Polsko považuje závazný cíl 35% podílu obnovitelných zdrojů energie na hrubé konečné spotřebě energie v EU schválený minulý týden Evropským parlamentem za téměř nesplnitelný. Podle ministra energetiky Krzysztofa Tchorzewského může Polsko dosáhnout snížení emisí skleníkových plynů výstavbou jaderných bloků. 

Europoslanci schválili závazný cíl 35% podílu OZE na hrubé konečné spotřebě energie jako jedno z opatření vedoucích k čistší energetice minulý týden ve středu. Nyní se očekává tvrdý boj o prosazení tohoto ambiciózního cíle se zástupci členských států.

Polsko dalo hned ve čtvrtek najevo, jaký postoj k tomuto cíli zaujme. Ministr energetiky Krzysztof Tchorzewski podle zahraniční agentury Reuters prohlásil, že pro Polsko je tento cíl téměř nesplnitelný.

Polská vládní strana Právo a spravedlnost (PiS), která považuje obnovitelné zdroje za nestabilní a ohrožující polský průmysl závislý na uhelném sektoru, přijala v polovině roku 2016 zákon omezující rozvoj pevninských větrných elektráren.

{"country":"PL","type":"PIE","from":"2017-01-01","to":"2017-12-31","caption":"Energetick\u00fd mix Polska v roce 2017.","url":"https:\/\/energodock.cz\/energodock\/get_electricity_shares.php","source":"shortcode","start_date":"2017-01-01","end_date":"2017-12-31"}

Jaderná energetika jako cesta pro Polsko?

Polsko může podle Tchorzewského docílit snížení emisí skleníkových plynů výstabou jaderných bloků, přičemž první by měl být spuštěn v roce 2029.

„Doufám, že výstavba prvního bloku bude zahájena během mého působení na postu ministra energetiky,“ řekl Tchorzewski.

Polsko projekt oznámilo v roce 2009, nicméně od té doby se setkává s mnohými zpožděními. V únoru 2017 byl projekt dokonce oficiálně pozastaven. Pozastavení bylo způsobeno poklesem veřejné podpory zejména kvůli klesajícím cenám elektřiny a kvůli havárii v japonské jaderné elektrárně ve Fukušimě v roce 2011.

Strana Právo a spravedlnost v roce 2015 vyhrála volby a jako vládnoucí strana začala v roce 2016 o plánech na vybudování jaderné elektrárny opět debatovat na veřejnosti. Zároveň oznámila, že by chtěla elektrárnu vybudovat během 10 let. V současnosti probíhají lokalizační a environmentální průzkumy území, kde by mohla jaderná elektrárna stát.

Komentáře

0 komentářů ke článku "undefined"

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *