Domů
Energetika v ČR
CCPI: Česko patří mezi země s nejhoršími výsledky v oblasti implementace klimatických závazků
Emise
Zdroj: Pixabay

CCPI: Česko patří mezi země s nejhoršími výsledky v oblasti implementace klimatických závazků

Česko, Polsko, Slovinsko a Maďarsko patří mezi země s nejhůře hodnocenými výsledky v oblasti ochrany klimatu. Vyplývá to z nejnovější monitorovací zprávy Climate Change Performance Index (CCPI).

Zpráva CCPI hodnotí pokrok zemí v provádění politik, jež mají pomoci k dosažení cílů Pařížské dohody. O negativním hodnocení politik zemí střední Evropy informoval server CEEnergy News. Analýza, kterou vypracovalo konsorcium mezinárodních organizací a NGO, se zabývá 60 zeměmi a Evropskou unií, které dohromady produkují více než 90 % celosvětových emisí skleníkových plynů. Hodnotí jejich úsilí ve čtyřech kategoriích politik ochrany klimatu: emise skleníkových plynů, obnovitelné zdroje energie, využívání energie a klimatická politika.

Zpráva shrnuje, že i přesto, že dochází k pozitivnímu vývoji v oblasti klimatických politik, "žádná země nedosahuje dostatečně dobrých výsledků ve všech kategoriích indexu CCPI, aby tak byla celkově schopna dosáhnout velmi vysokého hodnocení." Konsorcium konstatuje, že i kdyby se všechny země zavázaly k podobným cílům jako současní světový klimatičtí lídři, stále by to nestačilo k tomu, aby se zabránilo změnám klimatu.

Z regionu střední a východní Evropy se na seznam nejlepších zemí dostala pouze Litva (v celkovém hodnocení). Po rozdělení do jednotlivých posuzovaných kategorií, se ale v horních příčkách hodnocení objevují i další země střední a východní Evropy. V kategorii snižování emisí skleníkových plynů se například Rumunsko, Slovensko a Estonsko řadí mezi středně výkonné země. V kategorii obnovitelných zdrojů patří Lotyšsko, Chorvatsko, Estonsko a Bulharsko mezi země s vysokými výsledky. V hodnocení kategorie politik v oblasti klimatu se do čela žebříčku dostaly Lotyšsko a Litva.

Index CCPI, který je každoročně zveřejňován od roku 2005, má za cíl vytvářet transparentnost v oblasti klimatické politiky a umožňuje porovnávat úsilí v oblasti ochrany klimatu. Index je také stále častěji využíván finančními subjekty při hodnocení státních dluhopisů.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(5)
Josef Novák
1. prosinec 2021, 08:24

Dobrá zpráva. Vůbec mi nevadí, když jiní blbnou a my se držíme zpátky. https://youtu.be/Hd67EMWFKek

maly jarda
1. prosinec 2021, 10:00

Počítám že USA vyšlo z té studie jako nej, spolu s Německem (které si zničilo energetiku a musí otevírat nové uhelné elektrárny), možná i Norsko je náš vzor i když je to taková evropská saudská arabie se vším všudy

Omega
1. prosinec 2021, 11:31

No 40% hodnocení jsou emise CO2 (tam máme nízké hodnocení, protože naše uhelné elektrárny vyvážejí výkon do německa)

20% jsou obnovitelné energie (tam máme nízké hodnocení, protože jádro se nepočítá)

20% je používání energií - tam jsme na tom jako Norsko a lépe než Rakousko

a 20% je jak se k tomu staví politická reprezentace.

Řešení je prosté - zvednout výkon jaderných elektráren na 7GW, zakázat z nich vývoz do zahraničí (spotřeba ČR pod 7GW nejde). Zbytek už zvládne trh. A já si klidně budu platit 60Eur/MWh z jádra, pokud nebudu muset dotovat zisky FVE a VTE a hromadu dalších nákladů, které přináší do sítě.

jozka
1. prosinec 2021, 11:37

Vanecek s Hinkley Point za 3,2,1....

Robert Axamit
2. prosinec 2021, 08:54

To je názor mezinárodních Bursíků (to je ten pán, který má na svědomí solární tunel za 1 bilión korun 1 000 000 000 000 Kč) a který nyní sepsal pro Prahu další klima plán za pouhých cca 250 miliard Kč 250 000 000 000 do roku 2030 a samozřejmě způsobil mnoho dalších škod. Tito lidé ohlupují veřejnost svými výmysly a zároveň ji ožebračují. Poté se sletí soukromými tryskáči do Glasgowa a tam si vyměňují zkušenosti jak více lidi zpracovávat a jak si více mastit vlastní kapsu.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se