Domů
Evropská Unie
Španělsko po letech opět importérem elektřiny

Španělsko po letech opět importérem elektřiny

Španělsko se poprvé od roku 2003 znovu stalo dovozcem elektřiny, ve své výroční zprávě za rok 2016 tuto informaci zveřejnil provozovatel španělské přenosové soustavy.

Dle čísel ve výroční zprávě zveřejněné společností Red Eléctrica došlo po více jak 10 letech ke změně a Španělské království se letos stalo dovozcem energie a z Francie, Portugalska a Maroka dovezlo energii v objemu 7 313 GWh. Spotřeba elektřiny v této jižní zemi se za rok 2016 zastavila na čísle 265 TWh, což je nárůst o 0.8 % oproti loňskému roku.  Pro srovnání v ČR, která má 4x méně obyvatel, netto spotřeba elektřiny v roce 2015 dosáhla 59,28 TWh.

Země sice začala dovážet energii po více jak 10 letech, nicméně ve stejném časovém úseku rostly ceny elektřiny dvojnásobnou rychlostí oproti průměru EU. V dnešní době je elektřina pro domácnosti ve Španělsku 4. nejvyšší v EU. Posilování propojení soustav s okolními státy, které je mimo jiné jedním z cílů Energetické Unie, může spolu s chystanou aukcí na OZE pomoci srazit cenu elektřiny pro domácnosti na Pyrenejském poloostrově. Míra propojení mezi státy Unie by podle plánů EU měla být do roku ve výši 10 %. K roku 2014 Španělsko mělo jen 3 %, ovšem loni zdvojnásobilo přenosovou kapacitu vedení do Francie. ČR již předloni dosahovalo 17 % a tím plnilo i plán pro rok 2030, který počítá s 15 %.

Instalovaný výkon, podíl OZE

K dnešnímu dni byl ve Španělsku instalovaný výkon 105 GW, což je o téměř jedno procento méně než loni. Na začátek roku se nicméně chystá aukce na výstavbu 3 GW v OZE. Také bylo vybudováno více než 670 km vedení na hladině VVN a ZVN.

V zemích jako ČR bývá značný rozdíl spotřeby elektřiny v letních a zimních měsících. V jižní zemi jako Španělsko byla poptávka po celý rok vyrovnaná, letošní maximum bylo dosaženo 6. září, kdy byla spotřeba na pevnině hodinu po poledni 40 144 MWh.

Co se týče pevninské části království, tak se OZE na instalovaném výkonu podílely 50.5 %. Jejich podíl na spotřebované elektřině činil téměř 40 %. Největší podíl na tom mají větrné elektrárny následovány vodními. Fotovoltaické či solární elektrárny se celkové spotřebě podílely jen z 5 %. Pro srovnání v ČR se OZE v roce 2015 podílely na pokrytí brutto spotřeby ze 13.27 %.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(0)
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se