Možný odchod Velké Británie z Evropské unie, pro který se zažil název Brexit, by podle analytiků mohl ohrozit nebo přinejmenším pozdržet britské snahy o propojení své elektrizační soustavy s některými členskými státy EU. Velká Británie bude o svém setrvání v EU rozhodovat 23. června.

Pokud Velká Británie opustí Evropskou unii, nezůstane automaticky členem organizací a iniciativ, které se snaží o vytvoření jednotného evropského energetického trhu.

Silke Goldberg, poradkyně v oblasti energetiky v právnické firmě Herbert Smith Freehills, řekla serveru EurActiv, že pokud by Velká Británie opustila EU, tak jednou z oblastí, která bude ihned zasažena, jsou stávající a plánované projekty přeshraničního propojení Velké Británie s okolními státy.

Velká Británie by dále nemusela být schopna ovlivnit probíhající proces tvorby evropských síťových kodexů, které budou sloužit mimo jiné k regulaci přeshraničního přenosu elektřiny v rámci EU.

Prodloužení období nejistot

Britská ministryně energetiky Amber Rudd, která je pro setrvání Velké Británie v EU, řekla, že by Brexit vedl k prodloužení období nejistot, a to včetně charakteru britské role v jednotném evropském energetickém trhu.

Podle serveru EurActiv panují mezi potenciálními investory do přeshraničních vedení dále obavy, zda by odchodem z EU nepřišli o možné finanční prostředky od Evropské investiční banky a z Evropského fondu pro strategické investice. V loňském roce byly ve Velké Británii právě energetické projekty největším příjemcem z investic Evropské investiční banky. Konkrétně se mělo jednat o 28 % z celkových téměř osmi miliard euro.

Komentáře

0 komentářů ke článku "undefined"

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *