Polská státní firma PGNiG v úterý řekla, že se odvolala u Evropského soudního dvoru proti kontroverzní dohodě Gazpromu a Evropské komise z května 2018. Dohoda Gazpromu a Komise měla ukončit zneužívání dominantního postavení na trhu s plynem v některých zemích střední a východní Evropy. Podle PGNiG ale Gazprom unijní právo porušuje i nadále a ceny plynu v regionu zvyšuje.

Evropská komise ruskou firmu Gazprom vyšetřuje už od roku 2011. Předmětem vyšetřování bylo zneužívání dominantního postavení firmy na trhu s plynem a porušování antimonopolních pravidel EU v osmi členských zemích EU. Konkrétně se jednalo o Bulharsko, ČR, Estonsko, Maďarsko, Litvu, Lotyšsko, Polsko a Slovensko. V květnu 2018 ovšem Komise a Gazprom uzavřely dohodu, která ruské firmě ukládá řadu povinností, jež mají zaručit, že hospodářská soutěž nebude narušena. Uzavřením této dohody se Gazprom vyhnul pokutě až ve výši deseti procent jeho ročních tržeb.

PGNiG: Gazprom stále porušuje právo EU

Součástí dohody bylo mj. zavázání se, že Gazprom ceny plynu ve východní Evropě naváže na ceny v ostatních zemích Evropy a zároveň přestane využívat tzv. destinační klauzuli, která importérovi zakazuje exportovat dovezený ruský plyn. Polská firma ovšem prohlásila, že Gazprom i nadále porušuje právo EU. Dohoda s Komisí údajně Gazpromu umožňuje pokračovat ve zvyšování cen plynu ve střední a východní Evropě.

Z toho důvodu se polská státní firma odvolala u Evropského soudního dvora. V e-mailovém prohlášení  se firma podle portálu Euractiv vyjádřila, že Komise v tomto případě nejednala svědomitě, protože dohoda s Gazpromem byla uzavřena „navzdory shromážděným důkazům a v rozporu s mnohými ustanoveními unijního práva“.

Komentáře

0 komentářů ke článku "undefined"

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *