Domů
Jaderné elektrárny
Americká pracovní skupina pro jaderné palivo dostala od Trumpa další měsíc na předložení svých doporučení
Zdroj: TVEL
Zdroj: TVEL

Americká pracovní skupina pro jaderné palivo dostala od Trumpa další měsíc na předložení svých doporučení

Americká pracovní skupina pro jaderné palivo, kterou vytvořil prezident Donald Trump v polovině července v návaznosti na stížnosti domácích producentů uranu o ohrožení národní bezpečnosti, měla na začátku měsíce předložit svou zprávu o možnostech podpoření amerických těžařů uranu a jaderného průmyslu vůbec. Trump nyní skupině dal další měsíc na to, aby svá doporučení předložila.

Americký prezident Donald Trump na začátku července oznámil vytvoření pracovní skupiny, která dostala za úkol do 90 dní vypracovat podrobnou zprávu o všech aspektech dodavatelského řetězce pro jaderné palivo a předložit své doporučení pro zajištění domácí výroby jaderného paliva, pokud bude nutná.

Skupinu Trump podle serveru Platts založil v návaznosti na stížnosti amerických těžařů, podle kterých levný dovoz poškozuje jejich zájmy a nutí je snižovat ceny, což může v důsledku vést až k ukončování těžby v dolech. Podle těžařů jsou tak Spojené státy stále více závislé na dovozu uranu z Ruska či postsovětských republik a import ohrožuje národní bezpečnost.

Americké energetické společnosti naopak argumentovaly možností dovozu uranu ze zemí jako Kanada či Austrálie.

Těžba uranu je v USA nejnižší za posledních 70 let

Těžba uranu ve Spojených státech dlouhodobě klesá a podle dat tamní vládní agentury U.S. Energy Information Administration (EIA) loni klesla na nejnižší úroveň za posledních bezmála 70 let. Domácí těžbu už několik desetiletí nahrazuje intenzivní dovoz uranu ze zahraničí.

Spojené státy v loňském roce vyprodukovaly 667 tun uranového koncentrátu (U3O8). Domácí produkce základní suroviny pro výrobu paliva pro jaderné elektrárny tak klesla již čtvrtým rokem v řadě a propadla se na nejnižší hodnotu od roku 1950.

Těžba uranu v USA, stejně jako v jiných částech světa, prudce vzrostla po 2. světové válce a držela se na vysokých úrovních v období intenzivního rozvoje jaderné energetiky a jaderného zbrojení v době studené války. Svého vrcholu s bezmála 20 tisíci tunami uranového koncentrátu dosáhla v roce 1980, následně však rychle poklesla a v posledních 20 letech výrazně nepřevyšuje ani 2 tisíce tun ročně.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(2)
energetik
16. říjen 2019, 14:47

Nezáviděníhodná situace pro pracovní skupinu Trumpety. První dotace poslali přes spotřebitele uranu do Číny a poškodili tak vlastní těžaře a teď budou muset dotovat ještě i těžaře uranu a pokusit se tak zachránit celý konkurence neschopný jaderný průmysl. Kdo se ozve následně, loby fosilních paliv? Těm už Trumpeta tuším také něco slíbil, snad nějakou další pracovní skupinu?

sase
16. říjen 2019, 16:18

To spíš ty alternativy k jaderkám jsou drahé a špatně funkční.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se