Domů
Jaderné elektrárny
Arménie zvažuje výstavbu nového jaderného bloku, zemi může pomoci snížit závislost na dovozu plynu
Zdroj: Bouraf / Creative Commons / CC-BY-SA
Zdroj: Bouraf / Creative Commons / CC-BY-SA (licence)

Arménie zvažuje výstavbu nového jaderného bloku, zemi může pomoci snížit závislost na dovozu plynu

Zástupci ruského Rosatomu a provozovatele arménské jaderné elektrárny podepsali memorandum o porozumění  za účelem možné výstavby nového jaderného bloku. Elektrárna by měla stát poblíž aktuální lokality Metsamor a může pomoci snížit závislost země na zemním plynu.

V listopadu tohoto roku provozovatel arménské jaderné elektrárny oznámil prodloužení komerčního provozu druhého bloku až do roku 2026. Na modernizaci zařízení se podílel právě Rosatom. Stávající plány uvažují další desetileté prodloužení provozu.

Arménie již dlouhou dobu vede jednání s ruskou protistranou ohledně obměny reaktorů v lokalitě Metsamor. Nyní jsou v elektrárně postaveny dva bloky VVER-440. V provozu je však pouze jeden blok, který dodává 415 MWe.

Komerční provoz obou bloků začal v letech 1976 a 1980. V roce 1988 nicméně došlo k jejich odstavení kvůli velkému zemětřesení. Do provozu se pak dostal už jen druhý blok v roce 1995.

Ředitel elektrárny Metsamor je z nových možností rozšíření jaderné energetiky nadšený. Podle jeho slov se země snaží následovat celosvětové kroky ke snížení emisí oxidu uhličitého.

"Stávající jaderná elektrárna dodává přibližně 30 % elektřiny v zemi. Již od roku 1977 tak elektrárna zajišťuje bezemisní a udržitelnou energii," dodal ředitel elektrárny Eduard Martirosyan.

Jaderná elektrárna Metsamor Jaderná elektrárna Metsamor. Zdroj: ANPP

"Výstavba nových bloků se stane důležitým faktorem nejen při rozvoji arménské ekonomiky a růstu blahobytu tamních obyvatel, ale přispěje i k dalšímu posílení přátelských a sousedských vztahů," sdělil Evgeny Pakermanov, prezident společnosti Rusatom Overseas.

Elektrárna Metsamor zažila během svého provozu těžké časy. Nejsložitějším obdobím byly roky po velkém zemětřesení. Kvůli nedostatku elektřiny v zemi však došlo k jejímu znovuspuštění. Během minulého léta došlo na provozovaném bloku k žíhání reaktorové nádoby – procesu, který dokáže prodloužit její životnost.

Arménský energetický mix

Arménie vyrábí nejvíce elektřiny v elektrárnách na zemní plyn, další část zajišťují vodní elektrárny a téměř stejný podíl zastává jaderná energetika s jedním blokem elektrárny Metsamor. Země bohužel nedisponuje vlastními zásobami zemního plynu a velká část zemního plynu pro produkci elektřiny je importována z Ruska. Nový jaderný zdroj může tuto závislost na každodenním dovozu paliva snížit.

Využití obnovitelných zdrojů mimo vodních elektráren v Arménii zatím nedosáhlo významné úrovně. Podle nových zpráv by ale mělo zastoupení solárních elektráren vzrůst na 15 % do roku 2030. Toho by mělo být dosaženo nasazením fotovoltaických zdrojů o instalovaném výkonu 1000 MW. Do roku 2040 by pak mělo být postaveno dalších 500 MW větrných elektráren. Na rozvoji využívání obnovitelných zdrojů bude spolupracovat státní sektor společně se soukromými investory a vývojáři.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(5)
Karásek
27. leden 2022, 19:54

Ještě dodejme, že ta jaderná elektrárna co tam pracuje má ty nebezpečnější jaderné reaktory VVER 440 a to ve variantě V 230. V Kozloduji, v Jaslovských Bohunicích a v bývalé NDR byly už tyto bloky zrušeny. Po takovýchto špatných zkušenostech se zemětřesením se ještě pouštět do stavby nové jaderné elektrárny to už chce silný žaludek. Snad by našli možnosti v OZE.

Vladimír Šťastný
28. leden 2022, 06:15

Že byste jim tam zajel něco postavit?

Milan
28. leden 2022, 12:33

Ano, když nevíš, strč tam OZE.

Antonín Mikeš
30. leden 2022, 16:03

To není pravda, typ reaktoru je VVER 440 V-270, viz https://pris.iaea.org/PRIS/CountryStatistics/ReactorDetails.aspx?current=2

Neumím přesně popsat rozdíly u V-213 a V-270, hlavní rozdíl bude zřejmě v úpravě na seismickou odolnost. Nicméně V-270 byl zaveden do stavby ve stejné době jako V-213, není důvod se domnívat, že V-270 je méně bezpečný než V213.

Poslední započatá stavba V230 - JE Kola 2 v roce 1973.

Armenská JE Mecamor 1 a 2 V270 začátek stavby v letech 1973 a 1975.

První započatá stavba V213 - JE Rovno 1 v roce 1973.

Ajrocket
21. říjen 2022, 18:57

V270 je V230, jen má úpravy, které souvisí se seismickou ochranou. Je méně bezpečný než V213, protože nemá hermetický box.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se