Ruská společnost Rosatom plánuje započít s výstavbou první turecké jaderné elektrárny Akkuyu v prvním čtvrtletí roku 2018. Do konce tohoto roku by měla prodat 49% podíl elektrárny konsorciu místních tureckých společností a počátkem příštího získat pro stavbu licenci.

Ruský Rosatom si od příštího roku zřejmě připíše další rozestavěnou jadernou elektrárnu. V současné době, kdy bylo rozestavěno nejméně elektráren za poslední desetiletí, se jedná pro společnost Rosatom o významný krok. Významný je pak i z toho důvodu, že po sporu mezi Ruskem a Tureckem v návaznosti na sestřelení ruské stíhačky se zdálo, že celá stavba může být nakonec zrušena.

Po uklidnění situace se rozběhl jak projekt plynovodu Turkish Stream, tak i projekt zmíněné elektrárny Akkuyu. Posledními milníky na cestě k odstartování stavby jsou prodej 49% podílu konsorciu místních firem a získaní licence ke stavbě elektrárny.

V případě dodržení harmonogramu by se mělo začít se stavbou do konce března roku 2018. Zdržení by se dalo očekávat u udělování licence, nicméně ze strany Turecka je zájem zprovoznit elektrárnu v co nejkratším termínu, a proto by měla být vůle k vyřešení případných nejasností na obou stranách.

location of akkuyu
Lokace budoucí jaderné elektrárny Akkuyu

Celkové náklady na novou tureckou elektrárnu mají přesáhnout 20 mld. dolarů. Nicméně na základě kontraktu s tureckou vládou bude mít Rosatom garantovanou cenu 123,5 USD/MWh. Na rozdíl od britského kontraktu pro Hinkley Point C není tato cena indexována o inflaci.

Rosatom také potvrdil, že jakmile bude jejich investice splacena, bude ze svého profitu vracet 20 % turecké vládě.

Ruská společnost se dále snaží rozšířit své jaderné reaktory i do Jihoafrické republiky, kde jsou vyjednávání ve fázi obchodního modelu. Ze strany Rosatomu je vidět zřejmá snaha zvýšit svůj podíl na světovém trhu v období, kdy se jeho hlavní konkurenti Areva a Westinghouse topí v problémech. Rosatom je jihoafrické vládě ochoten nabídnout i více možností spolupráce, jak potvrdil Kirill Komarov pro agenturu Reuters.

Komentáře

0 komentářů ke článku "undefined"

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *