Domů
Evropská Unie
Evropský parlament schválil poslední 4 předpisy čtvrtého energetického balíčku
Evropská komise. Autor: Álvaro Millán
Zdroj: Flickr, Álvaro Millán

Evropský parlament schválil poslední 4 předpisy čtvrtého energetického balíčku

Evropský parlament během úterý schválil další 4 předpisy z balíčku nazývaného „čistá energie pro všechny Evropany“ (pozn. Clean energy for all Europeans package). Následným schválením Radou Evropské unie, které je naplánováno na květen letošního roku a které má být pouze formálním krokem, tak bude dovršeno schvalování 4. energetického balíčku. 

Dlouho připravovaný 4. energetický balíček byl po přibližně dvou a půl letech přijat Evropským parlamentem. Přijaty byly poslední 3 nařízení a jedna směrnice, které se týkají mimo jiné pravidel pro vnitřní trh s elektřinou, fungování trhu s elektřinou nebo pravidel pro Agenturu pro spolupráci energetických regulačních orgánů.

Jedním z hlavních úkolů zbývajících předpisů je posílení přeshraničního obchodu s elektřinou, zavedení pravidel pro kapacitní trhy a nastavení cenové regulace. Z hlediska přeshraničního obchodu je cílem nových předpisů, aby alespoň 70 % obchodní kapacity mohlo být obchodováno přeshraničně.

Elektrické vedení

Mimo jiné je součástí předpisů i dříve diskutovaný limit 550g CO2/kWh stanovený pro elektrárny zahrnuté do kapacitních mechanismů. Elektrárny s vyššími měrnými emisemi se již nadále nebudou moci účastnit kapacitních mechanismů.

„Jsem mimořádně potěšen tím, že se nám podařilo dosáhnout shody na podobě regulace kapacitních mechanismů, která zaručí, že tyto mechanismy budou v souladu s našimi cíli v oblasti klimatické politiky.“
Miguel Arias Cañete, Evropský komisař pro klima a energetiku

Není ovšem nezbytné, aby byly měněny současné kapacitní kontrakty. Veškeré kontrakty, které budou uzavřeny do konce tohoto roku, ještě nebudou ovlivněny novými limity pro emise. Následně se budou vztahovat na všechny elektrárny nově uvedené do provozu a na existující elektrárny od roku 2025.

Elektrárna Belchatów s přilehlým dolem uhlí
Elektrárna Belchatów s největšími emisemi CO2 v systému EU ETS zdroj: commons.wikimedia.org

Stejně jako v případě prvních třech energetických balíčku, i v nynějším případě byly mírně rozšířeny pravomoci nadnárodních orgánů v energetice. Nově bude  Agentuře pro spolupráci energetických regulačních orgánů rozšířena pravomoc ve věci rozhodování přeshraničních sporů.

„Díky dnešnímu souhlasu Evropského parlamentu s novou podobou trhu s elektřinou bude trh více flexibilní a umožní integrovat větší množství obnovitelných zdrojů do soustavy. Integrovaný evropský trh s elektřinou je cenově nejvýhodnějším řešením pro zajištění bezpečných a dostupných dodávek všem obyvatelům Evropské unie.“
Miguel Arias Cañete, Evropský komisař pro klima a energetiku

Již v polovině a na konci loňského roku byla přijata směrnice o podpoře využívání energie z obnovitelných zdrojů, směrnice, kterou se mění směrnice 2012/27/EU o energetické účinnostinařízení o správě energetické unie a opatření v oblasti klimatu a směrnice, kterou se mění směrnice 2010/31/EU o energetické náročnosti budov a směrnice 2012/27/EU o energetické účinnosti.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(7)
Petr
29. březen 2019, 13:36

"Integrovaný evropský trh s elektřinou je cenově nejvýhodnějším řešením pro zajištění bezpečných a dostupných dodávek všem obyvatelům Evropské unie.“

Pěkné žvásty a lži, na běžné obyvatele to vůbec nebude mít vliv, těm se předražuje elektřina úplně jinými způsoby.

Hlavní věc kvůli které se to dělá je, aby do budoucna byly v EU menší rozdíly v cenách elektřiny pro průmysl, a země s levnou uhelnou či jadernou elektřinou nezískaly všechny nové robotické továrny.

Honza
29. březen 2019, 18:33

Integrace evropských trhů s elektřinou jednoznačně vede k snižování ceny silové elektřiny na dlouhodobých i krátkodobých trzích - dlouhodobých trzích zde byl od roku 2008 jednoznačný trend snižující se ceny za silovou elektřinu - částečně byl pokles motivován klesající cenou emisních povolenek a rostoucím objemem obchodované elektřiny OZE, nicméně integrace trhů měla na poklesu ceny největší podíl ... takže žádné žvásty a lži ... a ano, integrace trhů vede k srovnávání cen na jednotlivých trzích, to ale nelze vnímat jako negativní jev, protože na těch trzích, kde by byla cena nízká, by nemělo smysl investovat do nové elektroenergetické infrastruktury a spolehlivost a kvalita dodávek elektrické energie by v těchto zemích začala se snižovat, což by tamní průmysl jistě neocenil ...

Novak
1. duben 2019, 14:45

... a ano, integrace trhů vede k srovnávání cen na jednotlivých trzích, to ale nelze vnímat jako negativní jev, protože na těch trzích, kde by byla cena nízká, by nemělo smysl investovat do nové elektroenergetické infrastruktury a spolehlivost a kvalita dodávek elektrické energie by v těchto zemích začala se snižovat, což by tamní průmysl jistě neocenil ...

Jenže tady se mluví primárně o elektřině silové, zatímco investice do infrastruktury se promítají hlavně do regulované složky ceny.

Petr Poruban
29. březen 2019, 14:25

Je dobrá věc nebýt závislý jen na lokálních dodavatelích. Zvýší to konkurenci a stabilizuje ceny. Propojení soustav bude do budoucna tak jako tak potřeba z důvodu připojování nestabilních obnovitelných zdrojů, pro které je rozsáhlost sítě určitou alternativou k úložištím el. energie.

Srůstání evropského trhu a potlačování lokálních monopolů je pro Evropu podstatná záležitost. Obzvlášť pro malé země.

Rád bych si v budoucnu mohl vybrat dodavatele energií, mobilních služeb nebo banku (díky používání Eura v ČR) napříč celým trhem EU bez ohledu na to, kde bydlím.

Je evidentní že lokálním monopolistům se to moc nelíbí a řekl bych, že hodně protievropské propagandy vane od nich. Pást si svoje stádečko v závětří konkurence je pro ně snadná cesta k výdělku. Lidi v ČR by si to měli konečně uvědomit.

Petr
29. březen 2019, 19:04

Lidi v ČR si jsou už dávno vědomí toho, k čemu vede volnost pro cizince tu skupovat třeba půdu a nemovitosti.

Carlos
29. březen 2019, 21:22

Tak ji skupujte taky, nebo to skupujte u nich, když Vám to tak vadí. A jestli narážíte na vysoké ceny bydlení, tak to má jinou příčinu než cizince, než AirBnB a hromadu dalších věcí na které se to svádí. Psal jsem tři roky dozadu o tom že situace v Z.E. je mizerná a že se to může přelít sem. Víte co je ale příčinou?

Demografické změny, sociální změny a mizerné stavební zákony a územní plány. Jo a pak taky živení netransformované ekonomiky montoven importem pracovní síly, těch asi 45 000 lidí navíc za loňský rok se někde projevit musí, ale to je vedlejší.

Pokud více lidí žije samo a navíc chtějí bydlet ve městě, tak prostě cena poroste, zejména pokud se nestaví, situace se dost podobá té ve Británii, kde je také pro mladé nemožné získat vlastní bydlení, protože došlo ke změnám ve společnosti a výstavba je veškerá žádná.

Správně by v Brně mělo být ve výstavbě celkem dost bytů, ale není tmu tak, výstavba je téměř nulová, maximálně se dělají kanceláře. Proč? Protože tu máme neschopné úřednictvo, které není s to udělat územní plán tak aby spor o nádraží neblokoval výstavbu. to je celé. Pak to končí snahou nacpat obytný barák do každé proluky, do vnitrobloků mrakodrapy, což se nelíbí místním, ale je to důsledek nutnosti pracovat s uspořádáním neumožňujícím pořádný rozvoj. A mimochodem, ten mrakodrap na Lidické dává větší smysl a vypadá líp, než současná ratejna.

To není o cizincích, ale o prosté neschopnosti místních. Myslím že na úřadech ještě dovezená pracovní síla nedělá.

Novak
1. duben 2019, 14:36

Pán měl asi na mysli něco jiného. Třeba 500ha zemědělské půdy, kterou skoupili v nejmenované obci na Vysočině "za babku" Holanďani na spekulaci, protože holt mohli dát o 2-3kč za metr navíc než bylo v té době obvyklé. Přičemž pro místní obyvatelstvo byla i cena "obvyklá hluboce za hranicí možností. Co se asi na takové půdě potom děje je dneska dobře známo. Zrovna na Vysočině je takových případů hodně, tam už nám toho moc nepatří.

Argumenty typu "tak to skupujte taky jsou irelevantní" též z chronicky známých důvodů a můžou vést tak maximálně k tomu rozdělení společnosti, jak se tomu dnes moderně říká.

A pokud jde o energetiku, tak cena pro obyvatelstvo v Německu je někde kolem 8-10Kč/kWh, v ČR zatím 4-5Kč/kWh. Většina z té ceny není silovina, ale přenos, distribuce, poplatky a daně, tedy věci, na které nemá trh vliv, ale je to cena tvořená právě na základě různých balíčků a regulací těžko lze předpokládat, že se cena v Německu posune směrem k té v ČR, historická zkušenost říká, že to bude naopak.

Ještě jeden takový postřeh z toho, co mj. přinesl trh s een. Zatímco dříve se platil jen jeden paušál, dnes se platí dva, přičemž ten "obchodníkovi" bývá často větší než ten pro distribuci. Jistě, jsou i obchodníci bez paušálu, ale těch je velmi málo a jsou tam obvykle nějaké kličky, já jsem taky měl ze začátku bez paušálu, ale vydrželo jim to tak rok a něco. No a téma energošmejdů asi netřeba komentovat, ale to je nejspíš české specifikum.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se