Domů
Energetický týdeník
Top 10 událostí z energetiky za poslední týden

Top 10 událostí z energetiky za poslední týden

1. Německé větrné elektrárny byly rekordně regulovány, v prvním čtvrtletí nebylo dodáno 8 % vyrobené elektřiny

Větrné elektrárny na poli

Podle údajů spolkového svazu energetiky a hospodářství (BDEW) nebylo v prvním čtvrtletí roku 2019 v Německu celkem 3,23 TWh elektřiny z větrných elektráren dodáno do elektrizační soustavy kvůli nutné regulaci soustavy. Celkem přitom za první čtvrtletí vyrobily větrné elektrárny přibližně 41 TWh elektrické energie.

Nedostatečný rozvoj přenosové soustavy začíná Německo dobíhat stále více. Výroba větrných elektráren sice neustále roste, s tím ale rostou i náklady na redispečink a udržování vyrovnané bilance soustavy.

2. BNEF: Cena výroby vodíků a elektřiny z něj významně poklesne, a to až na cenu srovnatelnou se zemním plynem

Cena výroby vodíku se má do roku 2030 snížit až o 80 % na ceny kolem 1,5 USD/kg. Do roku 2050 by se poté měly ceny podle nedávné studie think-tanku Bloomberg New Energy Finance (BNEF) propadnout až na 80 centů za kg.

Vodík se jako možné palivo pro využití v energetice zatím příliš neprosadil. Doposud jej brzdí nedostatečně vyvinutá technologie a především vyšší náklady jeho výroby, což se ale podle názoru BNEF může velice rychle změnit. BNEF totiž predikuje, že do roku 2050 se má cena na výrobu vodíku vyrovnat ceně za zemní plyn.

3. Tesla rozšíří v příštím roce prodeje solárních střech do zemí Evropy

tesla sloar roof

Americká společnost Tesla má v plánu v příštím roce spustit prodeje své solární střechy v Evropě. Produkt sice v první fázi čelil problémům s pomalou výrobou, nicméně do konce roku by se výroba měla podstatně navýšit.

Jeden z hlavních plánů vizionáře Elona Muska k transformaci energetiky postoupil do další fáze. Po úvodních problémech s výrobou se zdá, že se společnost Tesla zaměřila více na solární střechy a plánuje s nimi expandovat do Evropy.

4. BIS Research: Trh s virtuálními elektrárnami bude mít do roku 2024 hodnotu 4,5 miliard dolarů

Podle nového výzkumu BIS Research se očekává, že globální trh s virtuálními elektrárnami bude mít do roku 2024 hodnotu 4,5 miliardy dolarů (přibližně 105 miliard korun). V současné době jsou USA dominantním trhem. Očekává se však, že v asijsko-pacifickém regionu bude tento trh na vzestupu.

Zpráva společnosti BIS Research vysvětluje, že růst trhu bude poháněn rostoucí afinitou ke snižování poptávky po elektrické energii a rostoucím zájmem o udržitelnou výrobu elektrické energie. Trh bude zejména stimulován vládami, které se rozhodnou využívat systémy obnovitelných zdrojů energie a akumulace elektrické energie.

5. Výše poplatku za obnovitelné zdroje by v Německu měla kulminovat v roce 2021

Němečtí spotřebitelé platí za rozvoj obnovitelných zdrojů energie více než třikrát tolik co Češi. Příspěvek na OZE má dle Agory kulminovat na 70 EUR/MWh v roce 2021, přičemž prvním zdrojům bude v Německu podpora končit příští rok.

Think tank Agora Energiewende v sobotu přišel se zprávou, že německý poplatek na obnovitelné zdroje by měl dosáhnout maxima v roce 2021. Poté již vyprší doba podpory prvním obnovitelným projektům, což povede ke snížení vynakládaných prostředků na podporu OZE, protože nové projekty již nemají garantované tak vysoké výkupní ceny, jako projekty uvedené do provozu na začátku tisíciletí.

6. Čpavek místo vodíku: Vědci zkoumají alternativní palivové články

Pohon na palivové články (Fuel Cell)

Palivové články se již řadu let nabízí jako alternativní zdroj energie, zejména pro pohon vozidel, který neprodukuje žádné emise oxidu uhličitého. Jako palivo pro palivové články je běžně využíván vodík, američtí vědci však zkoumají možnost využití čpavku, který by mohl z palivových článků učinit konkurenceschopnou technologii.

