Domů
Energetický týdeník
Top 10 událostí z energetiky za poslední týden

Top 10 událostí z energetiky za poslední týden

1. Přenosové sítě nestíhají přechod na vysoký podíl obnovitelných zdrojů a extrémní počasí

V obnovitelných zdrojích řada zemí vidí budoucnost energetiky, což v posledních letech vedlo k jejich intenzivnímu rozvoji. Intermitentní zdroje však potřebují k efektivnímu provozu dostatečné vnitrostátní i přeshraniční přenosové kapacity. Přenosové sítě však často byly budováno před desítkami let pro konvenční zdroje, a nyní tak přestávají stačit aktuálním požadavkům.

Co se brzo může stát realitou i v Evropě, je už nyní realitou v USA. Vysoká vedra na západě, která vedla i k pokoření teplotního rekordu v Údolí smrti, přinesla řízený blackout pro miliony obyvatel Kalifornie. Vysoká vedra vedla extrémní poptávce po elektřině, která tak převyšovala nabídku. Kalifornie se snažila získat dostatek energie ze sousední Arizony a také ze státu Washington, nicméně i zde nebyl dostatek disponibilního výkonu.

2. Další dvě americké jaderné elektrárny mají být předčasně odstaveny. Ohroženy jsou klimatické cíle Illinois

JE Byron, Ilinois

Americká společnost Exelon Generation ve čtvrtek oznámila svůj záměr na podzim příštího roku ukončit provoz dvou jaderných elektráren . Dvě elektrárny s celkem 4 reaktory podle společnosti v současnosti produkují bezemisní elektřinu pro více jak 4 miliony domácností a podniků v Illinois. Obě elektrárny přitom mají platné provozní licence na mnohem delší dobu.

Podle oznámení společnosti má být JE Byron uzavřena v září 2021, k uzavření JE Dresden má dojít v listopadu téhož roku. Obě elektrárny přitom mají platné provozní licence na mnohem delší dobu – podle nich by JE Dresden mohla být v provozu dalších 10 let, JE Byron, které byla nedávno licence prodloužena,  dokonce více jak 20 let.

3. Merkelová: Plynovod Nord Stream 2 by měl být dokončen, americkým sankcím navzdory

Německá kancléřka Angela Merkelová nabádá Rusko k dokončení výstavby plynovodu Nord Stream 2, navzdory hrozbám amerických sankcí. Plynovod, který má do Německa dopravovat ruský plyn, je trnem v oku USA, které se snaží hrozbami zpřísnění uvalených sankcí zamezit jeho dokončení.

I přes stupňující se tlak ze strany USA, které se snaží zamezit dokončení plynovodu, spelují němečtí politici, včetně kancléřky Angely Merkelové, na jeho dokončení.

4. Thyssenkrupp bude vyrábět bezemisní ocel pomocí vodíku

Německý výrobce oceli Thyssenkrupp postaví ve svých závodech v Duisburgu novou ocelárnu na výrobu bezemisní oceli. Nová ocelárna bude vyrábět ocel pomocí metody přímé redukce železa s integrovanou tavící jednotkou poháněnou vodíkem a elektrickou energií z obnovitelných zdrojů. Nová ocelárna má být dokončena do roku 2025.

Německá společnost Thyssenkrupp si stanovila cíl snížit do roku 2030 své emise oxidu uhličitého o 30 %. Pro splnění tohoto cíle plánuje společnost postavit a začít provozovat novou ocelárnu na výrobu bezemisní oceli. Plán je postavit ocelárnu do roku 2025 a vyrobit přibližně 400 000 tun bezemisní oceli. Do roku 2030 má výroba vzrůst až na přibližně 3 miliony tun.

5. Historické koncepty aneb jaderný reaktor jako lodní motor

Historie jaderné energetiky se neomezuje pouze na využití jaderných reaktorů pro výrobu elektřiny. Ba naopak, v minulosti byla vytvořena celá škála užití štěpných zařízení. Dnes si připomeneme koncepci lodních motorů poháněných štěpnou řetězovou reakcí.

Jaderná energetika byla na počátku ohromnou novinkou a s jejím využitím se počítalo nejen při výrobě elektřiny. Historické koncepty ukazují její využití zejména v dopravních prostředcích.

6. V Nizozemsku roste největší zařízení na testovaní rotorů větrných turbín na světě

Ilustrace zařízení pro testování rotorů větrných turbín. Autor: IDOM

Větrné elektrárny jsou jedním z hlavních nástrojů, na které vsází řada zemí pro dekarbonizaci svých energetických systémů. V případě offshore větrných turbín se v posledních letech výrobci stále více zaměřují na jejich zvětšování, aby snížili náklady dodávanou elektřinu. Konsorcium společností aktivních v odvětví větrné energetiky nyní staví největší testovací zařízení na světě, které má vývoj stále větších turbín usnadnit.

S prudkým růstem instalovaného výkonu větrných turbín na souši, především v Evropě, se stále více pozornosti věnuje instalacím na moři, kde turbíny nenaráží na odpor obyvatel či přísné regulace pro jejich výstavbu. Výstavba a provoz elektráren je na moři nicméně náročnější, a tak se výrobci turbín snaží zvětšovat jejich velikost, aby snížili jednotkové náklady na jejich výstavbu a údržbu.

7. Babiš: Dodavatele nového bloku Dukovan vybere až příští vláda

Dodavatele stavby plánovaného nového bloku Jaderné elektrárny Dukovany zhruba za 160 miliard korun podle premiéra Andreje Babiše (ANO) vybere až příští vláda, která vzejde příští rok z voleb. Babiš to dnes řekl při návštěvě továrny společnosti Sigma Group v Lutíně na Olomoucku, která vyrábí čerpadla a chtěla by se na dodávkách pro nový blok Dukovan podílet. Podle generálního ředitele ČEZ Daniela Beneše chce energetická firma tendr vypsat letos v prosinci a pořadí uchazečů o stavbu nového bloku by měla ráda na konci roku 2022. Nový blok by se měl v Dukovanech začít stavět v roce 2029.

Podle Babiše byla chyba, že se v roce 2014 vláda nedokázala shodnout na dostavbě Jaderné elektrárny Temelín. Rozhodovací proces by komplikovaný i kvůli minoritním akcionářům. „Konečně teď řešíme Dukovany a našli jsme způsob, aby i to neblokovali minoritní akcionáři. Je to teď v Bruselu. Takže samozřejmě to připravujeme pro příští vládu. My nikoho nebudeme vybírat, žádného dodavatele. To až ta příští vláda. Doufejme, že v tom budou pokračovat,“ uvedl Babiš.

8. Produkce německých uhelných elektráren během srpna vzrostla, výroba z OZE a plynu klesla

Vlak vezoucí uhlí

Průměrný výkon německých elektráren spalujících hnědé uhlí přesáhl během srpna letošního roku 10 GW. Dodávky elektrické energie z obnovitelných zdrojů energie celkově poklesly v porovnání s červencem takřka o 10 %.

Data provozovatelů přenosových soustav agregované společností Fraunhofer ISE ukazují, že nejvíce využívaným zdrojem elektrické energie během letošního srpna byly v Německu hnědouhelné elektrárny. Pokud k nim připočteme výrobu černouhlených elektráren, tak jejich celkový průměrný výkon za srpen přesáhl 12,5 GW.

9. V portugalské solární aukci padl světový cenový rekord

V portugalské solární aukci padl podruhé za sebou světový rekord v ceně za elektřinu ze solární elektrárny, část aukce se vydražila za cenu 11,41 EUR/MWh. Takto nízká cena překonává rekord z letošní aukce v Abu Zabí a navazuje na rekordně nízké ceny, které v Portugalsku padly už loni. Aukce byla rozdělená do 12 položek a část z nich poprvé zahrnovala i bateriové systémy. Celkově se vydražilo 670 ze 700 MW.

Cílem aukce bylo přidělit omezenou kapacitu portugalské sítě ve 12 položkách, přičemž každá z nich zahrnovala sadu stávajících a plánovaných rozvoden v jižních oblastech Algarve a Alentejo.

10. Německo plánuje do konce roku 2025 vypsat aukce na 40 GW ve větrných a solárních elektrárnách

Německo plánuje dle nového draftu novely zákona o obnovitelných zdrojích (EEG 2021) mezi lety 2021 až 2025 vypsat aukce na 40 GW instalovaného výkonu v solárních a větrných elektrárnách, jakožto součást snahy o dosažení svého cíle pro rok 2030, kdy mají obnovitelné zdroje energie pokrývat 65 % hrubé spotřeby elektrické energie v zemi.

Návrh z 25. srpna letošního roku je aktuálně konzultován mezi ministerstvy, přičemž vláda by měla o konečné podobě rozhodnout na konci září.

Téma

Možný nástupce Merkelové zpochybnil dokončení Nord Stream 2

Berlín 3. září (zpravodaj ČTK) – Režim ruského prezidenta Vladimira Putina opovrhuje lidskými životy, proto si případ otravy předáka ruské opozice Alexeje Navalného žádá jasnou a tvrdou evropskou reakci. Ve veřejnoprávní televizi ARD to prohlásil šéf zahraničního výboru Spolkového sněmu Norbert Röttgen, který by rád vystřídal na kancléřském postu Angelu Merkelovou. V rozhovoru zároveň zpochybnil brzké dokončení plynovodu Nord Stream 2, kterým bude po dně Baltského moře přiváděn zemní plyn z Ruska do Německa. Naopak vlivný bavorský premiér Markus Söder, který podle analytiků na úřad kancléře rovněž pomýšlí, zatím nechce do projektu plynovodu zasáhnout.

„Kdyby nyní měl být plynovod Nord Stream 2 dokončen, bylo by to pro Vladimira Putina jen naprostým potvrzením toho, aby v takovéto politice pokračoval, dokonce by se mu to ještě vyplatilo,“ řekl Röttgen, který chce vést kancléřčinu Křesťanskodemokratickou unii (CDU).

Energostat: výroba elektřiny v ČR

Energostat: výroba elektřiny v Německu

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(0)
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se