Představitelé šesti významných evropských energetických společností včetně skupiny ČEZ se sešli na jednání v Evropském parlamentu, kde požadovali razantnější přístup k reformě evropského trhu s emisními povolenkami EU ETS.

Společnosti Centrica, ČEZ, ENGIE, Fortum, Iberdrola a innogy jsou spolu s dalšími čtyřmi zástupci členy Iniciativy Magritte, která od svého založení v květnu 2013 přispívá k transformaci evropského energetického sektoru a klimatické politiky.

„Evropská unie nyní musí proměnit své dlouhodobé klimatické závazky v konkrétní opatření, aby systém EU ETS sjednotila s cíli přijatými v Paříži. Reforma navrhovaná Evropskou komisí je vítaná, ale nebude stačit pro naplnění nízkouhlíkové agendy Evropy a zajištění přechodu k nízkouhlíkovým technologiím,“ uvedla v prohlášení společnost Fortum.

Podle společnosti Fortum musí EU jít za stávající legislativu ošetřující tzv. backloading, tedy stahování nadbytečných povolenek z trhu a připravovanou Market Stability Reserve, která by měla od roku 2019 snižovat přebytek povolenek každoročně až o 12 %.

Dosažení klimatických cílů si vyžádá biliony dolarů

Podle Mezinárodní energetické agentury si dosažení současných klimatických cílů EU vyžádá mezi lety 2015 až 2040 v sektoru energetiky investice ve výši až 2,5 bilionů dolarů. Energetika se na emisích skleníkových plynů zahrnutých do systému EU ETS podílí z téměř 60 %.

Požadavky na výraznější změnu trhu s emisními povolenkami přichází v době, kdy zákonodárci jednají o legislativních návrzích pro období po roce 2020, pro jejichž schválení budou potřebovat podporu Evropského parlamentu i členských zemí unie.

Komentáře

0 komentářů ke článku "undefined"

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *