Domů
Energetický týdeník
Top 10 událostí z energetiky za poslední týden

Top 10 událostí z energetiky za poslední týden

1. Francouzská EDF ohlásila anomálie ve svarech u některých svých jaderných reaktorů

Francouzská společnost EDF v úterý uvedla, že několik jejích jaderných reaktorů bylo ovlivněno anomáliemi ve svarech a dodala, že v nadcházejících dnech poskytne další podrobnosti. Ceny energetických komodit i vzhledem k dalším zprávám z úterý prudce vzrostly.

Mluvčí EDF uvedl, že aktuálně je příliš brzy na to říct, zda by problémy se svary mohly vést k uzavření některého z dotčených reaktorů. Jaderný regulátor ASN byl již o problémech informován, a právě ASN učiní rozhodnutí, zda je uzavření některého z reaktorů nutné.

2. Výroba elektřiny z jaderných a větrných zdrojů v Číně roste, uhlí stagnuje

Výstavba čínské elektrárny Sanmen s reaktory AP1000 od Westinghouse. Zdroj: Westinghouse

Podíl výroby elektřiny z čínských jaderných a větrných elektráren v meziročním srovnání výrazně vzrostl, zatímco výroba z uhlí stagnovala. Současný trend by mohl pro zemi znamenat okolo 100 TWh nízkoemisní elektrické energie, která ušetří zhruba 35 milionů tun spáleného uhlí. Čína plánuje do konce příštího roku instalovaný výkon v jaderných elektrárnách ve výši 58 GW s tím, že dalších 30 GW bude v procesu plánování.

Výroba elektrické energie z jaderných elektráren v Číně za období leden – červenec v meziročním srovnání vzrostla o 22,2 % a výroba z větrných elektráren vzrostla o 10,7 %. Výroba elektřiny z uhlí za stejné období stagnovala s meziročním nárůstem o 0,1 %.

3. Na Novém Zélandu bude zprovozněna první plovoucí solární elektrárna

Aucklandská vodárenská společnost Watercare a energetická společnost Vector v úterý společně oznámili svůj společný projekt výstavby největší solární elektrárny na Novém Zélandu. Nová elektrárna má být umístěna na hladině nádrže Rosedale a má se tak nacházet v samotném srdci severní části města North Shore, v areálu čističky odpadních vod Rosedale.

„Bude se jednat o první plovoucí solární elektrárnu na Novém Zélandu a první potvrzený projekt o výkonu v řádu jednotek megawattů. Projektovaná roční výroba by postačila pro pokrytí ročních spotřeby přibližně 200 průměrných novozélandských domácností.“ – Simon Mackenzie, generální ředitel společnosti Vector

4. Na stavbě jaderné elektrárny Hinkley Point C pracuje největší jeřáb světa

Největší jeřáb světa pracující na výstavbě jaderné elektrárny Hinkley Point C. Zdroj: edfenergy

Na stavbě britské jaderné elektrárny Hinkley Point C začal pracovat největší jeřáb světa přezdívaný Big Carl. Jeho sestavení trvalo tři měsíce a zůstat by zde měl čtyři roky, uvedla agentura Bloomberg.

Jeřáb dostal svou přezdívku podle ředitele belgické společnosti Sarens, která ho vlastní. Dokáže zvednout až 5000 tun, což odpovídá váze 1600 aut. Je vysoký 250 metrů. Do Británie ho přivezlo 280 nákladních aut.

5. Ani poslední aukce pro větrné elektrárny v Německu nepřinesla zlepšení. Chybí projekty, ceny se drží vysoko

Na začátku září v Německu proběhlo další z kol aukcí na výstavbu větrných elektráren na pevnině. Ani zatím poslední kolo nicméně nepřineslo žádné zlepšení, aukce se podobně jako v předešlém kole zaplnila jen přibližně z třetiny. Hlavní překážkou pro výstavbu dalších větrných elektráren v Německu je problematické získávání stavebních povolení, kdy projekty naráží na přísné regulace a odpor místních komunit.

Německý síťový regulátor Bundesnetzagentur (BNetzA) zveřejnil výsledky letošní čtvrté samostatné aukce pro výstavbu onshore větrných elektráren. V aukci, ve které regulátor nabídl k soutěžení celkem 500 MW výkonu, nakonec uspěly projekty o výkonu pouhých 187 MW.

6. Spojené království: Průtoková baterie byla poprvé certifikována pro poskytování regulace frekvence

Vanadová redoxní průtoková baterie byla poprvé certifikována pro poskytování regulace frekvence pro britskou přenosovou soustavu. Technologie tak dokazuje, že její výhodou je vedle délky poskytování služby i krátká reakční doba. Informaci uvedla společnost redT.

