Domů
Evropská Unie
EU: Investice do OZE byly v minulém roce nejnižší za deset let

EU: Investice do OZE byly v minulém roce nejnižší za deset let

Evropská unie byla řadu let největším ekonomickým celkem s jasným plánem na zavádění OZE, a díky tomu i významným investorem do čistých technologií. Data za minulý rok ovšem ukazují, že se množství investic do OZE postupně propadlo na nejnižší hodnoty za celé desetiletí. Evropě chybí jasně koordinovaný postup i silnější politická a ekonomická podpora OZE. Na propadu se podepsaly i ekonomické nejistoty, především pak v eurozóně.

Investice do nízkouhlíkových technologií v Evropě za minulý rok poklesly na hodnotu 58 mld. USD. Jde tak o nejnižší hodnotu za celé desetiletí. Dříve světový leader investic do technologického odvětví OZE tak za minulý rok investoval o více než polovinu méně, než v období největšího investičního boomu.

Podle Bloomberg New Energy Finance (BNEF) v roce 2010 pocházelo 45 % všech světových investic do OZE z Evropy. Během roku 2011 pak evropské země nainvestovaly do obnovitelných zdrojů rekordních 132 mld. USD. Od té doby však množství investic postupně klesá a hodnota z roku 2015, tedy 58 mld. USD, již tvoří pouze 18 % z celosvětového podílu.

Čínský hlad po čistých energiích

Propad investic do OZE v Evropě přitom jde proti celosvětovému trendu, kde naopak obnovitelné zdroje lákají stále více investorů. Největší boom pak zažívají OZE v Číně, která za minulý rok investovala do čistých technologií 2,5 krát více než celá EU.

Investice do OZE v Číně a EU. Zdroj: E3G
Investice do OZE v Číně a EU. Zdroj: E3G

Čína se zároveň stává i světovým výrobcem OZE a přebírá tak dřívější pozice mnohých evropských společností. Například v oblasti výroby fotovoltaických panelů pocházela většina výrobců na začátku tohoto tisíciletí z Evropy. Dnes však nejsou evropské firmy ani v první desítce. Podobná je i situace v oblasti větrných turbín, kde se minulý rok stal největším výrobcem čínský Goldwind.

Ode zdi ke zdi

Na poklesu evropských investic se částečně podílela finanční krize a následné problémy eurozóny, které přinášely nejistotu na trh. V oblasti OZE dále hrají významnou roli i politická rozhodnutí, díky kterým v EU vznikly silné finanční pobídky a boom investic, který byl následně s náhlým ukončením podpory silně zabrzděn.

Investice do solárních a větrných technologií v EU a v Číně. Zdroj: E3G
Investice do solárních a větrných technologií v EU a v Číně. Zdroj: E3G

Investice se přitom v EU liší dle zdrojů i zemí a řada zdrojů se již plně obejde bez podpory výkupních cen energií.

“Výhled pro rok 2016 není růžový a zřejmě uvidíme pokles v množství instalací i letos. Budoucí podpora pro onshore větrné parky není vůbec jistá a nekoordinovanost politik napříč Evropou jde proti rozvoji, nejde tedy jen o UK nebo Španělsko. Potřebujeme více politického odhodlání jak na evropské, tak i národní úrovni a vytvoření jasné vize pro OZE na dalších deset let.”

Oliver Joy, mluvčí Evropské asociace pro větrnou energii

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(1)
Josef
5. duben 2016, 20:49

Autor správně uvádí data , ale nesprávně je interpretuje, Investice do OZE sice poklesly ,ale také klesla cena technologie , takže přidaný instalovaný výkon je například u větru stále stejný, ale už neroste. Dále pak na další rozvoj OZE jsou třeba biliony eur na zásadní posílení sítí, protože OZE vyrábí el. energii nárazově a nahodile takže se musí rozvádět na mnohem větší vzdálenosti - jo každá sranda něco stojí a chovat se iracionálně je prostě drahé. Rozvoj OZE je v EU poznamenán tím ,že o energetice rozhodují zelení diletanti , kteří mají fyzikální vzdělání na úrovni základní školy a podle toho také vypadá energetika EU - výroba energie klesá a cena energie je v EU obecně nejvyšší na světě. Nízkouhlíková energetika v EU vybudovat šla , jenže jako hlavní zdroj by muselo být jádro a OZE jen jako doplněk.

Jinak co se týče poklesu podílu EU na celkových investicích do OZE , to není jen do OZE , to je prostě všeobecný úpadek EU v porovnáním s okolním světem. Pokud se politika EU zcela nezmění bude EU časem jen ekonomicky průměrným světovým regionem a zcela jinou pozici ve světové dělbě práce.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se