Domů
Elektřina
ENTSO-E: Itálie a Polsko mohou mít v létě problémy s výkonovou přiměřeností

ENTSO-E: Itálie a Polsko mohou mít v létě problémy s výkonovou přiměřeností

Evropská síť provozovatelů přenosových soustav elektřiny (ENTSO-E) vydala výhled provozu na léto 2017. Z hlediska výkonové přiměřenosti výhled upozorňuje, že za jistých okolností by mohla mít Itálie a Polsko problémy. V meziročním srovnání instalovaného výkonu došlo k výraznému úbytku konvenčních a nárůstu obnovitelných zdrojů.

ENTSO-E ve čtvrtek vydalo každoroční výhled provozu na léto 2017 s upozorněním na situaci v Itálii a Polsku. Ve zmíněných zemích bude třeba monitorovat dostupné zdroje zejména v závislosti na počasí. V případě déletrvajících vysokých teplot, které s sebou přinášejí vyšší spotřebu elektrické energie, by Itálie nemusela mít dostatek zdrojů a importních kapacit k pokrytí své spotřeby.

Obzvláště problematické je období od půlky června do konce července v oblasti centrální a severní Itálie, kde nedávno došlo k odstavení několika elektráren. Italský provozovatel přenosové soustavy společnost TERNA má proto již naplánována opatření, jako je odezva strany spotřeby, případně dočasné znovuspuštění odstavených zdrojů, čímž by se mělo riziko minimalizovat.

V případě Polska nebyl detekován problém s výkonovou přiměřeností pro modelovanou 19. hodinu (typicky největší večerní špička spotřeby), ale v dřívějších odpoledních hodinách. Potřebný výkon je v tu dobu sice k dispozici, například v Německu, ale z důvodu neplánovaných toků polskou přenosovou soustavou je importní kapacita velice omezená.

Ohlédnutí za zimou a vývoj energetického mixu

Kromě výhledu na letošní léto vydalo ENTSO-E ohlédnutí za provozem uplynulé zimy rozšířené o detailní zprávu k velmi chladnému lednu, který potrápil zejména Francii, jež v té době měla většinu svých jaderných zdrojů odstavených. Také díky této neočekávané situaci došlo k vylepšení metodik zpracovávaných výhledů.

Analýza instalovaného výkonu ukázala, že oproti roku 2016 došlo v Evropě k celkovému úbytku 9 GW řiditelných zdrojů a nárůstu zdrojů neřiditelných ve výši 13 GW, jejichž integrace je pro evropskou soustavu velká výzva.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(0)
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se