Domů
Evropská Unie
Volání po zavedení uhlíkové daně v EU se s blížícím se Brexitem stupňuje
emise

Volání po zavedení uhlíkové daně v EU se s blížícím se Brexitem stupňuje

Agentura Reuters přinesla informaci o apelu bývalých vrcholných činitelů Evropské unie na zvýšení zdanění fosilních paliv. Důvodem výzvy je to, že se jedná o jeden z možných způsobů, který EU může pomoci plnit klimatické závazky EU. Neméně důležitý je ovšem také fakt, že tyto případné dodatečné příjmy mohou nahradit výpadek zdrojů v rozpočtu EU po blížícím se Brexitu.

Současní vrcholní představitelé EU budou v pátek debatovat o finančním rámci Unie pro období 2021 – 2027. Navýšení zdanění fosilních paliv však zatím podle agentury Reuters není pro představitele Unie na pořadu dne.

Evropská komise místo toho přichází s návrhem na využití části příjmů z aukcí emisních povolenek v rámci systému obchodování s emisními povolenkami EU ETS.

„Vyzýváme EU, aby do rozpočtu Unie výrazněji přispěly také ropa, zemní plyn a uhlí,“ uvádí se v dopise 19 významných evropských osobností a ekonomů.

Mezi osobnostmi podepsanými pod výzvou je například bývalý italský premiér Enrico Letta, bývalý ředitel Světové obchodní organizace (WTO) Pascal Lamy, někdejší německý ministr financí Hans Eichel nebo belgický ekonom Paul de Grauwe.

Uhlíková daň by ročně přinesla miliardy eur

Zmíněné osobnosti v dopise uvádí, že zdanění na úrovni 5 euro za tunu oxidu uhličitého vyprodukovaného z ropy, zemního plynu a uhlí by Unii ročně přineslo přibližně 17 miliard eur.

V dopise se také hovoří o možném celounijním nastavení minimální výše daně na naftu. Zmíněno je také zavedení daně pro paliva používané v letecké dopravě nebo možnost nastavení minimálně hodnoty DPH na letenky.

Zavedení takovýchto daní by výrazně dopadlo na sektor dopravy, který v roce 2015 vyprodukoval 23 % emisí skleníkových plynů v EU. Podle bruselské nevládní organizace Transport & Environment dopis podporuje argumenty těch, kteří dlouhodobě volají po zavedení uhlíkové daně jako spravedlivého způsobu boje se znečištěným ovzduším.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(3)
Martin Hájek
22. únor 2018, 17:24

Skutečným důvodem, proč bylo zavedeno emisní obchodování a povolenky CO2 bylo, že by se EU na uhlíkové dani nikdy nedohodla, protože byla požadována jednomyslnost. Faktem ovšem je, že uhlíková daň byla postupně zavedena v řadě Evropských zemí včetně Francie a pod odchodu Britů, kteří byli hlavní "žábou na prameni" se vyhlídky zavedení uhlíkové daně významně zlepšily.

Jan Veselý
22. únor 2018, 20:48

Osobně by se mi fakt líbil systém Britské Kolumbie, tj. carbon fee and divident. Vybraná uhlíková daň by se rovným dílem vyplácela občanům EU. A clo na hranicích EU podle uhlíkové stopy importovaných výrobků.

Viktor Havel
29. prosinec 2019, 20:38

Jakékoliv zvyšování daní, natož zavádění nových, je zcela nepřijatelným omezováním svobody. Uhlíková daň, to je organizovaná státní zlodějna.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se