Víko reaktorové nádoby bylo instalováno v prvním ze dvou vysokoteplotních plynem chlazených reaktorů HTR-PM v čínské jaderné elektrárně Shidao Bay. Shidao Bay, také známá pod názvem Shidaowan, se nachází v čínské provincii Šan-tung a je první jadernou elektrárnou na světě, která má mít instalované jaderné reaktory IV. generace.

Osazení víka reaktorové nádoby reaktoru číslo 2 proběhlo 27. prosince. Celá operace, při které bylo víko usazeno na místo a připevněno 76 šrouby, trvala 1 hodinu a 35 minut.

„Jedná se o první instalaci víka reaktorové nádoby na prvním reaktoru IV. generace na světě. Osazení víka dokládá, že vnitřní instalace tlakové nádoby byla dokončena.“– z prohlášení China Nuclear Industry 23 Construction Company Limited.

Práce na demonstračním bloku, který se skládá ze dvou malých reaktorů a jedné turbíny, byly zahájeny v prosinci 2012.

China Huaneng je vedoucí společností v konsorciu, které stojí za projektem demonstrační elektrárny. Dalšími společníky jsou společnosti China Nuclear Engineering Corporation (CNEC). Vedoucím oblasti výzkumu a vývoje je Institut nukleárních technologií na univerzitě Tsinghua. Hlavním dodavatelem pro technologie jaderného ostrova je joint venture univerzity Tisghua a CNEC.

Demonstrační blok dvou reaktorů HTR-PM má mít po dokončení instalovaný výkon 210 MWe. Jednotlivé reaktory mají přitom mít výkon až 250 MWt.

Tlaková nádoba prvního reaktoru byla instalována v březnu 2016. Nádoba, která je vysoká asi 25 metrů, byla vyrobena společností Shanghai Electric Nuclear Power Equipment. Tlaková nádoba druhého reaktoru byla instalována později stejného roku.

Podle plánu by měl reaktor být připojen k síti a vyrábět elektřinu již letos.

Zdroj úvodního obrázku: Idaho National Laboratory

Komentáře

0 komentářů ke článku "undefined"

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *