Starostové obcí v lokalitě Kraví hora na Žďársku se průzkumu pro hlubinné úložiště jaderného odpadu většinou nebrání. Debata by se podle nich měla vést až o samotné stavbě, pokud geologové potvrdí, že pro ni v tomto místě je vhodné podloží. Zástupci obcí to novinářům řekli po dnešním jednání s ministrem životního prostředí Richardem Brabcem (ANO) ve Stříteži. Zástupci spolku Nechceme úložiště Kraví hora ale přizváni nebyli.

Seznam pozvaných ministr zdůvodnil tím, že pro něj je důležitější názor starostů. „Upřímně řečeno, já jsem ani nevěděl, že tu nějaká skupina je, která je protestní,“ řekl. Jinde v ČR se proti úložišti ozývají podstatně větší protesty.

Kraví hora je třetí ze sedmi lokalit v Česku vytypovaných pro úložiště, kterou Brabec navštívil, dnes si ještě na Vysočině prohlédne lokalitu Horka. Po jednání ve Stříteži řekl, že Kraví hora má k úložišti minimálně neutrální postoj. Dalo se to prý očekávat vzhledem k těžbě uranu v blízké Dolní Rožínce. „Oni to dneska berou tak, že je to něco, co se vytěžilo a co by zase se potom mohlo vrátit do země. Takže to není strašák – uran, nebo ta radioaktivita,“ uvedl.

Kraví hora se podle Správy úložišť radioaktivních odpadů (SÚRAO) rozkládá na území osmi obcí, zasahuje do okresu Brno – venkov. V této lokalitě už správa úložišť zhruba před třemi lety málem získala souhlas obcí ke spolupráci. Proces zastavilo až nesouhlasné referendum v Bukově vyvolané právě spolkem Nechceme úložiště Kraví hora.

Sud s logem radioaktivity. Zdroj: wisegeek.org
Zdroj: wisegeek.org

Podle střítežského starosty Radka Štourače se dnes s ministrem sešli zástupci pěti obcí z lokality a starosta Rožné Libor Pokorný, který je předsedou mikroregionu Bystřicko.

„My neustále tvrdíme, že nemáme problém s tím, aby si stát udělal geologický průzkum v naší lokalitě. Po skončení těch průzkumů se budeme muset bavit, zda úložiště ano, či ne,“ řekl Štourač. Střítež už loni dostala za průzkumy kompenzaci 2,3 milionu korun. Podle Pokorného průzkumy zásadně nevadí ani vedení okolních obcí, kteří za ně žádné peníze od státu nedostávají. „V naší lokalitě je určitě víc starostů pro,“ řekl.

Úložiště pro tisíce tun vyhořelého paliva má v Česku vzniknout do roku 2065. Ministr dnes znovu připomněl i možnost, že k tomu nedojde, pokud bude vybudováno centrální evropské úložiště. Další možností je podle něj dostavba meziskladu v místě Skalka poblíž Stříteže, kde by bylo možné vyhořelé palivo skladovat až 200 let.

Povolení pro první etapu průzkumů pro úložiště vydané ministerstvem životního prostředí platí do konce roku. Terénní práce ale zatím nezačaly. O prodloužení povolení podle Brabce zatím SÚRAO nepožádalo. Odpůrci úložiště v jednotlivých lokalitách se snaží soudními žalobami domoci zrušení rozhodnutí ministra o povolení průzkumu. Za Kraví horu podaly žalobu sdružení Calla a Nechceme úložiště Kraví hora, žádná obec se k nim nepřipojila.

Autor úvodní fotografie: mark gallagher

Komentáře

0 komentářů ke článku "undefined"

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *