Evropské cíle podílu obnovitelných zdrojů energie pro rok 2030 čelí klíčovému rozhodnutí. Dnes dojde k setkání energetických ministrů EU, ve středu pak k závěrečnému zasedání Rady EU a Parlamentu EU. Výsledný cíl lze očekávat mezi původními pozicemi obou institucí, tedy mezi 27 a 35 %. Poslední vývoj nasvědčuje spíše cíli mezi 30 a 34 %.

Rada EU, která zastupuje členské státy, původně navrhla cíl „minimálně 27 %“, což následně v prosinci schválili i ministři energetiky. V současné době však dle zdrojů agentury Platts předkládá dvě možnosti, 30‑31 %, nebo 32‑33%.

Evropský parlament zpočátku hlasoval pro 35% podíl OZE v EU do roku 2030, dle zdrojů Platts však nyní navrhuje 34% podíl.

Závazný cíl v podílu OZE na hrubé konečné spotřebě energie v EU pro rok 2030 bude zakotven ve směrnici EU o obnovitelných zdrojích energie, tak jak je tomu i v současnosti pro 20% cíl pro rok 2020. Směrnice zároveň stanoví individuální cíle pro jednotlivé členské země, tak aby došlo ke splnění celounijního cíle.

Současné bulharské předsednictví Rady EU má zájem dosáhnout neformálních dohod o cílech pro rok 2030 před koncem června, jelikož 1. července převezme šestiměsíční předsednictví Rakousko.

Členské státy EU jsou na cestě společně splnit cíl 20% podílu obnovitelných zdrojů energie v roce 2020, a to ze 17% v roce 2015.

Nejednotnost napříč členskými zeměmi

V lednu se k původně navrženému cíli OZE ve výši 35 % vyjádřilo nesouhlasně Polsko. Ministr energetiky Krzysztof Tchorzewski podle agentury Reuters prohlásil, že tento cíl je téměř nesplnitelný.

„Určitě pro nás by to bylo velmi obtížné. V horizontu roku 2030 to bude velmi obtížné, ne-li téměř nemožné splnit,“ uvedl Tchorzewski.

Pierre Tardieu z asociace WindEurope, zastupující větrný průmysl, naopak vyjádřil naději pro své odvětví  s ohledem na politický vývoj ve Španělsku nebo Itálii.

„Nové vlády ve Španělsku a v Itálii by se mohly přiklonit směrem k ambicióznímu cíli,“ uvedl Tardieu.

Nová španělská vláda pod vedením předsedy Pedro Sáncheze upřednostňuje ambicióznější cíle v oblasti obnovitelných zdrojů než předchozí vláda. Nová ministryně pro energetiku Teresa Ribera podle zprávy španělského deníku El Pais odhalí vyšší cíl v podílu OZE již dnes.

Komentáře

0 komentářů ke článku "undefined"

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *