Domů
Energetika v ČR
Asociace: Emisní povolenky by mohly zaplatit zelenou transformaci Česka

Asociace: Emisní povolenky by mohly zaplatit zelenou transformaci Česka

Výnosy z emisních povolenek by mohly zaplatit takzvanou zelenou transformaci České republiky. Peníze by se měly především investovat do energetických úspor, budování obnovitelných zdrojů energie a dalších klimatických opatření. V příštím roce se dá očekávat výnos z povolenek až ve výši 30 miliard korun. ČTK o tom dnes v tiskové zprávě informovala Asociace pro mezinárodní otázky (AMO). Evropský systém obchodování s emisemi ETS je hlavním nástrojem pro snížení emisí skleníkových plynů.

Cena emisních povolenek v Evropské unii uzavřela v pátek 4. února obchodování na rekordních více než 96 eurech (zhruba 2300 Kč) za tunu. Analytici předpokládají, že cena povolenek v brzké době překročí symbolickou hranici 100 eur, uvedla agentura Reuters. V posledním roce se více než zdvojnásobila.

Společně s rostoucí cenou za povolenky se stále zvyšují i příjmy státního rozpočtu z jejich dražeb, v roce 2020 šlo podle AMO bezmála o 19 miliard korun. Výnos z aukcí povolenek může příští rok činit pro Česko podle AMO až 30 miliard korun. „Jde o peníze, které by se měly především investovat do energetických úspor, budování obnovitelných zdrojů energie a dalších klimatických opatření. V současnosti se ale velká část výnosů rozpouští v rozpočtu. Účelově jsou na tyto projekty určeny jen čtyři miliardy korun, další čtyři na podporu stávajících fotovoltaických elektráren a podíl peněz z povolenek směřující na transformaci české energetiky se tak paradoxně snižuje,“ uvedl vedoucí Klimatýmu AMO Tomáš Jungwirth.

V současnosti je z výnosů emisních povolenek financován program Nová zelená úsporám, z něhož čerpají domácnosti dotace například na zateplování, instalaci fotovoltaiky na střechách, zachytávání dešťové vody nebo výměnu kotlů. Potřeba je podle asociace investovat peníze i do modernizace teplárenství, zlepšení energetické účinnosti nebo snižování emisí velkých i malých podniků, K tomu slouží Modernizační fond, který je plněný také výnosy z povolenek na unijní a národní úrovni, uvedla.

I když se cena emisní povolenky podílí podle AMO na zvyšování cen energie pro domácnosti a firmy jen z deseti až 20 procent, mohly by to být právě výnosy z nich, které by pomohly domácnostem ohrožených energetickou chudobou formou přímých kompenzací. Jednou z variant je i klimatická dividenda, kterou zavedli například v Rakousku, kde v závislosti na místě bydliště a dostupnosti veřejné dopravy dostane ročně každý dospělý člověk 100 až 200 eur (2400 až 4800 Kč).

Evropský systém obchodování s emisemi ETS je hlavním nástrojem pro snížení emisí skleníkových plynů. Stanovuje limity celkového množství skleníkových plynů, které mohou vypouštět sektory v jeho působnosti, a zároveň umožňuje podnikům získat nebo zakoupit emisní povolenky, s nimiž lze podle potřeby obchodovat. Když se cena povolenek zvyšuje, roste i motivace firem snažit se omezovat emise.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(5)
Jirka
10. únor 2022, 11:00

Nějak mi ty počty nesedí.. 2020, povolenka 20-25eur - zisk 19mld.. 2023 zisk 30 mld, takže cenu předpokládají někde kolem 35eur? místo aktuálních cen?

nikdo
9. únor 2022, 19:24

Co ten výnos použít na snížení příspěvku na podporované zdroje energie.

maly jarda
9. únor 2022, 20:05

Emisní povolenky neplatí nic, lidi platí na emisní povolenky.

Jirka
10. únor 2022, 11:04

Ono to zas tak jednoduchý není, třeba teď v době drahého plynu(i v době levného a levné povolenky) emisní povolenka bere zisk uhelným elektrárnám.. Protože cenu na trhu určí nejdražší zdroj (plynovka) a zbytek vyrábí s pěknou marží.. Takže ono je dost možné že polovina pěnez je příspěvek od našich uhelných miliardářů :)

energetik
9. únor 2022, 20:58

Platí to jen ti co mají emisní energii a tak je to správné tak to má být.

Třeba Nemce už cena emisních odpustků nebude dlouho trápit, hnědé uhlí = 14%, černé uhlí = 8%. Od jara už tam uhelné fosíle poběží na "volnoběh".

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se