Brno chce ušetřit odhadem desítky milionů korun lepším postupem při centrálním nákupu elektřiny a zemního plynu. Novinářům to dnes řekl náměstek primátorky Petr Hladík (KDU-ČSL). Zatímco dosud město pro sebe, některé městské části a příspěvkové organizace nakupovalo komodity jednorázově na celý rok, od příštího roku postup změní. Město v soutěži vybere dodavatele obou komodit na čtyři roky, ale cenu s nimi budou pracovníci magistrátu obchodovat na komoditní burze každý měsíc. Sami si tak budou moct pohlídat aktuální nejvýhodnější nabídku a ušetřit. Zároveň se sníží administrativní zátěž kvůli každoročním změnám.

Brněnští radní dnes schválili centralizované pořízení elektřiny a zemního plynu pro vybrané odběratele na komoditní burze pomocí postupného nákupu, týkat se to bude období od 1. ledna 2020 do 31. prosince 2023. Pro letošní rok už město dodavatele má. Podle Hladíka má novinka dvě výhody.

„Dříve se energie nakupovaly zpravidla na jeden rok, což s sebou nese velkou administrativní zátěž. Jedná se o tisíce odběrných míst, na nichž se stále měnily elektroměry a podobně,“ uvedl Hladík.

Ilustrační foto

Druhá výhoda spočívá v úspoře, protože se energie od dodavatelů bude nakupovat každý měsíc, tedy dvanáctkrát za rok, a to podle aktuálně výhodných cen na komoditní burze.

„Postupný nákup s průběžnou fixací v okamžiku příznivých cen také dokáže minimalizovat riziko jednorázového nákupu koncem roku, kdy naopak hrozí nebezpečí vysokých cen,“ uvedl Hladík.

Do centralizovaného pořízení dodávek energií se mohou zapojit městské části, příspěvkové organizace města nebo městských částí, obchodní společnosti s majoritní majetkovou účastí města a další organizace.

Loni město v soutěži vybralo energie pro sebe, městskou policii, městské lesy, dalších 33 příspěvkových organizací města, 18 městských částí a 38 příspěvkových organizací městských částí.

Komentáře

0 komentářů ke článku "undefined"

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *