Domů
Energetický týdeník
Top 10 událostí z energetiky za poslední týden

Top 10 událostí z energetiky za poslední týden

1. USA hrozí kvůli Nord Stream 2 „zdrcujícími“ sankcemi německému přístavu. Ten bude i přesto pokračovat v provozu

Nord Stream 2. Zdroj: © Nord Stream 2 / Axel Schmidt

Německý přístav Mukran by měl pokračovat v provozu navzdory hrozbě sankcí ze strany USA, uvedl včera ministr energetiky spolkové země Meklenbursko-Přední Pomořansko. Přístav, který se stal hlavním výchozím bodem pro pokládku zbývajících části potrubí je nyní pro dokončení projektu stěžejní.

Minulý týden tři američtí senátoři poslali dopis přístavu Mukran, nacházejícím se v severovýchodním německém městě Sassnitz, s tím, že přístav „vědomě“ poskytuje podporu Nord Stream 2, a že by tak mohl být vystaven americkým sankcím.

2. Německo: Provozovatelé větrných elektráren na moři by mohli namísto čerpání podpory státu platit

Offshore větrná elektrárna Thornton Bank

Novela zákona plánovaná spolkovým ministrem hospodářství a energetiky Peterem Altmaierem vyvolává v Německu rozruch. Provozovatelé větrných farem na moři možná brzy budou muset platit za to, aby mohli být připojení k elektrizační soustavě a vyrábět elektřinu. Odpor ze strany jednotlivých spolkových zemí a velkých průmyslových spotřebitelů elektřiny roste z důvodu obav, že tento krok se projeví ve zdražení elektrické energie z větru.

Celá věc má být regulována novým zákonem o větrné energii na moři (WindSeeG), který je v současné době v parlamentním procesu. Vláda schválila novelu zákona na začátku června, Bundestagu by jej měl schválit na konci září.

3. V Německu vznikne pilotní projekt pro testování výroby zeleného vodíku na průmyslové úrovni

V německém městě Leuna začala výstavba výzkumného střediska, které se zaměří na testování a hodnocení různých způsobů využití elektrolýzy pro výrobu vodíku v průmyslovém měřítku. Výzkum se zaměří i na další způsoby ukládání přebytečné elektřiny ze sítě do jiných látek a udržitelnou výrobu základních chemikálií a syntetických paliv. První projekty by měly být zahájeny v příštím roce.

Minulý týden byl v Německu položen základní kámen nového pilotního projektu v oblasti výroby zeleného vodíku. Vzniklé výzkumné středisko umožní zkoumání a hodnocení různých technických řešení výroby vodíku pomocí elektrolýzy v průmyslovém měřítku za použití pouze elektřiny z obnovitelných zdrojů, oznámilo Centrum pro chemicko-biotechnologické procesy Fraunhoferova institutu.

4. Druhý blok Temelína začal po odstávce vyrábět elektřinu

Jaderná elektrárna Temelín

Druhý blok jaderné elektrárny Temelín začal opět vyrábět elektřinu. Během odstávky, která trvala zhruba dva měsíce, energetici například vyměnili čtvrtinu paliva. Kromě toho také zkontrolovali bezpečnostní systémy a zvládli 55 investičních akcí. ČTK to řekl mluvčí jaderné elektrárny Temelín Marek Sviták.

Druhý temelínský blok začal vyrábět elektřinu při padesátiprocentním výkonu reaktoru. Teď ho čekají testy na 80 procentech, kterými se ověří rozložení jeho výkonu. Sledovat se budou i další technologie, například nové separátory, které po dvaceti letech provozu byly ve spolupráci se Škoda JS vyměněny.

5. Petříček: ČR nepočítá s podpisem memoranda s USA k Dukovanům

Jaderná elektrárna Dukovany

Česká republika nepočítá s podpisem nového memoranda se Spojenými státy týkajícího se výstavby nového jaderného bloku v Dukovanech. Mohlo by to narušit notifikační proces u Evropské komise, řekl ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD) po jednání se svým americkým protějškem Mikem Pompeem v Plzni. Americká společnost Westinghouse je jedním z uchazečů o zakázku na stavbu nového bloku.

„Česká republika má již se Spojenými státy uzavřeny rámcové dohody o spolupráci v oblasti jaderné energetiky. Na to se dá navazovat, ať už v oblasti výzkumu či jiného mírového způsobu využití jaderné energie,“ řekl Petříček.

6. Objem výroby dřevěných pelet stoupl v pololetí v ČR o 26 %, tři čtvrtiny míří na export

Objem výroby dřevěných pelet v Česku v letošním prvním pololetí stoupl meziročně o 26 procent na 249.000 tun. Za celý rok tak výroba překoná loňskou rekordní hodnotu 400.000 tun. ČTK to dnes řekl předseda oborového Klastru Česká peleta Vladimír Stupavský. Na plný výkon podle něj začala vyrábět pila s peletárnou v Chanovicích na Klatovsku, která se stala v objemu výroby jedničkou trhu. Stupavský uvedl, že roční tuzemská spotřeba pelet činí asi 110.000 tun, zbytek jde na export.

„V rozložení odbytu dřevních pelet se toho příliš nezměnilo. Stále platí že ČR skoro tři čtvrtiny své vlastní produkce vyváží na západní trh – zde jednoznačně vede Itálie, následovaná Rakouskem a Německem. Změnu lze pozorovat na italském trhu, který je největším světovým odběratelem prémiových dřevních pelet. Řada velkých dodavatelů se zde potýká s problémy dodat do země dostatečné množství pelet a uplatňují se zde i menší dodavatelé, kteří na italský trh dodávali pouze skrze větší obchodníky,“ uvedl Stupavský.

7. Instalovaný výkon offshore větrných elektráren by mohl do konce desetiletí vzrůst až 8krát, zejména díky Číně

Čína povede světový trend nárůstu offshore větrných elektráren. Uvádí to nová studie, která zároveň predikuje, že již v tomto desetiletí bude sektor offshore větrné energetiky schopný vyprodukovat celosvětově na 900 tisíc nových pracovních míst.

Podle Globální komise pro větrnou energetiku (Global Wind Energy Council – GWEC) může instalovaný výkon větrných elektráren umístěných na moři do konce tohoto desetiletí vzrůst až osminásobně, a to především díky nárůstu množství výroben v mořských teritoriích patřících Číně.

8. Vývoz zkapalněného plynu z USA je navzdory rekordní exportní kapacitě nejnižší za poslední dva roky

Po čtyřech letech stabilního růstu přišel v letošním roce zlom, kdy se vývoz zkapalněného zemního plynu (LNG) z USA výrazně propadl. Poté, co se během letošního ledna vyšplhal vývoz amerického LNG na vůbec nejvyšší hodnotu v historii, přišel s teplou zimou a pandemií koronaviru propad na méně než polovinu. Vývoz by se však mohl zotavit již ke konci roku s tradičně vyšší poptávkou během zimního období.

S růstem domácí těžby plynu začaly Spojené státy americké v posledních letech masivně budovat terminály pro vývoz zkapalněného plynu, které tamním společnostem otevřely cestu na globální trh s plynem. S postupným růstem exportní kapacity tak rostl i vývoz plynu, který během letošního ledna dosahoval v průměru rekordních 8 miliard stop krychlových denně (bcf/d).

9. Německo v červenci zaznamenalo meziročně trojnásobný počet registrovaných elektromobilů

Počet nově registrovaných elektromobilů v Německu během července dosáhl rekordních téměř 17 tisíc kusů, což činí více než 5% podíl na všech nově registrovaných vozech. V meziročním porovnání se jedná o téměř trojnásobek, u hybridních vozidel byl nárůst více než dvojnásobný. Německá vláda od července zvýšila příspěvek na elektřinou poháněná auta až na 9000 EUR. Benzínové automobily naopak meziročně zaznamenaly 20% pokles registrací.

Červencové registrace nových elektromobilů v Německu dosáhly, podle ústředního automotoklubu, počtu 16 798. Ve srovnání s červencem 2019 se jedná o nárůst o 181,7 %, oproti červnové hodnotě 8119 jsou pak červencové hodnoty více než dvojnásobné. Pravděpodobným důvodem nárůstu je červnové oznámení německé vlády, že od července zvýší dotace na všechny automobily s elektrickým pohonem na 9000 EUR (zhruba 237 tisíc Kč).

10. Studie: Naplnění Zelené dohody si do roku 2040 vyžádá 93 GW nových přeshraničních přenosových kapacit

Dostatečné přenosové kapacity pro přeshraniční obchodování s elektřinou jsou jedním ze důležitých pilířů pro intenzivní využívání obnovitelných zdrojů,a navyšování jejich podílu v elektroenergetickém mixu. Podle nové studie asociace provozovatelů evropských přenosových soustav si dosažení cílů vytyčených v rámci Zelené dohody pro Evropu vyžádá v následujících dvou desetiletích další navýšení přeshraničních přenosových kapacit mezi evropskými zeměmi o bezmála 100 GW.

Evropa sice v současné době tvoří největší synchronní přenosovou soustavu na světě, přenosové kapacity přeshraničních vedení mezi jednotlivými zeměmi však často nestačí potřebám trhu. Další rozšiřování možností přeshraničního obchodování je rovněž důležitým předpokladem pro intenzivní rozvoj obnovitelných zdrojů.

Téma

Pololetní výsledky RWE naruby, společnost rapidně změnila strukturu výroby elektřiny

Elektrárna Neurath

Německá společnost RWE snížila výrobu z uhelných elektráren meziročně o zhruba 44 %. Výroba z hnědého uhlí, ze kterého se vyrobilo podstatně více, klesla o 43 %, výroba z černého dokonce o 70 %. Naopak výroba z obnovitelných zdrojů společnosti vzrostla meziročně 2,6krát. I díky tomu byly výsledky společnosti lepší než v prvním pololetí loňského roku. 

Společnost RWE představila v tomto týdnu finanční výsledky za první polovinu roku. Ta byla především postižena koronavirem, přesto RWE dokázala zvýšit zisk. Překvapivě ovšem zisk plynul z jiných výrobních zdrojů, než byli investoři u této společnosti doposud zvyklí.

Energostat: výroba elektřiny v ČR

Energostat: výroba elektřiny v Německu

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(0)
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se