Baterie s kapacitou 300 kWh v jihoanglické obci Hanford nedaleko města Bournemouth spolupracuje se solární elektrárnou o instalovaném výkonu 250 kWp a svému vlastníkovi, zemědělsko-průmyslovému parku, ušetří více než třetinu na účtech za elektřinu. Nyní bude skrze agregátora Open Energi poskytovat i službu pro regulaci frekvence v britské přenosové soustavě.

7. Praha chce zakázat topení uhlím ve starých kotlích a kamnech

Praha

Hlavní město plánuje od října příštího roku zakázat topení uhlím, uhelnými briketami a koksem v kamnech a v kotlích, které spadají do nejnižších dvou emisních tříd z pěti možných. Návrh městské vyhlášky dnes schválili radní, musí ho ještě odsouhlasit zastupitelstvo. Kotle emisní třídy jedna a dva se od roku 2014 nesmí prodávat, od září roku 2022 bude jejich provoz zakázán v celé republice. Magistrát odhaduje, že je v Praze využívají stovky domácností.

Na výměnu starých kotlů mohou lidé do příštího roku získat finanční podporu z evropských fondů v rámci tzv. kotlíkových dotací. V případě schválení zastupitelstvem by pražské omezení začalo platit za více než rok, což má dát majitelům nevyhovujících zdrojů vytápění čas k tomu je za zvýhodněných podmínek vyměnit.

8. Největší přeshraniční projekt na zachycování a ukládání uhlíku se nadále rozvíjí

Ambiciózní norský CCS (carbon capture and storage) projekt, o kterém náš web již několikrát informoval, je na cestě ke své realizaci. Na konferenci pořádané norskou vládou a Evropskou komisí v minulém týdnu uzavřelo několik velkých průmyslových hráčů předběžné dohody na dodávku zachyceného CO2 do úložišť norské ropné společnosti Equinor, která projekt zaštiťuje. Projekt Northern Lights podpořili například ArcelorMittal či výrobce cementu Heidelberg Cement.

Dle Equinoru, který kvůli projektu spojil síly s dalšími společnostmi specializujícími se na těžbu ropy, Shell a Total, jde o první přeshraniční projekt na ukládání uhlíku na světě. Na konferenci pak společnosti podepsaly memorandum o porozumění a státní gigant Equinor nyní doufá v úspěšnost projektu v komerčním měřítku.

9. Slovenský úřad zjistil nedostatky na dokončovaném třetím bloku JE Mochovce

Slovenské Elektrárne, JE Mochovce

Bratislava 12. září (zpravodaj ČTK) – Slovenský úřad jaderného dozoru (ÚJD) zjistil nedostatky v dokončovaném třetím bloku jaderné elektrárny Mochovce na jihu země. Úřad to uvedl v hodnotící zprávě k takzvané horké hydrozkoušce, jejíž úspěšné zvládnutí je jednou z podmínek pro zavezení jaderného paliva do reaktoru.

Společnost Slovenské elektrárne (SE), která dva rozestavěné bloky elektrárny dokončuje, uvedla, že neočekává významný dopad rozšířené revize zařízení na harmonogram ani na rozpočet projektu.

10. Japonsko zvažuje vypuštění radioaktivní vody z Fukušimy do moře

Japonská elektrárenská společnost TEPCO bude možná muset vypustit radioaktivní vodu z poškozené jaderné elektrárny Fukušima do oceánu, protože ji zanedlouho nebude mít kde skladovat. Podle agentury Reuters to v úterý prohlásil ministr životního prostředí Jošiaki Harada.

V elektrárně se nashromáždil více než milion tun kontaminované vody, která byla použita pro ochlazování jader reaktorů elektrárny poničené v roce 2011 zemětřesením a vlnou cunami.

Téma

Sdílení proudu nebo splachování dešťovou vodou. Města budou brzy fungovat jinak

Energeticky soběstačná, zklidněná a zelená – moderní města budou muset dostát stoupajícím nárokům svých obyvatel i požadavkům na efektivní provoz. Leckde na světě už v praxi fungují řešení, která v tomto ohledu posouvají hranice možného. Poznejte jejich autory a přijďte si pro inspiraci na konferenci Share Your Energy, která se koná 16. října v Praze.

V polovině 21. století budou žít ve městech dvě třetiny populace. Lidé budou mít stále větší nároky na pohodlí, mobilitu a čistotu životního prostředí. Už dnes je proto při plánování rozvoje měst nutné myslet na udržitelnost investic a energeticky úsporná řešení. Konkrétní příklady, jak takových cílů dosáhnout, nabízejí inspiraci pro ostatní.

Energostat: výroba elektřiny v ČR

Energostat: výroba elektřiny v Německu

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(0)
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se