Domů
Evropská Unie
Europoslanci přijali rezoluci o vyhlášení klimatické nouze a vzali na milost jádro
European Parliament - Evropsky parlament - EU - Zdroj: Flickr, Guilhem Vellut
Zdroj: Guilhem Vellut / Creative Commons / CC BY 2.0

Europoslanci přijali rezoluci o vyhlášení klimatické nouze a vzali na milost jádro

Evropský parlament vydal usnesení k plánovanému setkání COP25 v Madridu. Usnesení vyzývá k tomu, aby EU prezentovala na setkání své cíle, obecně známé jako European Green Deal. Tyto cíle oznámila budoucí předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová a jde především o snížení emisí o 55 % do roku 2030 a dosažení klimatické neutrality EU do roku 2050.

V usnesení se kromě jiného zmiňuje i možná role jaderné energie pro dosažení stanovených cílů. Evropský parlament rovněž přijal rezoluci o vyhlášení klimatické a ekologické nouze.

Na zasedání Evropského parlamentu, které proběhlo tento týden, bylo přijato usnesení k plánovanému setkání COP25. Jde o mezinárodní konferenci zaměřenou na klimatické změny, kterou pořádá OSN a letos proběhne v Madridu. Evropský parlament svým usnesením vyzývá evropské reprezentanty, aby na této konferenci prezentovali cíle EU v oblasti ochrany klimatu, představené budoucí předsedkyní Evropské komise, Ursulou von der Leyenovou, pod názvem European Green Deal.

Jádro může pomoci dosáhnout klimatických cílů

Usnesení Evropského parlamentu k COP25 kromě jiného zmiňuje, že „jaderná energie může hrát roli v dosažení klimatických cílů, neboť neprodukuje skleníkové plyny a zároveň zajišťuje významný podíl energie produkované v EU“.

V souvislosti s jádrem ovšem zároveň dodává, že je třeba brát v úvahu produkci jaderného odpadu a nutnost správného nastavení strategického plánování, které bere v úvahu technologický pokrok v jaderných technologiích.

Původní návrh usnesení, představený 6. listopadu „ekologickou“ komisí Evropského parlamentu (ENVI), vůbec s jadernou energií nepočítal. Návrh ENVI naopak navrhoval aby v usnesení stálo, že je třeba s jadernou energetikou skoncovat vzhledem k její „nízké bezpečnosti a ekonomické i ekologické neudržitelnosti“. Při následné debatě na plénu ovšem byla tato pasáž z usnesení vypuštěna.

Foratom, asociace jaderného průmyslu, naopak vítá konečnou verzi usnesení a dodává, že v EU je v současnosti v provozu 126 jaderných reaktorů. Ty dohromady produkují 26 % elektřiny v Evropské unii. Jaderná energie zároveň tvoří celou polovinu produkce „bezemisní“ elektřiny v EU a díky provozu jaderných elektráren tak není třeba vypustit zhruba 700 milionů tun CO2 ročně.

„Jsme potěšeni, že Evropský parlament vnímá roli, kterou jaderná energie hraje, jakožto nízkoemisní zdroj, který napomáhá naplňovat klimatické cíle a zajišťovat bezpečnost dodávek. I nadále bude jaderný průmysl plně implementovat nejlepší možné techniky při nakládání s jaderným odpadem a dále rozvíjet technologie poskytující nová řešení v oblasti jaderné energie,“ řekl Yves Desbazeille, ředitel asociace Foratom.

Vyhlášení klimatické nouze

Evropský parlament rovněž přijal rezoluci k vyhlášení klimatické a ekologické nouze v Evropě i ve světě. Rezoluce volá po rychlé a konkrétní akci, která by čelila klimatické krizi „dříve, než bude příliš pozdě“. Parlament žádá Evropskou komisi, aby zajistila, že všechny relevantní legislativní a rozpočtové návrhy jsou plně v souladu s cílem na omezení nárůstu globální teploty o maximálně 1,5 °C. Pro rezoluci hlasovalo 429 poslanců a poslankyň, proti 225 a 19 se zdrželo. Evropský parlament se tak připojil k řadě zemí, regionů, měst, případně i míst, které rovněž vyhlásily klimatickou nouzi. Jedním z takových míst v ČR je například Praha 7.

„Evropský parlament přijal ambiciozní pozici pro nadcházející setkání COP25 v Madridu. Vyhlášením klimatické a ekologické nouze dáváme najevo, že je třeba v EU dosáhnout poklesu emisí skleníkových plynů o 55 % do roku 2030. Rovněž tím vysíláme jasnou zprávu Evropské komisi, a to několik týdnů před představením Zprávy k European Green Deal,“ dodal Pascal Canfin, předseda komise Evropského parlamentu (ENVI).

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(1)
Michal
2. prosinec 2019, 06:35

Populismus nezná mezí, tak si EU odhlasuje že klima nemá povolení se měnit, ikdyž je to jediná jistota, že klima se bude měnit, mění se pořád a hodně, zvlášť posledních 500 000 let, kde žijeme uprostřed doby ledové a extrémní výkyvy klimatu jsou standrart, jen posledních 10 000 let je spíš anomálie, že se skoro nemění je tak kolísá o 4C, víc ne. Lidé sice neradi změny, ale řešit politicky věci, které jsou neřešitelné, je jako by si odhlasovali zákaz škaredých mraků. Změna náklonu zemské osy nás pomalu táhne do doby ledové, je to vidět na setrvalém poklesu teplot posledních 6000 let a nic s tím lidsvo nemá šanci udělat, protestovat si může kdo chce, ale klimatu se lze pouze přizpůsobit.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se