Výzkumní pracovníci z americké University of Delaware pracují na technologii, která by umožnila výrobu levnějších a výkonnějších palivových článků, které by se tak mohly stát vhodným zdrojem energie pro pohon vozidel.

7. Británie má více dobíjecích stanic pro elektromobily než čerpacích stanic

Počet dobíjecích stanic pro elektromobily ve Velké Británii překonal v tomto roce hranici devíti tisíc míst, čímž překonal počet klasických čerpacích stanic, kterých je v zemi přes osm tisíc. Více než jeden a půl tisíce stanic se řadí do kategorie rychlodobíjecích, přičemž ty během posledního měsíce přibývaly tempem více než dvou nových stanic za den. Prodeje elektromobilů v Evropě za první pololetí tohoto roku v meziročním srovnání výrazně vzrostly, oproti stagnujícímu trhu s klasickými automobily.

Velká Británie disponuje dle dat zveřejněných automobilkou Nissan více dobíjecími stanicemi než stanicemi čerpacími, a to téměř o tisícovku. Dobíjecí stanice totiž zažívají v Británii boom výstavby – jen za letošní rok jich přibylo 2 500 a jejich počet podle Zap-Map dosáhl 9 328 s kapacitou 14 821 vozidel.

8. Kanada vyvinula měděné opláštění pro kontejnery na použité jaderné palivo

Nuclear Waste Management Organisation (NWMO) v úterý oznámila, že navrhla, vyvinula a vyrobila první systém svého druhu pro opláštění svých kontejnerů na použité palivo (UFC) mědípomocí procesu elektrolytického pokovování.

Organizace NWM se sídlem v Oakwillu na břehu jezera Ontario uvedla, že měď předejde korozi oceli UFC, které tak mohou být použity pro uskladnění a izolaci kanadského použitého jaderného paliva v dlouhodobých hlubinných úložištích.

9. Výkon nových solárních elektráren v Číně za první pololetí klesl vůči loňsku na polovinu

Čína v první polovině letošního roku zapojila nově do distribuční sítě solární elektrárny o instalovaném výkonu 11,4 gigawattu (GW). To je o více než polovinu méně ve srovnání se stejným obdobím loni. Vyplývá to z údajů čínského národního energetického úřadu. Elektřina ze slunce má nyní na celkové instalované kapacitě v zemi podíl deset procent.

V roce 2017 vzrostla kapacita solárních elektráren o rekordních 53 GW. Loni se ale Čína rozhodla zpomalit schvalování nových projektů a vláda se zaměřila na nedostatečnou kapacitu přenosové sítě a snažila se doplatit nevyřízené dotace, jejichž výše dosáhla 140 miliard jüanů (460 miliard Kč). Od té doby oznámila, že bude upřednostňovat projekty, které mohou fungovat bez dotací, napsala agentura Reuters.

10. V USA i Rusku prudce roste těžba ropy a zemního plynu

ropa těžba

V roce 2018 se produkce ropy ve Spojených státech amerických zvýšila o 16 % a produkce zemního plynu o 12 %. Toto navýšení celkem představuje historický rekord v absolutním nárůstu produkce ropy a zemního plynu jediné země. Kromě USA vzrostla produkce zemního plynu i ropy také v Rusku, a to v důsledku rostoucí globální poptávky.

V roce 2011 Spojené státy předčily Rusko a staly se největším producentem zemního plynu. Největším producentem ropy na světě se Spojené státy staly v roce 2018, kdy předčily Saúdskou Arábii. Těžba ropy a zemního plynu je v těžebním portfoliu USA i Ruska na podobné úrovni. Saúdská Arábie naopak zásadně upřednostňuje ropu.

Téma

Fond, který stojí za společnostmi jako Uber či WeWork, nyní investuje do energetiky

Vision Fund založený skupinou SoftBank je největším technologickým kapitálovým fondem na světě. Fond s kapitálem více než 100 miliard USD, který v minulosti investoval do společností jako Uber, WeWork nebo Slack, nyní ohlásil první investici do energetického projektu. Zafinancuje švýcarský start-up Energy Vault, který se soustředí na akumulaci energie.

Vision fund, na jehož základním kapitálu se podílela SoftBank společně s Veřejným investičním fondem Saudské Arábie či společností Apple, je fondem soustředícím se na technologické projekty budoucnosti, konkrétně na projekty rozvíjející AI, finační technologie či robotiku.

Energostat: výroba elektřiny v ČR

Energostat: výroba elektřiny v Německu

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(0)
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se