1. Německo se pro větrné elektrárny stává stále méně a méně přívětivým trhem

Větrná turbína společnosti Senvion

Přestože obnovitelné zdroje energie v Německu zaznamenaly letos z hlediska výroby svůj historicky nejlepší rok, pro větrné elektrárny nejsou u našeho západního souseda vyhlídky do budoucna nejrůžovější. Nízká podpora a stále obtížnější podmínky pro výstavbu větrných parků nevěstí pro toto odvětví v Německu nic dobrého.

Dle německého energetického giganta E.ON dosáhly německé obnovitelné zdroje energie (OZE) v roce 2018 historicky nejvyššího ročního objemu vyprodukované elektřiny již v 50. týdnu. Více než polovinu vyrobily větrné elektrárny na pevnině a na moři. A ačkoliv Německo bude po plnění svých klimatických cílů potřebovat pokračující dekarbonizaci svého energetického sektoru, vyhlídky pro další rozvoj větrných elektráren nejsou v této zemi nejlepší.

2. Chile zahajuje rollout elektrobusů. Do hlavního města jich byla dodána první stovka

Chile plánuje revoluci ve své hromadné dopravě. První dodávka 100 nových elektrických autobusů pro přepravu cestujících v hlavním městě Santiago de Chile dorazila do přístavu San Antonio na konci listopadu. 

Chile již před několika lety začalo naplňovat svůj ambiciózní energetický program, který má za cíl, aby země do roku 2050 pokrývala 70 % své spotřeby z obnovitelných zdrojů energie (OZE). Elektrifikace veřejné dopravy je snahou snížit chronický problém hlavního města se smogem. Kromě elektrobusů počítá program s elektrickými skůtry, taxíky, osobními auty a dokonce i s nákladními vozy na elektrický pohon.

3. Nejstarší reaktor RBMK byl po 45 letech provozu uzavřen

Reaktor číslo 1 jaderné elektrárny Leningradská byl po 45 letech provozu 21. prosince v 11:30 místního času uzavřen. Oznámila to ruská státní společnost Rosatom. Blok 1 JE Leningradská byl prvním reaktorem typu RBMK-1000, zároveň byl také prvním reaktor o výkonu 1000 MWe, který byl v Sovětském svazu zprovozněn. Před odpojením od ruské elektrizační soustavy byl reaktor postupně odstaven v souladu s technologickými předpisy. Celá operace proběhla bez komplikací.

O výstavbě reaktoru bylo rozhodnuto v září 1966.  Výstavba elektrárny začala 1. dubna 1970, kritikality bylo v reaktoru poprvé dosaženo 12. září 1973. K sítí byl reaktor připojen 21. prosince 1973. Podle Rosatomu reaktor celkem vyrobil 264,9 TWh elektrické energie.

4. Výhled 2019: Ceny elektřiny v Německu by měly být nadále podporovány vysokou cenou povolenek

elektrické vedení, sloup

Prudce rostoucí cena emisních povolenek a vysoká cena uhlí a zemního plynu způsobily značný růst ceny elektřiny v Německu v roce 2018. Podle zahraničního serveru Platts by současné vysoké ceny elektřiny měly přetrvat i v roce 2019 vzhledem k nepravděpodobnému poklesu ceny emisních povolenek na úroveň z předchozích let, a to navzdory volatilnímu ekonomickému výhledu a očekávanému růstu výroby elektřiny z obnovitelných zdrojů.

Rostoucí cenová úroveň na německém trhu vyústila mimo jiné ve snížení četnosti výskytu záporných cen elektřiny na denním trhu. Podle dat z burzy EPEX Spot spadla v roce 2018 průměrná cena na denním trhu v Německu do záporných hodnot pouze ve dvou dnech, zatímco v roce 2017 to bylo v šesti dnech a v roce 2016 ve čtyřech dnech.

5. Katar od dnešního dne opouští ropný kartel OPEC

Ropný vrt

Katar dnes oficiálně odchází z Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC). Stává se tak první zemí z oblasti Blízkého východu, která kartel opouští. OPEC bude mít po katarském odchodu 14 členských států.

Kartel byl založen v roce 1960 Irákem, Íránem, Kuvajtem, Saúdskou Arábií a Venezuelou. Katar do něj přistoupil v roce 1961. Země je jedním z nejmenších producentů ropy v rámci OPEC, ale zároveň je největším světovým vývozcem zkapalněného zemního plynu (LNG).

6. Španělská vláda chce od příštího roku snížit výnosnost obnovitelných zdrojů

Španělská vláda navrhuje snížení výnosnosti obnovitelných zdrojů pro období mezi lety 2020 až 2025. Snížení rentability by nicméně nemělo zasáhnout starší zdroje, které byly zprovozněné před reformou z roku 2013, jež kvůli svým retroaktivním účinkům stála zemi v mezinárodních arbitrážích již stovky milionů eur.

Španělské ministerstvo pro ekologickou transformaci předložilo návrh zákona, který by v případě schválení parlamentem znamenal snížení výnosnosti pro obnovitelné zdroje ze současných 7,503 % na 7,09 % ročně od roku 2020.

7. Na amerických silnicích jezdí již 1 milion elektromobilů. Prudce rostoucím prodejům dominuje Tesla

Tesla Model 3, zdroj: Tesla

Prodeje čistě bateriových elektromobilů a plug-in hybridů v USA zaznamenaly loni průlomový rok, když meziročně vzrostly o téměř 78 % na 354 000 vozidel. V současnosti tak na amerických silnicích jezdí již více než 1 milion automobilů do zásuvky. 

Prodejům nových čistě bateriových elektromobilů a plug-in hybridů v USA loni dominovala Tesla, které prodala přes 191 000 vozidel, což je téměř čtyřnásobek ve srovnání s předloňskými zhruba 50 000.

8. Obnovitelné zdroje loni poprvé předstihly v Německu uhlí ve výrobě elektřiny

Větrná farma Fântânele Cogealac. Autor: Sandri Alexandra

V Německu se loni poprvé vyrobilo více elektřiny z obnovitelných zdrojů energie než z uhlí. Vítr, slunce, biomasa a voda se tak loni staly největším zdrojem výroby elektřiny v Německu s podílem na celkové výrobě elektřiny 40 procent, hlavně díky růstu instalace solárních panelů a uzavírání elektráren na uhlí. Podíl uhlí na výrobě elektřiny naopak klesl na 39 procent. Uvedla to agentura Bloomberg s odvoláním na údaje od Fraunhofer Institute.

Podíl zelené elektřiny v Německu by měl v budoucnosti dále růst, protože země se rozhodla odstavit z provozu své jaderné elektrárny, ale také elektrárny na uhlí. Cílem vlády je, aby do roku 2030 měly obnovitelné zdroje na výrobě elektřiny v zemi podíl 65 procent.

9. Kalifornie otevírá své cesty provozu veřejných autonomních vozidel

Autonomní automobil Waymo

Americký startup Zoox je první společností zabývající se provozem autonomních automobilů, která dostala i přes přísné regulace ve státě Kalifornie povolení k provozování autonomních jízd pro veřejnost. Jedná se primárně o ladění systému na širším vzorku populace, jehož cílem je zvýšit komfort služby.

Společnost Zoox, která má svůj původ v Silicon Valey, je první společností, jež se zapojí do kalifornského pilotního programu pro přepravu veřejnosti pomocí autonomních automobilů. Jedná se o zásadní krok směrem k autonomní přepravě osob v urbanizovaných oblastech.

10. Národní plán ČR podle ekologů dostatečně nevyužívá potenciál obnovitelných zdrojů

Podpora OZE

Národní energeticko-klimatický plán podle ekologů dostatečně nevyužívá potenciál domácích obnovitelných zdrojů energie a neobsahuje řešení pro snižování spotřeby fosilních paliv. Je také přehnaně optimistický v plánech nových jaderných reaktorů. V dnešní tiskové zprávě to uvedly organizace Calla, Centrum pro dopravu a energetiku, Glopolis, Hnutí Duha a Zelený kruh. Vyjádření ministerstva průmyslu a obchodu, které návrh plánu připravilo, ČTK shání.

Plán po České republice požaduje Evropská unie. Materiál shrnuje několik oblastí, zabývá se třeba energetickou účinností či rozvojem obnovitelných zdrojů. Obsahovat má závazky, jimiž chce Česko přispět k záměrům EU pro rok 2030. Jedním z cílů plánu je například pokrytí 20,8 procenta spotřeby energie obnovitelnými zdroji.

Téma

Německo: Nabíjecí infrastruktura pro elektromobily se rychle rozrůstá. S prodejem vozidel je to již horší

Nabíjecí stanice v blízkosti Mnichova, autor:  Jakob Härter, Flickr

Nabíjecí infrastruktura pro elektrická vozidla se v Německu významně rozrůstá, za posledních 5 měsíců se počet veřejných nabíjecích bodů zvýšil o pětinu. To ovšem neplatí pro elektromobily samotné, které se nedaří prodávat v požadovaném tempu. Na jednu nabíjecí stanici připadá u našeho západního souseda pouze 10 elektromobilů.

V Německu je dle Spolkového svazu energetiky a vodohospodářství (BDEW) v současnosti 16 100 veřejných nebo částečně veřejných nabíjecích bodů pro elektrická vozidla, z čehož je 12 % rychlonabíjecích. Počet nabíjecích bodů nepřetržitě narůstá, ještě na konci července jich bylo 13 500. Jejich počet tak za posledních 5 měsíců vzrostl o 19 %. Tři čtvrtiny nabíjecích bodů provozují energetické společnosti.

Energostat: výroba elektřiny v ČR

{„country“:“CZE“,“type“:“AREA“,“to“:“2019-01-06″,“from“:“2018-12-30″,“caption“:“Vyroba elektřiny v tomto týdnu v České republice.“,“url“:“https://energodock.cz/energodock/get_online_generation_data.php“,“source“:“shortcode“,“start_date“:“2018-12-30″,“end_date“:“2019-01-06″}

Energostat: výroba elektřiny v Německu

{„country“:“GER“,“type“:“AREA“,“to“:“2019-01-06″,“from“:“2018-12-30″,“caption“:“Vyroba elektřiny v tomto týdnu v Německu.“,“url“:“https://energodock.cz/energodock/get_online_generation_data.php“,“source“:“shortcode“,“start_date“:“2018-12-30″,“end_date“:“2019-01-06″}

Komentáře

0 komentářů ke článku "undefined"

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *