Již jedenáct zemí Evropské Unie splnilo cíle pro podíl obnovitelných zdrojů energie na konečné spotřebě energie pro rok 2020. Celkově je cíl splněn ze 17 % s tím, že zemím zbývají dva roky pro jeho naplnění. Informaci přinesl server Euractiv.

Údaje z evropského statistického úřadu Eurostat ukazují, že podíl OZE na konečné spotřebě energie v roce 2016 činil 17 %, což znamená, že se podíl solární, větrné, vodní energie a energie biomasy od roku 2004 zdvojnásobil.

Největší podíl (53,8 %) dosáhlo Švédsko, které bylo následováno Finskem (38,7 %) a dále Lotyšsko (37,2 %). Nejnižší podíl zaznamenali Nizozemsko, Francie a Irsko, které jsou nejvíce vzdáleny svým národním cílům. Každý členský stát má svůj vlastní cíl do roku 2020, který zohledňuje jeho geografické předpoklady a jeho výchozí ekonomickou a energetickou pozici k roku 2008, kdy byly cíle stanoveny.

Evropský komisař pro životní prostředí Miguel Caněte po jednání Evropského parlamentu o zvýšení cílů pro rok 2030 z 27 % na 35 %  uvedl, že impozantní čísla znamenají, že je vidět stále silnější poptávka po ambiciózních cílech. Poslanec Evropského parlamentu za stranu zelených Claude Turmes nazval hranici 35 % jako nutné minimum pro splnění Pařížské klimatické dohody z roku 2015.

Komentáře

0 komentářů ke článku "undefined"

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *