Domů
Energetika v ČR
Expert: Světelné znečištění se zvyšuje až o šest procent ročně
Veřejné osvětlení Brno. Zdroj: Technické sítě Brno

Expert: Světelné znečištění se zvyšuje až o šest procent ročně

Energetika v ČR
9 komentářů
14. září 2020, 12:57
ČTK

Světelné znečištění, tedy nadbytečné osvícení veřejného prostoru, se podle astronoma Pavla Suchana celosvětově zvyšuje až o šest procent ročně. Jen v Česku se takto neúčelně vynaloží energie za dvě miliardy korun za rok. Suchan, který je předsedou skupiny pro světelné znečištění České astronomické společnosti, to dnes uvedl na senátním veřejném slyšení.

„Nikdo nepožaduje zhasnout, potřebujeme svítit účelně,“ uvedl Suchan.

Pokud podle něj žádná změna nenastane, bude to mít negativní vliv na ekosystém, který potřebuje střídání světla a tmy, což potvrdili i biologové a fyziologové. K regulaci světelného znečištění už podle Suchana přistoupili v Itálii, Francii, Slovinsku či Německu.

Příkladem světelného znečištění jsou podle expertů celonoční osvětlení billboardů, parkovišť u nákupních center nebo veřejné osvětlení, které směřuje jinam než na pozemní komunikaci. Zoolog Jiří Flousek ze Správy Krkonošského národního parku zmínil i osvětlení sjezdovek kvůli večernímu lyžování nebo údržbě a zasněžování.

V Česku se problematice světelného znečištění věnuje od roku 2017 mezirezortní pracovní skupina, která byla ustavena ministrem životního prostředí. Jejím cílem by mělo být nalezení účinných nástrojů, jak omezit světelné znečištění v co největší míře a zajistit právní ochranu před ním.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(9)
Josef
14. září 2020, 19:32

určitě je třeba omezit svícení. Je to neekologické a co je neekologické by mělo být zakázané, vždyť už i na Slovensku to omezili a to je na východ od nás blíže k Rusku, doufám, že Praha půjde příkladem a zruší to hnusné neekologické veřejné osvětlení. Každý Pražák bude muset nosit v noci nosit povinně nabíjecí svítilnu, která bude přes denpřipojena na malý FV panel, který se bude nosit na čepici , aby se svítilna ekologicky nabila. Tím bude ekologii uděláno za dost....

Jan Veselý
16. září 2020, 10:45

Ono by úplně stačilo, aby ty kandelábry osvětlovaly co mají a přestaly svítit lidem do obličeje, do pokojů a osvětlovaly noční nebe. Existuje na to jeden boží vynález už z doby petrolejek, stínítko se zrcátkem. Je taky známo, že pokud lidi přestanete oslňovat tím, že jim svítíte přímo do obličeje, stačí jim pro stejnou kvalitu služby podstatně míň generovaného světla. Jinými slovy, stejnou kvalitu osvětlení můžete získat s desetinovou spotřebou elektřiny, stačí se přestat chovat jako idiot.

Pokud jste pomalejší, mám pro vás i obrázek.

T
14. září 2020, 20:41

Hodina zeme je jen takova fraska.Prazsky okruh s celovkama,to nemyslite vazne...Prodejci elektriny by zkrachovali,verejne osvetleni jsou jiste penize...

Josef
14. září 2020, 21:01

Nemyslím, ale to je jen odpověď na to volání lidí z velkých měst po ekologii hlavně když se jich to netýká......

Carlos
15. září 2020, 20:49

Možná by bylo zajímavé větší rozšíření "dynamických" světel, která by světelný výkon regulovala podle toho jak moc je reálně osvětlený povrch pod nimi, samozřejmě s nějakou hysterzí, nepotřebujeme aby to blikalo jak vánoční stromeček podle průjezdu aut. Nebo by se přinejmenším mělo stát standardem "brněnské řešení" kdy se v určitou dobu snižuje napětí ve světelné síti a tím i výkon osvětlení.

Pokud by mohlo každé ze světel řídit svůj výkon dynamicky podle toho jak moc je povrch pod ním osvícen, tak by se znečištění omezilo díky zahrnutí aktuální osvětlovací situace v daném místě. Kolikrát se stane že ulici mnohem více osvětluje z večera soukromé osvětlení podniků, reklamy a výlohy a příspěvek lamp je pak skoro neznatelný.

Také by se dalo začít dělat osvětlení "postaru" kdy hlavní ulice a náměstí, parky osvětlovaly dva okruhy, jeden tehdy s obloukovkami a druhý se žárovkami kdy se obloukovky někdy kolem půlnoci zhasly. To by se dalo možná i dnes.

Další věc která by se dala dnes udělat je namíchat do LED lepší "fosfory", které by omezovaly problematické části spektra a modelovaly třebas jiný zdroj světla.

Pavel K
15. září 2020, 21:18

Hodne by, dle meho nazoru, pomohlo, kdyz by se klasicke lampy vymenily za LED smerove. U nas na vsi je mame uz tretim rokem, osvicuji obdelnik. Clovek byl zvykly doma projit dum osvetleny poulicnim svetlem, ted uz je v dome tma, sviti totiz vyrazne jen dolu, domy osvetluji minimalne jen tak do 2,5 metru.

Heap
15. září 2020, 23:23

Takže nakonec byla ta jedna lampa ekologičtější, když mohla nahradit světla v několika desítkách domácností. :D

Pavel K
16. září 2020, 08:06

Kdyz jdete v noci na zachod, staci Vam velmi male osvetleni. Delat pri nem cokoliv jineho by uz neslo.

Carlos
16. září 2020, 09:43

To asi ne, spočtěte si kolik Wh se takto efektivně využilo, došourat se na záchod a ze záchoda jsou minuty, dejme 5 minut na obě, dejme tomu že to osvětluje 1 domácností (což neosvětluje, tak 4-6 maximálně) a ta výbojka má myslím 150W, využije se tak 1/8-1/12 světla, takže místo řekněme 40Wh se vypálí 1.2-1.8kWh.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se