Španělsko na jaře letošního roku vypsalo první aukci na výstavu obnovitelných zdrojů. Očekáváná druhá aukce v zemi proběhne 26. července a stejně jako případě minulé aukce se bude dražit výkon 3000 MW.

Ministr energetiky Álvaro Nadal připomněl, že kvůli faktické izolaci Iberského poloostrova bude splnění cílů EU v oblasti OZE stát více úsilí. Dle politiky EU musí Španělsko do roku 2020 dosáhnout podílu OZE ve výši 20 %. V první aukci byl dražen výkon 3 GW, což je desetina již instalovaného výkonu v OZE. Nicméně nabídka v této aukci převyšovala poptávku více než třikrát, a i z tohoto důvodu bude nyní v tak krátkém intervalu vypsána aukce další.

Ministr zdůraznil, že v nové aukci budou vybrané projekty realizovány bez dodatečných prémií a na bázi průměrných referenčních cen, což má zaručit, že spotřebitelé nebudou zatíženi žádnými dodatečnými nálady. Nadal uvedl, že jedním z hlavních cílů energetické politiky vlády je zavádění obnovitelných zdrojů energie, které budou maximálně účinné a zároveň budou minimálně zatěžovat koncové spotřebitele.

Zimní balíček může Španělsku ušetřit nemalé peníze

Ve svém vystoupení v parlamentu Nadal zároveň obhajoval legislativní návrhy Zimního balíčku a to konkrétně část, která zmiňuje lepší propojení mezinárodních přenosových soustav v rámci Evropy. Také uvedl, že nedostatečné propojení nyní Španělsko stojí 1,2 mld. EUR. Průměrná cena elektřiny na vnitrodenním trhu ve Španělsku se pohybuje v průměru o 20 EUR/MWh výše než v ČR či Německu.

 

Komentáře

0 komentářů ke článku "undefined"

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *