Domů
Energetika v ČR
Soud: Komunity nemají právo bránit průzkumu lokalit pro úložiště
Skladování nízkoaktivních odpadů
Zdroj: Archiv EDU

Soud: Komunity nemají právo bránit průzkumu lokalit pro úložiště

Energetika v ČR
4 komentáře
1. červen 2020, 10:42
ČTK

Místní komunity v nadějných lokalitách nemají právo bránit geologickému průzkumu, který předchází výběru hlubinného úložiště radioaktivního odpadu. Nejvyšší správní soud (NSS) se v pořadí třetím rozhodnutím vyslovil pro jednodušší podmínky průzkumu. Verdikt je dostupný na úřední desce.

Tentokrát NSS vyhověl kasační stížnosti ministerstva životního prostředí, která se týkala stanovení průzkumného území Hrádek na pomezí Jihlavska, a zrušil rozhodnutí Městského soudu v Praze. Už dříve NSS podobně rozhodl o lokalitách Čihadlo na Jindřichohradecku a Kraví Hora na Žďársku.

V novém rozhodnutí NSS uvedl, že místní komunity nemají právo „utnout již v zárodku“ úvahy o úložišti, které je věcí veřejného zájmu vysoké míry důležitosti. „Pokud bude určitá lokalita při férovém zohlednění relevantních hledisek vybrána jako místo pro trvalé úložiště, musí se místní komunita ve prospěch tohoto veřejného zájmu ‚obětovat‘,“ stojí v rozhodnutí.

NSS zdůraznil, že zatím jde pouze o průzkum, který má smysl, pokud už předem není vybudování trvalého úložiště zcela vyloučené. Odpor místní komunity ale takovou překážkou není. „Stejně tak tímto důvodem nemohou být stávající zvláštní přírodní hodnoty dané lokality či například to, že jde o klidné místo využívané k rekreaci,“ napsali soudci.

Vizualizace podzemního trvalého úložiště jaderného odpadu v Olkiluotu.
Ilustrační foto

Česko při budování úložiště zvažuje více lokalit. Už dříve NSS konstatoval, že geologický průzkum slouží pouze tomu, aby Správa úložišť radioaktivních odpadů (SÚRAO) získala prvotní informace o vhodnosti lokality. Bylo by předčasné požadovat po správních orgánech, aby se už nyní zabývaly otázkou existence veřejných zájmů bránících výstavbě hlubinného úložiště samého, respektive aby SÚRAO předkládala ke všem uvažovaným lokalitám detailní informace o parametrech úložišť.

NSS také odmítl, aby se na takzvané zvláštní zásahy do zemské kůry mechanicky vztahovala ustanovení geologického zákona, která dopadají na průzkum a dobývání ložisek nerostů. Jde o činnosti s rozdílnými technologiemi a cíli.

Hodnocení všech devíti lokalit zvažovaných SÚRAO by mělo skončit letos. Vládě pak podá návrh na zúžení výběru na čtyři lokality. Úložiště, v němž budou v hloubce půl kilometru trvale umístěny tisíce tun vyhořelého paliva z jaderných elektráren, se má v ČR postavit do roku 2065. Místní komunity se zpravidla k této možnosti staví nesouhlasně.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(4)
St
1. červen 2020, 12:44

Dejte lidem výhody z toho, že tam budou mít úložiště a starostové budou samy se starat, aby to úložiště zrovna bylo u nich.

Pokud bych byl občan dané obce, taky by se mi nelíbilo, že se někdo za mým domem bude vrtat v zemi. Co z toho budu mít? Nic. Kamiony mi budou jezdit kolem oken, možná přijdu o vodu, tak je to lepší zarazit dříve než později. Ale pokud bych měl elektřinu díky tomu úložišti zadarmo. Že bych elektrikou mohl i topit. Tak to by byla jiná, to bych se každý den ptal starosty, kdy už to bude, kdy si budu moci pořídit vyhřívaný trávník a bazén.

Takto uvažuje většina lidí, proto se divím, že se na ně jde bičem a ne cukrem.

energetik
2. červen 2020, 07:26

Evidentně na cukr nejsou prachy, bič je levnější. No se v ČR tomto nic moc nezměnilo, atomteroristé si pořád myslí že když fungoval bič v Jáchymově že bude fungovat i teď.

Josef
3. červen 2020, 00:14

Kdybyste toto zavedl, pak nepostavíte dálnici, VVN vedení , spalovnu odpadů, kompostárnu , fabriku atd. Lidé mají rádi komfort, ale nechtějí za něj platit, když má ekonomika šlapat potřebujete sítě komunikace , průmysl energii a představa toho, že bude někdo platit výpalné za to, že udělá díru do země je mimo realitu. Přece jen to není větrná elektrárna, která zdevastuje široké okolí a sníží cenu domů a pozemků.

Carlos
3. červen 2020, 00:36

Tak ohrožení spodní vody, obrat minimálně jednoho těžkého vlaku výrubu denně, navážka vlaku cementu a stavba taky přes deset let... Takže výpalné tu je na místě.

Víte, pokud by se to zavedlo, tak si ekonomika a průmysl najdou způsoby jak se s tím efektivně vypořádat.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se