těsnějším sledu. Navíc by plán měl přispět mimo jiné ke zvýšení energetické účinnosti a díky nižšímu počtu napájecích bodů i ke snížení nákladů na elektrizaci tratí.

5. Vznikne na Sahaře větrný park určený pouze pro datacentra a těžbu kryptoměn?

Větrná farma Power County v Idaho (USA), severní část má 7 turbín a jižní 11 turbín o výkonu 2,5 MW. (Zdroj U.S. Department of Energy).

Investiční skupina Brookstone Partners z New Yorku oznámila, že začíná shánět finance pro výstavbu první etapy 900MW větrného parku v Maroku. Ten chtějí použít pro napájení datového centra a pro těžbu kryptoměn.

Společnost by ráda postavila na jihu Maroka velký větrný park, který má napájet přilehlé datové centrum. Výnosy z těžby kryptoměn mají pokrýt náklady na výstavbu a provoz.

6. Po loňském rekordním roce letos růst výkonu větrných elektráren v Evropě zpomalí

wind-turbine-construction

Po loňském rekordním růstu výkonu větrných elektráren letos Evropu čeká zpomalení. Podle odhadů asociace WindEurope by výkon větrných elektráren měl letos vzrůst o 13,5 GW, tedy o 2 GW méně než v minulém roce. V první polovině letošní roku růst výkonu táhly Německo, Velká Británie a Francie.

V první polovině letošního roku vzrostl výkon evropských větrných elektráren o 4,5 GW. Ve srovnání s loňskými 6,1 GW se jedná o čtvrtinový pokles, ten byl však podle WindEurope očekávaný. V případě pevninských instalací (onshore) bylo v období mezi letošním lednem a červnem zprovozněno 3,33 GW výkonu, na moři (offshore) poté 1,12 GW.

7. Vlna veder trápí polskou přenosovou soustavu, kvůli rekordnímu zatížení došlo i na studenou rezervu

Belchatow Zdroj: https://www.flickr.com/photos/paszczak000/9545382126

Polská přenosová soustava zaznamenala během úterý 31.7. v 13:15 historicky nejvyšší hodnotu letního zatížení. Hodnota nového polského letního maxima je 23 521 MW. Vzhledem k pokračují vlně veder však může být úterní rekord během následujících dní opět překonán. Teplé počasí negativně ovlivňuje výrobu takřka všech typů elektráren, což komplikuje řízení soustavy. V Polsku tak musely být aktivovány zdroje z tzv. studené rezervy.

Polská média během posledních 48 hodin informují o rekordním zatížení polské přenosové soustavy a možných problémech souvisejících s vysokými teplotami. Prozatím potvrzený úterní rekord 23 521 MW už ovšem nemusí být platný. Podle údajů polského provozovatele přenosové soustavy společnosti PSE bylo dnes po 13. hodině zatížení soustavy ještě o více než 100 MW vyšší než v úterý po poledni. Podle predikcí se má zatížení polské soustavy pohybovat okolo 23 500 MW i v následujících dnech.

8. Škodu, která vznikla při sobotní kolizi traktoru s přenosovým vedením, policie vyčíslila na 70 mil. Kč

Vedení VVN

Škoda, která vznikla při sobotní nehodě traktoru u Heřmanova na Rakovnicku, byla podle policie předběžně vyčíslena na 70 milionů korun. Sedmadvacetiletý traktorista na poli porazil sloup vysokého napětí, nikdo nebyl zraněn. Kriminalisté případ vyšetřují jako poškození obecně prospěšného zařízení, řekla dnes ČTK mluvčí rakovnické policie Michaela Richterová. Eva Tomášková ze společnosti ČEPS uvedla, že odstraňování následků nehody potrvá několik týdnů, dodávky proudu ale nejsou nijak ohroženy.

„Řidič traktoru prováděl podmítací orbu. Z nezjištěných příčin najel na sloup elektrického vedení, který nárazem a vlastní vahou padl celý na zem a při dopadu strhl další sloup stejného elektrického napětí,“ uvedla Richterová.

9. Současná vedra solárním panelům neprospívají, snižují jejich účinnost

solární panely bytovka

Současné tropické teploty paradoxně neprospívají fotovoltaickým elektrárnám. Účinnost solárních panelů totiž s rostoucí teplotou postupně klesá. Vyplývá to z vyjádření odborníků pro ČTK. Největší účinnost podle nich tyto elektrárny mají na jaře a na horách. Česko se v posledních dnech potýká s vlnou veder. Dnes mohou teploty opět vystoupat až na 36 stupňů.

„Výkon solárních panelů se snižuje s rostoucí teplotou o přibližně 0,4 procenta na každý stupeň Celsia. Je to způsobeno chováním polovodičové struktury, která tvoří fotovoltaický článek. Na celkovém výkonu solární elektrárny se tento jev projeví trochu méně, protože v létě slunce svítí delší dobu, a tak tento pokles částečně kompenzuje,“ řekla ČTK výkonná ředitelka Solární asociace Veronika Hamáčková.

10. Největší dodavatel větrných turbín varuje před možným růstem jejich ceny

Dodavatel větrných turbín Siemens Gamesa, který v loňském roce poprvé v objemu prodaného instalovaného výkonu překonal dánský Vestas, varoval před možným růstem cen větrných turbín. Důvodem má být růst cen oceli v důsledku obchodních sporů mezi Čínou a USA.

Obchodní spory mezi Čínou a USA způsobují další nepříjemnosti dodavatelům větrných turbín, kteří v současné době čelí zvyšujícímu se tlaku na cenu v důsledku ukončování státních dotací a přechodu na aukční mechanizmy pro udělování provozní podpory.

Inovativní technologie

Vysokoteplotní jaderné reaktory mají pomoci se zpracováním nekonvenčních rud nerostů

Vysokoteplotní reaktory by mohly mít potenciál učinit získávání uranu z nekonvenčních rud různých nerostů energeticky neutrálním. Vyplývá to ze čtyřletého nadnárodního výzkumného projektu Mezinárodní agentury pro atomovou energii (IAEA).

Tak, jak roste globální poptávka po nerostných surovinách, jako jsou fosfáty, měď a další prvky vzácných zemin, snadno dobyvatelné zdroje začínají být vyčerpanými a jejich globální produkce se proto přesouvá k méně kvalitním či přímo nekonvenčním zdrojům. Tyto nerosty mohou často obsahovat významné množství uranu a dalších potenciálně cenných minerálů. Energeticky neutrální zpracování nerostných surovin má za cíl získávat tyto nekonvenční zdroje uranu jako vedlejší produkt při zpracování primární rudy a využít jej pro výrobu elektrické energie v jaderném reaktoru.

Téma

Provozovatel největší evropské uhelné elektrárny čelí obvinění z podhodnocování emisí rtuti

Elektrárna Belchatów s přilehlým dolem uhlí

Polská uhelná elektrárna Bełchatów, která se nachází v Lodžském vojvodství v samém centru Polska, je zařízením produkujícím nejvyšší množství emisí v celé Evropské unii. Elektrárna je dlouhodobě kritizována za téměř nulovou snahu o snižování emisí. Vedení elektrárny, společnost PGE, nyní navíc čelí nařknutí ze záměrného podhodnocování při vykazování emisí obsahujících nebezpečnou rtuť.

Bełchatów je druhou největší hnědouhelnou elektrárnou na světě, v roce 2017 vyprodukovala 37,6 Mt CO2 (na druhém místě následovaly německé Neurath a Niederaussem s 29,9 a 27,2 Mt), což představuje 8% nárůst oproti roku 2016. Elektrárna je mimo emise CO2 zodpovědná i za vysoké emise látek způsobujících lokální znečištění, což má neblahý vliv na lidské zdraví nejen v přilehlých oblastech.

Premiér Babiš chce, aby rozhodnutí o financování nového jaderného bloku padlo ještě letos

Premiér Andrej Babiš chce, aby rozhodnutí o financování nového jaderného bloku v elektrárně Dukovany, která patří firmě ČEZ, padlo do konce letošního roku. Řekl to dnes v rozhovoru s agenturou Reuters.

ČEZ podle agentury odmítá investovat do nových elektráren bez určité formy státní podpory. Minoritní akcionáři ČEZ se navíc bojí, že pokud by výstavbu nového bloku platil ČEZ, poškodil by je pokles ceny akcií firmy.

Energostat: výroba elektřiny v ČR

{„country“:“CZE“,“type“:“AREA“,“to“:“2018-08-05″,“from“:“2018-07-29″,“caption“:“Vyroba elektřiny v tomto týdnu v České republice.“,“url“:“https://energodock.cz/energodock/get_online_generation_data.php“,“source“:“shortcode“,“start_date“:“2018-07-29″,“end_date“:“2018-08-05″}

Energostat: výroba elektřiny v Německu

{„country“:“GER“,“type“:“AREA“,“to“:“2018-08-05″,“from“:“2018-07-29″,“caption“:“Vyroba elektřiny v tomto týdnu v Německu.“,“url“:“https://energodock.cz/energodock/get_online_generation_data.php“,“source“:“shortcode“,“start_date“:“2018-07-29″,“end_date“:“2018-08-05″}

Komentáře

0 komentářů ke článku "undefined"

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *