Domů
Elektřina
Import energetického uhlí do Velké Británie klesl v 1H 2016 o 81 %
Těžba uhlí v Číně

Import energetického uhlí do Velké Británie klesl v 1H 2016 o 81 %

Velká Británie importovala v první polovině letošního roku 2,08 milionů tun energetického uhlí, což představuje propad o 81 % ve srovnání se stejným obdobím v roce 2015. V červnu spadl import uhlí dokonce na historické minimum 77,6 tisíc tun. Na rekordním minimu je také výroba elektřiny z uhlí.

Import energetického uhlí do Velké Británie klesl v červnu na historické minimum 77,6 tisíc tun, což představuje meziroční pokles o 87 % a 70% pokles ve srovnání s květnem letošního roku.

Celkově bylo za první pololetí roku 2016 do Velké Británie importováno 2,08 milionů tun energetického uhlí, tedy o 81 % méně než za stejné období loňského roku.

Podle zahraničního serveru Platts neimportovala Velká Británie v červnu žádné uhlí od svých hlavních dodavatelů, kterými jsou Kolumbie, Rusko nebo USA. Většina dodávek pocházela z Kazachstánu, a to 54,9 tisíc tun. Druhým největším importérem bylo Irsko (7,5 tisíc tun) následované Španělskem (7,4 tisíc tun) a Nizozemskem (5,8 tisíc tun).

Na rekordním minimu je také výroba elektřiny z uhlí

Výroba elektřiny z uhlí ve Velké Británii spadla v červenci na historické minimum. Britské uhelné elektrárny vyrobily v tomto měsíci 0,78 TWh elektřiny, což je zhruba o 0,6 TWh méně než vloni v tomto období. Podíl uhlí na výrobě elektřiny se v červenci podle Platts snížil na pouhých 4,1 % ze 7 % v červnu.

Na snižující se výrobě elektřiny z uhlí má podíl také přechod největší britské uhelné elektrárny Drax na spalování biomasy, který je součástí britského plánu uzavřít všechny uhelné elektrárny do roku 2025.

V elektrárně Drax spadla výroba elektřiny uhlí v prvním pololetí 2016 o 61 % z 8,8 na 3,4 TWh. Po dokončení konverze tří ze šesti bloků této elektrárny na biomasu nyní představuje biomasa 70 % paliva.

Na ekologické dopady spalování biomasy však nedávno upozornili ekologičtí aktivisté Biofuelwatch, kteří tvrdí, že výroba elektřiny z biomasy působí negativně na změnu klimatu, poškozuje lesy a lokálně znečišťuje životní prostředí. Biofuelwatch uvedl, že v roce 2015 bylo v elektrárně Drax spáleno 6 milionů tun uhlí a zhruba stejné množství dřevěných pelet.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(9)
Jan Veselý
11. srpen 2016, 18:39

Jde vidět, že jakmile v nějaké zemi není významná domácí těžba (a.k.a. významný domácí zaměstnavatel), nemá uhlí žádné zastání.

Martin Hájek
12. srpen 2016, 10:26

Významná domácí těžba není v Británii už asi tak 15 let.

Jan Veselý
12. srpen 2016, 12:31

Proto taky nemají žádné nové nebo zánovní uhelné elektrárny. A kvůli starým šrotům nikdo plakat nebude.

Martin Hájek
12. srpen 2016, 13:44

No hlavně že ty staré šroty zatím pořád drží Britskou energetiku nad vodou a musí je dotovat, aby se jim nezhroutila síť. :-)

Jan Veselý
12. srpen 2016, 16:24

Kdepak, nic nikde nedrží, jen jejich majitelé byli úspěšní se strašením politiků (klasické zima, tma, smrt). Takže budou ještě pár let dostávat kapacitní platby. Je zajímavé, že jinde kapacitní platby odmítli dělat a nic se nestalo.

Martin Hájek
15. srpen 2016, 10:31

Tak asi to víte nejlépe, škoda, že se Vás Britský operátor sítě nezeptal, co má dělat :-). Jinde nebyli na ostrově s velmi omezeným propojením na pevninu, takže mohli elektřinu dovézt.

ekonom
12. srpen 2016, 21:40

pane Veselý, jak by jste postupoval jako ministr průmyslu ČR?

Jan Veselý
12. srpen 2016, 22:20

Pokud by se to mělo týkat výroby elektřiny v GB, tak asi nic.

Pokud by se to mělo týkat energetiky české, tak je to jedno. Na tuhle pozici jsem málo politicky angažovaný a názorově příliš odlišný od těch strejců, co to řídí teď.

Co se týká uhlí v ČR, tak dnes dali majitelé (dluhů) OKD jasně najevo, že hlubinná těžba v ČR končí. Ve Frenštátu a Trojanovicích bouchají šampusy. Budou mít definitivní jistotu, že mohou zůstat nudnou oblastí s lehkým průmyslem a krásnou přírodou lákající lufťáky. Navzdory centrálnímu plánování se z kraje mezi Radhoštěm, Hukvaldy a Ondřejníkem nestane pulzující uhelná pánev.

Povrchová těžba v SZ Čechách má tak dlouhou budoucnost, jak dlouho se bude ustupovat s těžebními limity a tak dlouho, dokud nebude stanovena reálná cena za CO2.

Josef
12. srpen 2016, 00:38

Tento pokles je o politickém rozhodnutí nahradit uhlí dřevem a uměle pěstovanou biomasou - je to mnohem dražší a méně výhodné.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se