Evropská unie se do konce měsíce rozhodne, jaký bude mít oficiální postoj k plánovanému plynovodu Nord Stream 2. Jedná se o další ze série sporů mezi Gazpromem a EU, kterými se v současné době EU zabývá. Tento týden Evropská komise povolila navýšení využívání plynovodu Opal.

Deník EurActiv ve středu informoval, že dle dvou zdrojů, které mají k situaci velice blízko, se EU rozhodne o svém postoji k plynovodu Nord Stream 2 do konce října. Navíc tento týden probíhají oddělená jednání ohledně kauzy s Gazpromem. Dohromady by tato dvě rozhodnutí mohla mít dalekosáhlé důsledky ohledně napjatých vztahů mezi Evropou a Ruskem. Plyn z Ruska nyní pokrývá zhruba třetinovou spotřebu evropských zemí.

Plynovod Nord Stream 2 je trnem v oku mnoha státům a několik zemí původního Sovětského svazu vidí podobné dohody s Moskvou jako chybu. Dle nich není EU schopná vymanit se ze sevření, které má Rusko nad energetikou v Evropě.

V souvislosti s diskutovaným plynovodem se v úterý sešly špičky Evropské komise, ale dle mluvčí nedošly k žádnému závěru.

„Podporou Nord Stream 2 Evropská unie efektivně přispívá režimu, jehož agresivnost se snaží potrestat sankcemi. Tento rozpor je neudržitelný,“ sdělil v pondělí polský ministr Konrad Szymanski deníku Financial Times.

Dle odborníků se snaží EU zmírnit napětí s Ruskem a zlepšit obchodní vztahy. Prvním krokem bylo úterní rozhodnutí ohledně plynovodu Opal a dalším krokem je snaha o vytvoření přijatelného kompromisu ve sporu s Gazpromem, který by se měl brzo vyřešit.

Zvýšení využívání plynovodu Opal

Při jednáních se Evropská unie nezabývá pouze novým plynovodem Nord Stream 2, ale i současným plynovodem Opal. V úterý Evropská komise autorizovala možnost vyššího využívání tohoto plynovodu. Gazprom mohl dříve využívat pouze polovinu možné kapacity plynovodu.

Podle rozhodnutí Komise si Gazprom ponechá svých 50 %, 10-20 % budou používat ostatní dodavatelé a zbylých 30-40 % kapacity plynovodu půjde do aukce, které se bude moci zúčastnit i samotný Gazprom.

Plynovod Opal je dlouhý 470 kilometrů a vede přes Německo na české hranice do Brandova. Opal je jediným propojením plynovodu Nord Stream a východní a střední Evropy. Kromě Opalu může Gazprom tuto oblast zásobovat pouze skrz Ukrajinu.

Komentáře

0 komentářů ke článku "undefined"

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *