Domů
Evropská Unie
EU: Finanční pomoc podnikům nemusí být podmíněna zelenými investicemi
Evropská Unie - dotace

EU: Finanční pomoc podnikům nemusí být podmíněna zelenými investicemi

Velké společnosti, kterým bude ze strany EU poskytnuta pomoc během krize vyvolané onemocněním COVID-19, nebudou muset poskytnuté prostředky investovat do opatření pro zajištění udržitelnosti. A to i navzdory hlasům, které volaly po tom, aby bylo využití finančních prostředků kontrolováno právě i z environmentálního hlediska.

Dle nově zveřejněných dočasně upravených pravidel pro státní pomoc budou sice společnosti muset reportovat, jak prostředky využily, podmínkou jejich udělení však nebudou investice do ekologických opatření. Zvláštní pravidla pro státní podporu se budou uplatňovat do konce roku 2020. Komise striktní pravidla rozvolnila v březnu a od té doby schválila státní režimy podpory v hodnotě více než 1,9 bilionu eur.

Příležitost investovat do energetické transformace nevyužita

Zástupci environmentálních organizací kroky Evropské komise zkritizovali poté, co nová pravidla představila komisařka pro hospodářskou soutěž Margrethe Vestagerová. Uvítali ale pravidla pro transparentnost užití prostředků. Ze strany Unie totiž sice neexistují podmínky pro užití financí týkající se investic do udržitelnosti, jelikož jde ale o peníze daňových poplatníků, pravidla předepisují reportování toho, jak přesně velké podniky prostředky užily.

Zástupci ekologických organizací uvedli, že tato pravidla pomohou následně přezkoumat to, na jaké účely společnosti prostředky užívají a zda je investují do nových technologií a udržitelných opatření.

Margrethe Vestager, komisařka pro hospodářskou soutěž v rámci EU. zdroj: www.euractiv.com
Margrethe Vestagerová, komisařka pro hospodářskou soutěž nové Evropské komise. zdroj: www.euractiv.com

Podmínění podpory v rukou států

Jak ale komisařka Vestagerová na tiskové konferenci 10. března uvedla, jednotlivým členským státům EU nic nebrání, aby udílení státní pomoci podmínily právě například nutností investovat do nových technologií. Dle Vestagerové by tohoto měly státy využít. V budoucnu by jim to totiž mohlo pomoci plnit jejich závazky v oblasti energetiky a ochrany klimatu a přechodu na novou digitální agendu.

Této možnosti již využila například Francie. Pomoc společnosti Air France, o které společnost a stát podepsaly společnou dohodu minulý týden, podmínila Francie tím, že aerolinky musí zrušit vnitrostátní lety, které konkurují železnici.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(4)
St
13. květen 2020, 12:25

Velice rozumné rozhodnutí. I když některým, rádoby ekologům se to moc líbit nebude.

Josef
13. květen 2020, 22:11

Jak je vidět, strach ze ztráty teplých místeček v Bruselu vrací některým politikum dočasně špetku rozumu a co se týče zelených demagogů, tak je třeba je přestat sponzorovat a bude polovina problémů z "ekologií" vyřešena.

Carlos
13. květen 2020, 22:39

Spíš si někdo komu je jedno co leze z jeho fabriky proloboval aby ty peníze dostal aniž by musel tím cokoliv změnit či vylepšit.

Jinak problém se nevyřeší tím že jej budete vytrvale ignorovat, myslím že důsledky jedné takové snahy zažíváme.

St
15. květen 2020, 07:43

Tak nějak. Ekologie je ve spoustě případů, jak lidem vysvětlit, že se peníze ve velkém odklánění do těch správných kapes.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se