Španělsko v příštím roce vypíše aukce, aby dosáhlo 20% cíle výroby elektrické energie z obnovitelných zdrojů stanoveného Evropskou unií pro rok 2020. Země počítá zejména s fotovoltaikou a větrnými elektrárnami.

Ministr energetiky Álvaro Nadal Belda včera ráno ohlásil, že během prvních týdnů roku 2017 se uskuteční nová aukce pro obnovitelné zdroje v celkovém rozsahu 3000 MW. Aukce na OZE nejsou ničím novým a v létě dokonce v Chile díky aukci došlo k vysoutěžení historicky nejnižších cen ze solárních elektráren, kdy vítězná nabídka činila 29,1 USD/MWh.

Nadal se osobně zastal prosazení aukcí ve sněmovně a prohlásil, že aukce bude obsahovat dodatečné mechanismy a záruky pro zabezpečení toho, aby projekty probíhaly podle plánu. Tato velká aukce byla ohlášena již dříve a to ministerstvem pro energetiku, které slibovalo aukci provést do konce letošního roku.

Dle dat z ministerstva se obnovitelné zdroje ve Španělsku momentálně podílí na výrobě elektřiny ze 17,5 %, s cílem dosáhnout stanovených 20 % v souladu s politikou EU. Pro ČR platí dle stejné legislativy cíl 13 % a již v současnosti podíl dosahuje 13,27 %.

Španělsko trápí „velká hypotéka“

Ministr ve svém projevu podtrhl, že Španělsko je lídrem v oblasti OZE. Dle výročních zpráv EU bylo k roku 2014 ve Španělsku instalováno v obnovitelných zdrojích 45 000 MW a jejich roční produkce činila bezmála 100 000 GWh. Pro srovnání Německo ve stejném období mělo v OZE instalováno 95 600 MW s roční produkcí 160 000 GWh.

“ Španělsko nesmí usnout na vavřínech,” dodal k budoucnosti rozvoje energetiky země Nadal.

Španělskou energetiku kromě slabého propojení se zbytkem kontinentální Evropy trápí, stejně jako ČR, problémy vyplývající z politických rozhodnutí v minulosti. Nadal je nazývá “velkou hypotékou”, kdy tehdejší náklady byly velmi vysoké a tarifní deficit vyústil v dluh 30 000 mil. €, který bude amortizován v průběhu příštích 30 let.

Autor úvodní fotografie: Fernando Tomás

Komentáře

0 komentářů ke článku "undefined"

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *