Domů
Jaderné elektrárny
Čínská CNNC se zajímá o stavbu další jaderné elektrárny v EU
<p>Zdroj: Wikimedia Commons.</p>
Zdroj: Wikimedia Commons.

Čínská CNNC se zajímá o stavbu další jaderné elektrárny v EU

Čínská státní společnost CNNC projevila zájem o dostavbu jaderné elektrárny Belene v Bulharsku, jejíž výstavba je nyní pozastavena. Projekt byl zastaven v roce 2012 po tlaku ze strany EU, aby země snižovala svoji energetickou závislost na Rusku.

Další z možností, jak by mohla Čína proniknout do evropské energetiky, se rýsuje v Bulharsku. K řadě investic v oblasti energetické infrastruktury a podílu na stavbě jaderné elektrárny Hinkley Point C by mohlo dojít k účasti čínských investorů na projektu jaderné elektrárny Belene.

Rozhodnout o případném pokračování stavby by se mělo do konce letošního června.

„Čínská státní společnost CNNC nám zaslala oficiální dopis, ve kterém vyjádřila zájem o účast na jaderné elektrárně Belene.“
Temenuzhka Petkova, ministryně pro energetiku Bulharska

Plány na JE Belene jsou aktuálně pozastaveny a bulharská vláda hledá partnery ke stavbě. Nicméně na stejném problému skončila výstavba i v roce 2012, od kdy je projekt pozastaven.

{„country“:“BG“,“type“:“AREA“,“from“:“2017-03-01″,“to“:“2017-03-17″,“caption“:“Výroba elektřiny vBulharsku“,“url“:“https://energodock.cz/energodock/get_online_generation_data.php“,“source“:“shortcode“,“start_date“:“2017-03-01″,“end_date“:“2017-03-17″}

Současně byla problematická i účast Ruska na výstavbě elektrárny, které mělo pro JE Belene dodat dva reaktory o instalovaném výkonu 1000 MW. Především ze strany Evropské unie byla Ruská účast kritizována, a proto se rozhodla bulharská vláda projekt pozastavit.

Významnou ránu nicméně projekt dostal po rozhodnutí v arbitráži, které přisoudilo ruské společnosti Rosatom odškodné přes 600 mil. EUR za to, že byl projekt ukončen.

Problémem je nicméně stále financování, v aktuální situaci není jednoduché ekonomicky ospravedlnit výstavbu jaderného zdroje. V souvislosti s ekonomikou projektu Boyko Borissov, bulharský předseda vlády, navrhl, aby se projekt stal pan-balkánským projektem, na jehož financování by se podílely kromě Bulharska i další státy.

„Mohli bychom uvažovat o společném financování balkánského projektu výroby elektřiny? Myslím si, že v současné době by to bylo pro jadernou elektrárnu Belene ideální řešení.“
Boyko Borrissov, předseda vlády Bulharska

Bulharsko již nyní má dva reaktory typu VVER, které jsou součástí jaderné elektrárny Kozloduy. Ta měla dříve šest bloků a celkový výkon elektrárny přesahoval 4 GW. Nicméně čtyři reaktory typu VVER 440 již byly odstaveny v letech 2004, resp. 2007.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(1)
Petr
20. březen 2018, 11:21

Bulharsko nemůže stavět nové elektrárny, na to tam mají moc levnou elektřinu a odbojné bouřící se obyvatelstvo na ni zaměřené.

Spíš by měli začít přemýšlet nad opětovným spuštění těch zavřených bloků po generální rekonstrukci, to by zvádl i tamní ČEZ, když stejně nemají peníze ani na jejich rozebrání. Plus by na to dostali v EU zákulisní podporu od Německa, které se bude taky k roku 2021 maximálně snažit o znovunajetí jaderek.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se