Domů
Elektřina
Hospodářský výbor žádá vládu, aby zvážila přípravu zákona "lex Dukovany"
jaderná elektrárna dukovany
JE Dukovany. Zdroj: ČEZ

Hospodářský výbor žádá vládu, aby zvážila přípravu zákona "lex Dukovany"

Elektřina
2 komentáře
8. březen 2017, 16:13
ČTK

Sněmovní hospodářský výbor žádá vládu, aby zvážila přípravu speciálního zákona, který by měl pomoci při stavbě nových jaderných bloku v Česku. Vyjádření chce od ministrů slyšet do konce května. Usnesení s tímto požadavkem výbor jednomyslně schválil na dnešní schůzi. Takzvaný „lex Dukovany“ by podle členů výboru měl obsahovat klíčové body, úkoly a legislativní úpravy a parametry, které jsou pro stavbu nového jaderného bloku v ČR třeba.

„Podle mě je to jedna z cest, která by to mohla urychlit. Když se podíváte na to, jak vyspělé země staví jaderné bloky s vyspělými dodavateli toho nejlepšího a začínáte odpočítávat čas do roku 2035, tak dospějete k závěru, že není čas na nějakou akademickou debatu,“ uvedl poslanec a někdejší ministr průmyslu Milan Urban (ČSSD).

Nový blok by měl nahradit právě dukovanské bloky, které budou odstaveny zhruba v letech 2035 až 2037.

Urban podotkl, že je důležité, aby pro stavbu nového bloku v Česku byl stanoven jasný lídr, ideálně v osobě ministra průmyslu a obchodu, který téma vezme za své. Právě o Urbanovi se v souvislosti s ministerským postem v minulých dnech spekulovalo.

„Předesílám, že já to asi nebudu,“ uvedl dnes.

Jaderná elektrárna dukovany
Ilustrační foto

Záměr vzniku zákona podpořili mimo jiné předseda výboru Ivan Pilný (ANO) a místopředseda výboru Karel Šidlo (KSČM).

„Potřebujeme mít garanci, že všechny budoucí vlády budou zavázány tím, že tato priorita (stavba nových jaderný zdrojů) bude,“ uvedl Šidlo.

Stavbu nového zdroje považuje za veřejný zájem. Přirovnal ji k budování síťových dopravních a energetických infrastruktur, které překračuje několik volebních období.

Proti speciálnímu zákonu se na zasedání výboru naopak vyjádřila náměstkyně ministra životního prostředí Berenika Peštová. Podle ní stačí pozměňovacím návrhem upravit současnou legislativu.

Se stavbou jednoho jaderného bloku v Dukovanech a jednoho v Jaderné elektrárně Temelín s možností rozšíření na dva bloky v obou elektrárnách počítá Národní akční plán rozvoje jaderné energetiky v ČR.

Prioritu má dostavba Dukovan. Současná vláda neposkytla už v dubnu 2014 státní garance na dostavbu dalších dvou bloků v Temelíně. Odhady nákladů dostavby se tehdy pohybovaly mezi 200 a 300 miliardami korun.

Hospodářský výbor dnes také doporučil schválení zákona o snížení nákladů na zavádění vysokorychlostních sítí, včetně několika pozměňovacích návrhů. Mimo jiné jde o opatření, aby si Český telekomunikační úřad (ČTÚ) při rozhodování ve sporech ohledně sítí, které se současně týkají distribuce plynu, energie nebo tepla, vyžádal závazné stanovisko Energetického regulačního úřadu (ERÚ). ČTÚ i ERÚ ale s tímto návrhem nesouhlasí. ČTÚ se nelíbí, že stanovisko ERÚ by bylo závazné. ERÚ zase argumentuje tím, že pro tuto činnost nemá dostatečné personální a finanční kapacity.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(2)
Béčko
13. březen 2017, 13:37

Pro koho?

Nechápu, proč máme stavět elektrárny a stále vyvážet 20% jejich výkonu do ciziny. Nejsme tak bohatí. Ale papaláši asi ano. Sajou z ČEZ dividendy apod. A drží basu s EU, francouzi dostali z Bruselu dotaci, aby už konečně dodělali v Fisku reaktor.

Za 20 let ovšem elektrárny, které vyráběli lacinou elektřinu už budou v důchodu a elektřina z nových už bude dražší.

Chybí jasná koncepce, jak bude vypadat výroba a spotřeba elektřiny v ČR 2020-2050. Jen je malůvka dalších drátů na burzu do Mnichova. Tam jsou tak bohatí, že nemají na dráty sever-jih a tak to táhnou přes ČR a Polsko. ČEPS staví za miliardy ochranu proti přetokům , platí nevinní zákazníci. Ať jim ERU dá taky platby za jistič. To by byl vyrvál 2000MW po 1,60Kč/A/měsíc.

C
9. březen 2017, 09:06

Nemyslím že dělat speciální zákony pro dostavbu Dukovan, Tenelína, nebo čehokoliv je správné, spekulovalo se třeba o zjednodušení stavebního zákona pro JE, ne to je špatně, mělo by se obecně zjednodušit stavební řízení, které je jedno z nejkomplikovanějších v Evropě. Také schvalovat takovýto zákon ke konci mandátu sněmovny jej může snadno změnit v oběť volební kampaně a kandidáta na rychlé zrušení. Pokud tedy neprojde téměř jednomyslně.

Ale stejně by o dostavbě Dukovan, nebo kterékoliv jaderné elektrárny měla rozhodnout primárně ekonomická výhodnost, ne zákon. Pokud je situace taková že se uhelné elektrárny neodstavují, ale prodávají, pokud je cena na burze dlouhodobě hluboce pod úrovní pro JE, je dostavba myslím stále s velkými otazníky.

Také bychom se měli bavit o tom, jaké budou dopady této nové JE na vodní zdroje, měli bychom se o tom bavit i v případě jiných elektráren, domnívám se že s rostoucími výkyvy klimatu bychom se měli pomalu přesouvat od ztrátového chlazení k chlazení s uzavřenými okruhy.

Na druhou stranu pokud budou ze strany firem poskytnuty garance včasného dodání a nepřekročení ceny o 25%, pokud se cena proudu bude pohybovat v pásmu PPE a bude se běžně podílet na regulaci výkonu v rozsahu 30-50%, už se o tom možná dá uvažovat. Ale pokud budou ve výstavbě Dukovany, měl by zároveň začít skutečně klesat výkon uhelných elektráren ČEZu, nikoliv že budou pouze prodávány.

Mimochodem existuje již někde vizualizace Dukovan s novým blokem?

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se