Americká vláda prodloužila daňové úlevy pro nové jaderné projekty. Prodloužení úlev bylo v rozpočtovém zákoně schváleného prezidentem Donaldem Trumpem. Daňové zvýhodnění pro budované jaderné elektrárny v USA je považováno za naprostou nezbytnost, pokud mají být dokončeny současné projekty ve výstavbě, a rovněž i plánovaný malý modulární reaktor (SMR). Projekt SMR by tak byl prvního svého druhu.

Schválením amerického federálního rozpočtu pro rok 2018, které se odehrálo 9. února tohoto roku, byla ukončena krátká perioda, během které byly pozastaveny funkce federálních institucí USA. Rozpočet, který během jednoho dne schválil americký senát i kongres, a ještě tentýž den podepsal prezident Donald Trump, získal podporu obou hlavních amerických stran. V novém rozpočtu, kromě řady jiných změn, došlo i ke zrušení hraničního roku 2020, během kterého měly být dokončeny nové jaderné projekty, pokud chtěly získat daňové úlevy vyplývající z 13 let starého Energetického zákona.

Snaha podpořit jadernou energetiku v USA

Daňové úlevy z produkce jaderné energie byly v USA zavedeny již v roce 2005. Cílem bylo poskytnout podporu projektům nových jaderných elektráren, tak aby USA neztratily pozici jednoho z hlavních jaderných lídrů. Konkrétně tak měly být podpořeny projekty výstavby bloků JE Vogtle 3 a 4 od společnosti Georgia Power.

Daňové zvýhodnění bylo nastaveno podle množství vyprodukované energie za období osmi let od zprovoznění zařízení. Úleva na dani za jednu vyprodukovanou kilowatthodinu byla stanovena na 1,8 USD centů (0,37 Kč při současném kurzu). Tuto úlevu mohl získat jakýkoliv nový jaderný zdroj, v souhrnu však maximálně 6000 MW nového instalovaného výkonu. Další podmínkou bylo zprovoznění zařízení do roku 2020. Tato podmínka by ovšem v současnosti znamenala, že projekt Vogtle 3 a 4 na podporu nedosáhne. Z důvodu prodlužování termínů výstavby je v současnosti zahájení provozu odhadováno až na roky 2021 (Vogtle 3) a 2022 (Vogtle 4).

Nový zákon odstranil podmínku dokončení projektu do roku 2020 a nově také umožnil převést daňové zvýhodnění na partnerskou firmu. Stropem pro podporu tak nyní zůstává pouze instalovaný výkon 6000 MW. Tato změna pomůže nejen novým blokům elektrárny Vogtle, ale celému odvětví. Toho může využít například i projekt společnosti NuScale Power na výstavbu své první komerční SMR elektrárny, která by měla vyrůst v Idaho do roku 2026.

„Hlas pro tento zákon byl i hlasem pro pokračující americké vedení v oblasti jaderné energie, péči o životní prostředí a rovněž i tisíce pracovních míst. Daňové zvýhodnění je nezbytnou součástí pro dokončení výstavby zařízení Vogtle a rovněž dláždí cestu k výstavbě prvního SMR zařízení. Oba projekty budou sloužit jako kotvy energetické infrastruktury, díky produkci elektřiny bez emisí uhlíku. Projekty podporují ekonomický růst a podporují rozmanitý a spolehlivý energetický mix pro celá další desetiletí.“

Maria Korsnicková, prezidentka a generální ředitel Institutu pro jadernou energetiku USA

Komentáře

0 komentářů ke článku "undefined"

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *